AMD představuje nejlevnější grafickou kartu s RDNA 2

AMD představuje nejlevnější grafickou kartu s RDNA 2

Radeon RX 6700 XT je konkurencí pro RTX 3070. Překupníci ji mohou mít už koncem března

Zdroj: AMD
4. 3. 2021

Společnost AMD konečně rozšiřuje portfolio svých grafických karet, které vychází z architektury RDNA 2. Zatímco dříve představené modely byly určeny těm nejnáročnějším, včera představená karta Radeon RX 6700 XT má být konkurencí pro RTX 3070 či spíše 3060Ti od Nvidie. A to nejen ve smyslu výkonu, ale také skrze agresivní cenovku, která má být nastavena na 479 dolarů, tedy z našeho pohledu přibližně 14 000 korun. Samo o sobě to zní dobře, hned v úvodu ale musíme přidat upozornění, že až karta 18. března dorazí do obchodů, pravděpodobně si ji kvůli aktuální situaci opět nekoupíte – očekáváme rychlou reakci překupníků a těžařů kryptoměn, kteří si vždycky najdou cesty, jak obejít fronty poctivě čekajících zákazníků a následně se jim vysmát do obličeje prodejem přes aukční portály za násobně vyšší cenu…

Nenechme si ale zkazit den. Specifikace nového Radeonu RX 6700 XT působí dobře, a pokud budeme žít ve víře, že se karta jednoho dne skutečně objeví k prodeji, mohla by posloužit celé řadě hráčů. Čip Navi 22, postavený na zmiňované architektuře RDNA 2, zaručuje podle oficiálních čísel i díky menšímu počtu tranzistorů frekvenci 2424 MHz s možností boostu až na 2581 MHz. K dispozici je 2560 stream procesorů, přepočtených na 40 CU a úctyhodných 12 GB GDDR6 paměti. Celkově se tak RX 6700 XT dostává na hodnotu 12,4 teraflopů a za výkonnějším Radeonem RX 6800 s 13,9 TFLOPS zaostává jen nepatrně. Co se týče výstupů, RX 6700 XT nabízí tři Display porty a jeden 2.1 HDMI port.

Zdroj: AMD

Samotná AMD pak naznačuje, že nová karta je vhodná pro hraní v rozlišení 1440p, pokud hráči chtějí mít záruku alespoň 60 snímků za vteřinu. Prohlášení ale nelze úplně paušalizovat a je pochopitelné, že o všem rozhodnou až konkrétní testy v daných titulech. Obecně by mělo platit, že RX 6700 XT zvládne i 4K, stejně jako nabídne komfort v nižším nežli 1440p rozlišení, ale nic nezávisí jen na grafické kartě a výrobci hardwaru mají tendenci možnosti svých výrobků mírně přifukovat. V rámci konkurenčního boje s Nvidií pak vidíme problém i v tom, že AMD zatím není příliš sdílná o detailech a propracovanosti své alternativy k DLSS – Super-Resolution. Je tedy otázkou, nakolik si ho karty řady 6xxx osvojí, nebo zda se nejedná až o technologii pro budoucí řady. Plošné zavedení této technologie by nicméně mohlo AMD významně pomoci u slabších karet, které by mohly plnit funkci přímé alternativy o to spolehlivěji.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru