Mortal Kombat, Midway, 30 let série Mortal Kombat a jak vznikl slavný symbol draka

30 let série Mortal Kombat: Jak vznikl slavný symbol draka

Logo vychází ze zamítnutého názvu hry. Inspirovala ho skupina Queen a soška na stole šéfa

Zdroj: koláž/Vortex
8. 10. 2022
Název: Mortal Kombat Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , , , , , Žánr: Datum vydání: 8. 9. 1992

Přesně před 30 lety – 8. října 1992 – vyšel první Motal Kombat ve své původní automatové verzi. Tohle neuvěřitelné výročí hry, pod kterou byli podepsaní zejména Ed Boon, John Tobias a John Vogel, bychom si mohli připomenout mnoha různými způsoby. Dnes už je to značka tak rozsáhlá, že na důkladný popis celé její historie, jeden článek, byť obsáhlý, ani nestačí. A tak se namísto toho raději zaměříme na jednu konkrétní věc. Ale velice důležitou – logo, respektive symbol hry. Ten tuhle sérii provází už od samého začátku, což není ve světě videoher samozřejmostí, a jen to dokládá, jak povedený znak to je. Hned napoprvé se povedlo to, o co autoři usilovali – přijít s něčím, co by lidé byli schopní okamžitě identifikovat.

V téhle historické exkurzi se stylově vrátíme na samý začátek, tedy ještě do doby předtím, než hra vyšla. Pokud byste ale ještě před pár týdny pátrali po tom, kde se vlastně logo vzalo a proč je na něm třeba drak, když hra v názvu žádného draka nemá, moc informací byste se k mému překvapení nedozvěděli. Drak má symbolizovat původní bohy v jejich nejryzejší podobě a objevuje se nejen na obalech se hrou nebo automatech, ale také přímo v arénách, díky čemuž víme, že je součástí samotného fiktivního světa a neidentifikuje titul jen pro nás hráče. Fanoušci se také domnívali, že znak evokuje symbol jin a jang, ale o mnoho víc byste se o jeho historii nedočetli ani na specializovaných stránkách.

Vše změnil už výše jmenovaný John Tobias, který se podílel už na původní hře jako designér a výtvarník. Na Twitteru se v září podělil o zajímavý příběh, který konečně objasnil, kde se logo vzalo a proč je na něm zrovna drak. Začal nedávným objevem první skicy ikonického draka a zdůraznil, že ji skutečně navrhl jako symbol hry i samotného fiktivního turnaje. Jeho kolega výtvarník John Vogel pak logo zdigitalizoval a přenesl do hry. Prozradil rovněž, proč si vlastně sérii dlouhých 30 let asociujeme právě s drakem. A tím rovnou odhalil další velice zajímavou věc. Jak si asi dokážete představit, podobně jako mnozí jiní vývojáři autoři Mortal Kombat uvažovali před vydáním o různých titulech pro svou novou hru. A jedním z nich byl Dragon Attack.

Zdroj: John Tobias

Ještě předtím, než hra dostala definitivní název, pod nímž ji známe dnes, ji Ed Boon chtěl pojmenovat Dragon Attack podle své oblíbené stejnojmenné skladby od slavné skupiny Queen. A tak nejprve vzniklo jiné logo, které John Tobias také odhalil. K dispozici máme jen prvotní návrh, ale už ten barevností a písmem trochu evokuje pozdější logo Mortal Kombatu, i když tady se zdá být celková koncepce víc ovlivněná asijskou estetikou. Samotný Ed Boon později změnil název hry na Mortal Kombat, ale inspirace už zůstala a s ní i drak.

Zdroj: John Tobias

A kde se ale vlastně vzal právě tenhle drak? Tak to je další mimořádně zajímavá kapitola celého příběhu. A také skvělý důkaz, jak vás v životě i v práci mohou ovlivnit úplné maličkosti, v jejichž důsledku vznikne něco mimořádného. Vše začalo, když si John Vogel všiml sošky zlatého draka, kterou měl na stole šéf společnosti Midway Ken Fedesna. Vogel jej požádal, zda si ji může půjčit, aby ji mohl zdigitalizovat a použít přímo ve hře v aréně. John Tobias u něj sošku spatřil a pomyslel si, že by se drak v asijském stylu skvěle hodil na stěnu arkádového kabinetu. I tyhle rané návrhy se naštěstí zachovaly.

Pak teprve přišlo na řadu logo. Tobias říká, že chtěl vytvořit ikonu, která bude reprezentovat fiktivní turnaj i hru a bude stejně výrazná jako Supermanovo S nebo Batmanův netopýr. Takže se inspiroval drakem z automatu, a tak vznikl slavný symbol. Připomněl také, že u prvních dvou her autoři používali logo orientované na obě strany. Později ale za nimi přišli právníci s tím, že si kvůli ochranné známce musí vybrat, kam bude drak koukat. Od té doby se dívá doprava.

Zdroj: John Tobias

John Tobias také prozradil, že v raném návrhu se skutečně inspiroval symbolem jin a jang, jak se fanoušci domnívali. Hledání rovnováhy je typické i pro kánon hry. Pobavil také zmínkou, že chybělo málo a nápad na draka i s jeho skicou skončil v koši. Když na něm totiž doma pracoval a spatřila jej jeho sestra, domnívala se, že to má být mořský koník. Pravdou je, že by tu určitá vzdálená podobnost mohla být a koník nepůsobí zrovna jako drsný zástupce nové brutální bojovky. Naštěstí Tobias skicu nezavrhl a díky tomu vzniklo jedno z nejikoničtějších log herního světa. Symbol, který je snadno rozpoznatelný a i přes různé drobné vizuální obměny a variace si ho asociujeme se ságou Mortal Kombat dodnes. Takže se mu vlastně povedlo to, o co na začátku usiloval – vytvořit něco skoro tak nezaměnitelného, jako je znak Supermana či Batmana.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru