Akcionáři Activisionu vystoupí proti výši Kotickova platu

CEO společnosti prý i navzdory nesplněným cílům vydělal od roku 2016 přes 2 miliardy korun

5. 6. 2020

Příští čtvrtek proběhne schůzka vedení společnosti Activision a jejích akcionářů, na které se bude mimo jiné projednávat výše platů pro zaměstnance na manažerských pozicích, včetně CEO firmy Bobbyho Koticka. A právě proti odměnám nejvýše postavenému úředníkovi Activisionu vystoupí investiční skupina CtW, která vyzývá ostatní podílníky k tomu, aby navrhnovaný Kotickův plat pro příští finanční období neschválili. Důvodem této žádosti je podle CtW neadekvátní částka, kterou Kotick od roku 2016 pobírá, bez ohledu na to, že neplní stanovené cíle. Skupina CtW si zároveň přeje, aby byl ředitel společnosti zodpovědný za své neetické korporátní chování a poukazuje na to, že řadoví zaměstnanci pobírají průměrný roční plat ve výši pouhé třetiny jednoho procenta Kotickových odměn.

Po dobu Kotickova působení vzrostla tržní hodnota společnosti z přibližně 10 milionů dolarů na 53 miliard dolarů a odměna pro ředitele je tudíž podle mluvčí Activisionu zcela zasloužená.

Zasazeno do kontextu, Bobby Kotick si měl v uplynulých čtyřech letech přijít na bezmála 100 milionů dolarů (v přepočtu 2,3 miliardy korun), přičemž tuto částku tvoří z části hotovost a z části hodnota podílu v Activision Blizzard. Podle ředitele CtW Dietera Waizneggera jde o nejvyšší plat pro CEO jakékoliv jiné technologické společnosti a vyvolává značné obavy v kontrastu s tím, co se se zbytkem společnosti děje. V oficiální žádosti, prostřednictvím které chce CtW Kotickův plat zpochybnit, zmiňuje Waiznegger zejména nedávné propouštění více než 800 zaměstnanců v roce 2019 a neplnění strategických cílů. Jsou totiž mezi nimi i závazky, týkající se oslovování nových zaměstnanců a motivace stávajících pracovníků Activisionu Blizzard, což je podle CtW v přímém rozporu s propouštěním a restrukturalizací firmy. Dále pak Waiznegger poukazuje, že někdy je plat zcela nezávislý na jakýchkoliv cílech, což činí požadované plány Activisionu podle jeho slov problematické.

Ve vyjádření pro magazín Gamespot nicméně mluvčí Activision Blizzard uvádí, že po dobu Kotickova působení vzrostla tržní hodnota společnosti z přibližně 10 milionů dolarů na 53 miliard dolarů a odměna pro ředitele je tudíž zcela zasloužená. Poukazuje se rovněž na to, že Kotick je jeden z nejdéle sloužících šéfů technologických firem v historii, vzhledem k svému nástupu v roce 1990 a pokračování i po roce 2008, kdy došlo na spojení s Vivendi, resp. po roce 2013, kdy se Activision Blizzard ze vztahu s Vivendi vykoupil a stal se kompletně nezávislou společností. „Více než 90 procent příjmů pana Koticka je založeno na plnění cílů a pro podílníky Activisionu Blizzard tvoří [Kotick] výjimečnou hodnotu,“ říká ve svém vyjádření mluvčí firmy. Za zmínku pak rovněž stojí také skutečnost, že skupina CtW se o napadení výše Kotickova platu snaží opakovaně, během výročních zasedání ale nikdy nesesbírala dostatek hlasů pro svůj návrh a odměny zůstávají již několik let ve stejné výši.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru