Amazon představuje vlastní konkurenci pro Stadii a xCloud

Amazon představuje vlastní konkurenci pro Stadii a xCloud

Služba Luna bude stát 6 dolarů měsíčně a nabídne rozlišení 4K. Hrami ji podpoří i Ubisoft

Zdroj: Amazon
25. 9. 2020

Společnost Amazon, provozující vedle stejnojmenného internetového obchodu také portál Twitch, vstupuje do přímého konkurenčního boje s Microsoftem a Googlem na poli streamovaného hraní. Služba Amazon Luna byla oficiálně představena a již brzy odstartuje na území Spojených států. Zájemci se mohou hlásit do programu předběžného přístupu a očekávat podle tiskové zprávy bezproblémové hraní vzdáleně běžících titulů jako Resident Evil 7, Control, Panzer Dragoon nebo A Plague Tale: Innocence. Službu budou pohánět vlastní servery Amazonu, poběží na PC, Macu, iOSu, Fire TV a později i na Androidu, přičemž měsíční předplatné, garantující rozlišení až 4K a 60 snímků za vteřinu, přijde v úvodní fázi na 6 dolarů.

„Vytvořili jsme Lunu, aby se naši zákaznici mohli jednoduše dostat ke skvělým hrám na zařízeních, které už dávno vlastní,“ říká viceprezident Amazon Entertainment Devices and Servicies Marc Whitten. V jedné větě tak vysvětluje, že na základním fungování Luny nebude nic překvapivého a záměr Amazonu kopíruje již běžící služby s podobným zaměřením. Na rozdíl od Stadie ale počítají lidé v Amazonu s měsíčním předplatným, které zpřístupní knihovnu dostupných her, jako tomu je u xCloudu, což se z pochopitelného hlediska jeví jako populárnější řešení. Za cenu odpovídající 6 dolarům tak hráči v první vlně získají přístup k více než 30 hrám od vývojářů a vydavatelů jako Capcom, 505 Games, Team 17 nebo Ubisoft. Právě poslední zmiňovaná společnost se pak zřejmě ve streamovacích službách zhlédla a po podpoře Stadie chystá stejným způsobem přistoupit i k Luně.

Je totiž možné, že Amazon bude bude nakloněný k partnerstvím s již fungujícími knihovnami her a doplní je streamovací funkcionalitou.

„Jsme hrdí, že můžeme spolupracovat s Amazonem na službě Luna, využít sílu cloudového hraní a nabídnout našim hráčům další způsob, jak se dostat k hraní, ať už budou kdekoliv,“ říká na konto nově vzniklého partnerství Chris Early z Ubisoftu. Oznamuje tím speciální „kanál“ Ubisoftu s hrami jako Far Cry 6, Assassin’s Creed Valhalla nebo Immortal Fenyx Rising, který však podle dostupných indicií nebude zahrnutý do zmiňovaného předplatného Luna+. Ačkoliv není informace o ceně v tuto chvíli k dispozici, nabídka Ubisoftu se na čerstvě spuštěných oficiálních stránkách nachází vedle blíže specifikovaného vlastního programu Amazonu a právě v tom by mohla tkvět největší síla celé služby. Je totiž možné, že Amazon bude bude nakloněný k partnerstvím s již fungujícími knihovnami her a doplní je onou streamovací funkcionalitou. Tím by se cesta otevírala například také pro EA Play (dříve EA/Origin Access) a potenciálně i herní obchody, jsme však daleko od tvrzení, že se tím nabízí možnost například Steamu či Epic Games Storu.

Zdroj: Amazon

Podobně jako v případě Stadie, také Luna nabídne vlastní ovladač za 50 dolarů, který se připojuje rovnou na cloudové servery Amazonu a podle tiskové zprávy tlačí zpomalení odezvy k 17-30 milisekundám. Při zapojení ovladače pomocí Bluetooth je prý znát velký rozdíl a navíc se tím vytrácí i možnost rychle měnit displeje a obrazovky, na nichž právě danou hru hrajete. Jinak ale bude možné ovládat hry jakýmkoliv dostupným způsobem, tedy pomocí vlastních ovladačů a na PC či Macu pochopitelně i klávesnicí a myší. Sluší se rovněž zdůraznit, že Amazon v tiskové zprávě slibuje dosutpnost na iOSu, vzhledem k novým pravidlům App Storu a problémům xCloudu dostat se v plné šíři na iPhony a iPady, však Amazon uvádí, že hraní bude probíhat v prohlížeči Safari.

Poslední vlastností Luny, která stojí za vypíchnutí, je pochopitelné provázání s Twitchem. Opět, podobně jako Stadia v kombinaci s YouTube, také hráči na Luně budou moci vstupovat do her, které právě sledují u svého oblíbeného streamera a blíže interagovat, konkrétní detaily ale bude Amazon odhalovat postupně. Zároveň je také nutné ještě jednou připomenout, že služba bude spuštěna nejdříve ve Spojených státech a není v tuto chvíli jisté, jak dlouho bude putovat do Evropy, případně do Česka a Slovenska. Vzhledem k českým serverům Twitche – běžících rovněž na síti AWS – je však možné, že na uvedení nebudeme čekat nepřiměřeně dlouho a Luna by mohla skutečně již brzy začít dalším zmiňovaným službám šlapat na paty.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru