Valorant, Riot Games, Anti-cheat Valorantu nikoho nešpehuje, tvrdí Riot Games

Anti-cheat Valorantu nikoho nešpehuje, tvrdí Riot Games

Hlavní programátor ochrany Vanguard vysvětluje, co přesně se spouští se startem systému

Zdroj: Riot Games
15. 4. 2020
Název: Valorant Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr: Datum vydání: 2. 6. 2020

Nová střílečka Valorant od vývojářů z Riot Games se dočkala bouřlivého přijetí. Miliony hráčů sledují streamy s očekáváním, že dostanou přístup do probíhající bety a ti šťastnější už prohání hrdiny po dostupných mapách a nasávají dojmy z možného e-sportového hitu nadcházejících let. Ne všichni jsou ale z nové hry tak nadšení – všímavější hráči totiž začali krátce po uvedení hry rozebírat na první pohled poměrně invazivní anti-cheatovací nástroj Vanguard, který se spouští se startem počítače a panují obavy, že by mohl Riot přístup do systémů jednotlivých počítačů zneužít. Na toto téma už byly popsány stohy virtuálních papírů a natočeny stovky minut více, či méně investigativních videí, jasno však zatím nikdo nemá a vzhledem k povaze citlivých informací ohledně nástroje proti podvádění ani mít nebude. Přesto se Riot Games snaží ústy vedoucího programátora Vanguardu Paula Chamberlaina vysvětlit, že k žádnému nekalému špiclování hráčů nedochází a to, co od startu počítače běží, je pouze ovladač, spouštějící celý anti-cheat až se zapnutím hry.

„Ano, ovladač se spouští se zapnutím počítače, nic ale neskenuje, dokud neběží samotná hra. Je navíc napsaný tak, aby zatěžoval systém co nejméně a nekomunikuje s našimi servery. Kdykoliv jej také můžete odstranit,“ říká Chamberlain pod svou přezdívkou RiotArkem na Redditu. Ve svém dlouhém příspěvku pak vysvětluje, že Vanguard obsahuje ovládací komponentu vgk.sys, která je podobná ostatním anti-cheatovacím nástrojům a je důvodem, proč musí po instalaci přijít restart. Vanguard totiž podle jeho slov nepovažuje daný počítač za čistý, pokud není načten při startu systému, což už sice může být v porovnání s jinými nástroji proti cheaterům neobvyklé, ale právě v tom má ležet síla celého opatření. „Jde o dobrý způsob, jak zastavit podvodníky, protože obvyklým způsobem bývá načtení cheatů ještě před spuštěním anti-cheatu. […] Běžící ovladač [Vanguardu] od startu počítače podobné snahy [cheaterů] znesnadňuje,“ dodává Chamberlain.

Děláme to proto, aby si hráči mohli nerušeně užít Valorant, pokud by ale naše ochranné nástroje způsobovaly větší škodu nežli užitek, odstraníme ho a zkusíme něco jiného.

V mnoha dalších odpovědích pak ujišťuje, že Riot Games – bez ohledu na to, že jde o firmu zcela vlastněnou čínskou společností Tencent – žádná data prostřednictvím zmiňovaného ovladače nesbírá. Jakékoliv skenování provádí až samotný Vanguard při spuštění hry a na tomto místě má jít o standardní postupy, známé z ostatních her jiných výrobců. Chamberlain také podtrhuje, že ovladač Vanguardu je možné kdykoliv odinstalovat – mezi nainstalovanými programy jej lze najít jako Riot Vanguard – hráč tím ale automaticky ztrácí možnost spustit, resp. hrát Valorant. „Děláme to proto, aby si hráči mohli nerušeně užít Valorant, pokud by ale naše ochranné nástroje způsobovaly větší škodu nežli užitek, odstraníme ho a zkusíme něco jiného. V tuto chvíli si ale myslíme, že spouštění se startem systému je správná volba,“ uzavírá Chamberlain.

<span=“youtube“>

Proti jeho vyjádření se nicméně hráči i nadále ohrazují a opakují to, co už v náznacích zaznělo výše. V první řadě naráží na skutečnost, že Riot Games je společnost čínského vlastníka a praktiky vývojářů se jim nezamlouvají z principu. Zaznívají také obavy, že by napadený Vanguard mohl na dálku těžit z počítačů natěšených hráčů kryptoměny, proti čemuž se však Chamberlain ohrazuje a tvrdí, že udělá všechno, co je v jeho silách, aby k ničemu takovému nikdy nedošlo. Pro spoustu hráčů ale i tak zůstává Vanguard velkou bezpečnostní dírou a nevěří, že něco takového mohou lidé z Riot Games uhlídat. Vzpomíná se rovněž na podobně fungující systém pro ochranu Street Fighteru 5, který zamezoval hru spustit, případně na nejrůznější podpůrný software, který využívají hendikepovaní hráči. To vše ale mělo projít podle Chamberlaina pečlivým testováním a žádné problémy prý nezaznamenali.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru