Alba: A Wildlife Adventure, Ustwo, Alba vám připomene, jak je příroda krásná

Alba vám připomene, jak je příroda krásná

Kouzelná hra od autorů Monument Valley vám “vynahradí” cestování a přiměje vás vyjít ven

Zdroj: Ustwo
11. 4. 2021
Název: Alba: A Wildlife Adventure Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , Žánr: Datum vydání: 11. 12. 2020

Nestává se moc často, že bychom se na Vortexu vraceli ke starším hrám a dělili se o své dojmy. Tedy my sami se pochopitelně velmi často až se zpožděním dostaneme k nějakému zajímavému titulu, který nám v době svého debutu unikl, nebo jsme na něj neměli čas. Jen zřídka mu ovšem dodatečně věnujeme prostor také na webu a ve videu. Protože kola herního světa se nikdy nezastavují a stále je třeba hledět dopředu a věnovat se něčemu novému. Jenže hra Alba: A Wildlife Adventure mě přiměla udělat výjimku. Zastavit se a vrátit se k ní, protože samotný titul vás chce přimět trochu zpomalit. A já si myslím, že byste mu měli dát šanci i v případě, že vám při své premiéře unikl, nebo jste na něj dosud neměli čas.

Za titulem stojí vývojáři z britského studia Ustwo, kteří se proslavili mobilním hitem Monument Valley. Už to by vás mohlo trknout a přimět k podezření, že novinka stojí za pozornost.

Nenabízím vám klasickou recenzi ani nemá smysl psát “preview” na loňskou hru. I když jsme se Albě na Vortexu věnovali při jejím oznámení a znovu ji pak blíže popsali, když byli k dispozici podrobnější informace, myslím si, že si tak zajímavý titul ještě prostor zaslouží. A protože je víkend, snad si my i vy můžeme “dovolit” trochu blogovější příspěvek, který se zrovna nevěnuje žádné super aktualitě nebo očekávanému trháku. Možná podobně jako nás i vás povzbudí vyrazit do nejbližšího parku pozorovat probouzející se jarní přírodu. Alba: A Wildlife Adventure je totiž klidná relaxační hra, která vám připomene jak je venku pěkně a jak umí být příroda krásná. Zvlášť v této době, kdy je tak obtížné cestovat a užít si okolní svět bez omezení.

Za titulem stojí vývojáři z britského studia Ustwo, kteří se proslavili mobilním hitem Monument Valley. Už to by vás mohlo trknout a přimět k podezření, že novinka stojí za pozornost a úspěch předchozích titulů nejspíš nebyl jen věcí náhody. Alba: A Wildlife Adventure je jejich první „velká“ multiplatformní hra, která míří na všechna možná zařízení. Už v prosinci vyšla hra na PC, Mac, iOS i Apple TV. K dispozici je také v předplatitelské službě Apple Arcade. Tím ale výčet zamýšlených platforem nekončí. Ambiciózní počin vyjde ještě na PS4, PS5, Xboxu One, Xboxu Series i Switchi. Zejména na posledním jmenovaném systému by mohl zabodovat. Na těchto platformách by se Alba měla objevit během jara.

Jde o open world akční adventuru, jejímž hlavním úkolem je samotný průzkum světa, jeho poznávání a záchrana. Hlavní hrdinkou je mladá dívka jménem Alba, která v létě navštíví své prarodiče na krásném středomořském ostrově. Ten je plný života, malebných zákoutí, ale i potíží, které se protagonistka rozhodne s pomocí kamarádky a místních vyřešit. Místo poklidných prázdnin tak na Albu čeká spousta práce. Budete fotit místní faunu, pomáhat zvířátkům, uklízet nepořádek, opravovat poškozená místa a vůbec se starat o to, aby se tu všichni měli zase dobře. Samotní autoři říkají, že jejich dobrodružství inspirovaly vzpomínky na dětství a prázdniny a přesně takhle se při hraní budete cítit – jako byste jeli za prarodiči na léto. Bez ohledu na to, že to ve skutečnosti možná bylo do Horního Dvořiště nebo Domašova nad Bystřicí.

Zdejší svět prozkoumáváte vlastním tempem. Nikdo vás nikam netlačí. Ale není to na druhé straně žádné bezobsažné hřiště. Alba má hlavní i vedlejší úkoly, může rozprávět s místními, zapojit je do své iniciativy a postupně nabírá další zkušenosti, dovednosti i mise, které na sebe různě navazují. Záleží ale jen na vás, jak rychle a jakým způsobem budete hrou postupovat. Na záchranu ostrova a zdejší přírody má Alba jen týden, ve hře plynou jednotlivé dny a prarodiče vám připomenou, když je čas jít domů. Nicméně vy sami můžete strávit v přírodě víc času, někde se zdržet, sejít “z cesty” primárních úkolů nebo se jen tak toulat, kam vás to táhne.

Vaším úkolem je kromě jiného najít a identifikovat zdejší zvířata a pokud máte rádi “vyzobávání” věcí jako ptáci zrní, budete tu ve svém živlu.

Alba má jednoduché a pohodlné ovládání, které se spoléhá na pár tlačítek. I k Apple TV můžete připojit gamepad, ať už specializovaný, nebo ten od PlayStationu či Xboxu. Hrdinka má k dispozici mapu, seznam úkolů a petici s podpisy, chytrý mobil s foťákem a interaktivního průvodce zdejší přírodou. Vaším úkolem je kromě jiného najít a identifikovat zdejší zvířata a pokud máte rádi “vyzobávání” věcí jako ptáci zrní, budete tu ve svém živlu. Ale bez takového toho obvyklého tlaku, který se obvykle s kompletováním ve hrách pojí.

Titul má moc pěknou stylizaci a i přes jednodušší technické zpracování má atmosféru i specifické kouzlo. To by vás ale u autorů Monument Valley nemělo překvapit. Vývojáři říkají, že celý ostrov vznikl poctivě lidskou rukou a bez pomoci generováním. Moc příjemný je i původní soundtrack inspirovaný španělskou hudbou. Vtipný je rovněž nápad na novinové články, které reflektují vaše skutky a fungují jako informace o splnění dílčího úkolu, ale současně jako ukázka toho, jaký máte vliv na zdejší prostředí a jeho obyvatele. A negativa? Najdou se. Jasně, že ani Alba není bez chyby. Tu a tam narazíte na chybu, někomu může chybět fast travel, i když by podle mě popíral smysl zážitku, a hra je poměrně krátká. Ale to nemusí být nutně na škodu.

Samotní vývojáři říkají, že i malé skutky mohou změnit velké věci a přesně tak se u hry cítíte. Alba: A Wildlife Adventure není žádná meditativní blbost pro pár indie nerdů, kteří hledají odlišnost za každou cenu. Je to skutečná hra, i když nejde o velký trhák nebo akční jízdu. Aby autoři dokázali, že to s přírodou myslí vážně a nementorují jen své hráče, zavázali se vysadit strom za každé stažení hry. A znovu říkají, že jsou možná malí, ale mohou něco změnit. Před pár dny se pochlubili, že už takto pomohli vysadit přes 600 tisíc stromů. Jejich cílem je dosáhnout na milion. Tady se sluší dodat, že i když má hra ekologické poselství, nijak netlačí na pilu, nic vám nevnucuje a není to žádná mravoučná agitace.

Pokud jste někdy měli dojem, že se váš vkus protíná s mým, dejte Albě šanci. Nemohu vám zaručit, že se vám bude líbit, ale troufnu si říct, že je tu velká šance, že ano. Už dlouho se nám doma nestalo, že bychom si něco zahráli všichni tři společně a tohle je hra, od které jsem musel holky v podstatě vyhnat. Na Metacriticu má sice Alba průměrné hodnocení “jen” 79 % ve verzi pro PC a 84 % na iOS, ale možná vás přesvědčí skóre ze Steamu. Tady ohodnotilo titul kladně 97 procent hráčů. Přeložil bych to tak, že pokud z popisu a videí tušíte, že je to hra pro vás, zřejmě neodejde zklamaní. A jestli si stále nejste jistí, zkuste pár dní počkat, protože já si myslím, že by se Alba skvěle hodila i do některého z našich příštích streamů.

Alba se na Steamu a na GOGu prodává za nějakých 440 korun.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru