25 nejčastějších otázek ke konzoli Xbox Series X

Na konto nové konzole od Microsoftu nám přichází spoustu dotazů, tady jsou odpovědi

Zdroj: Vortex

Stejně jako v případě PlayStationu 5, také na konto dvojice nových konzolí Xbox Series X a S k nám z vašich řad proudí spoustu dotazů. Rozhodli jsme se je proto dát dohromady v souhrnném článku i videu a odpovědět na nejčastější z nich. Pokud dění kolem nové generace sledujete pravidelně, některé z dotazů vám mohou připadat příliš základní, mějte ale na paměti, že ne všichni hráči mají ve všech záležitostech jasno a naší snahou je připravit materiál, který bude mít vypovídající hodnotu i výhledově pro ty z vás, kdo se teprve o koupi nové konzole rozhodují. Zároveň také neplatí, že jsme všechny dotazy vyčerpali – klidně se ptejte dál, jsme připraveni dál na vaše dotazy odpovídat.

Jaký je rozdíl mezi Series X a Series S?
Nejpodstatnější je vymezit, že mezi oběma modely nového Xboxu rozdíly skutečně jsou. Ať už ve velikosti, výkonu nebo v ceně, jde o dvě odlišná zařízení, určená pro trochu jiné využití. Dáme-li stranou specifikaci všech komponentů, výrazným rozdílem je absence optické mechaniky u Series S. Jde tedy o čistě digitální verzi konzole, pro kterou neplatí informace o zpětné kompatibilitě fyzických nosičů a pochopitelně nenabídne takový komfort v podání video signálu, tedy zejména rozlišení a frekvence snímků. Přesto ale i slabší verze konzole nabízí SSD a tudíž rychlé načítání her nebo funkci Quick Resume.

Je možné se na novém Xboxu přihlásit stejným účtem jako na předchozí generaci?
Ano, pro Microsoft jde o přirozenou součást zpětné kompatibility a udržení kontinuity. K dispozici máte svůj předchozí účet se všemi hrami a veškerým progresem.

Fungují na Xbox Series X|S hry z předchozí generace?
Ano, Microsoft se ještě před uvedením nových konzolí pochlubil, že hratelné budou hry ze všech generací konzole Xbox. Pozor si ovšem musíte dát jednak na nemožnost spustit fyzické kopie starších her na Series S a absencí některých titulů v digitální verze zpětně kompatibility.

Jak hodně jsou starší hry na Xboxu Series X|S vylepšené?
Nejde odpovědět univerzálně, tedy přesně říct, že všechny starší hry automaticky poběží v lepším rozlišení a obecně svižněji. Rozdíly ale budou nejpatrnější v rychlosti načítání díky SSD a některé starší hry se dočkají vlastního vylepšení pro novou generaci.

Jde použít předchozí uložené pozice?
Ano, jsou navázané na váš herní účet a nový Xbox si s nimi v příslušných hrách umí poradit. V případě Xboxu 360 navíc Microsoft učinil vstřícné gesto a pro uložení savů do cloudu není nutné mít aktivní předplatné Xbox Live Gold.

Je možné přesunout stažené hry na novou konzoli?
Je to možné přes ethernetový kabel, po domácí síti i prostřednictvím externího úložiště.

Lze hry z externího úložiště rovnou spouštět?
Pokud se jedná o hry, které nejsou připravené primárně pro nový Xbox, případně starší hry bez aplikovaného next-gen vylepšení, pak to možné je. Všechny ostatní je nutné hrát z interního SSD, ovšem na externí lze i nové tituly odkládat.

Jaká je velikost interního úložiště?
V případě Xbox Series X je možné využít z 1TB SSD 802 GB pro vlastní účely. V případě Series S jde o 364 GB z celkových 500 GB.

Je možné úložiště rozšířit?
Dáme-li stranou možnost připojit externí disk přes rozhraní USB 3.1, pak je to možné skrze rozšiřující proprietární úložiště přímo od Microsoftu. Kapacita je 1 TB a momentální cena se pohybuje kolem 6300-7000 kornu.

Co znamená Smart Delivery?
Jde o program, prostřednictvím kterého se Microsoft, případně vydavatelé třetích stran zavazují, že danou hru budete hrát na konkrétní platformě v nejlepší možné verzi. Jinými slovy řečeno – jde o bezplatné next-gen upgrady her, které jsou dostupné i na předchozí generaci konzole Xbox.

Funguje Quick Resume také na diskové verze her?
Funkce Quick Resume, tedy rychlé přepínání mezi jednotlivými hrami, funguje i v případě fyzických kopií. Systém jednoduše použije uložený stav hry v momentě, kdy ji spustíte, ať už se jedná o digitální, nebo diskovou verzi. Microsoft ale uvádí, že funkce Quick Resume je optimalizovaná pro použití s digitálními hrami.

Je možné hrát na Xboxu Series X | S hry prostřednictvím streamování remote play?
Ano, možné to je – z domácího Xboxu se stane server a všechny hry, které jsou na daném zařízení aktuálně hratelné (nainstalované), je možné spustit skrze aplikaci pro Android, nebo iOS. Aplikace pro PC zatím streamování z nového Xboxu nepodporuje.

Lze z konzole streamovat na Twitch?
Možné to je, stejně jako z Xboxu One. Nyní dokonce ve 4K při 60 snímcích za vteřinu, dosud to šlo jen v poloviční frekvenci.

Budou k dostání hry pro Xbox Series X | S v programu Games with Gold?
Momentálně tomu tak není, listopadová nabídka žádnou nativní hru pro nový Xbox nedisponuje. Je však nanejvýš pravděpodobné, že v budoucnu takové tituly dostupné budou.

Musím platit předplatné Xbox Live Gold, abych mohl hrát free to play hry?
Ano, na tomto pravidlu Microsoft nic nezměnil.

Jaké podporuje konzole režimy rozlišení?
Nový Xbox zvládá rozlišení 720p, 1080p, 1440p a v případě Xboxu Series X také 4K. K dispozici je i rozhraní HDR 10, Dolby Vision a proměnná frekvence snímků (VRR).

Má konzole optický výstup na audio?
Na rozdíl od předchozí generace tomu tak není. Audio signál lze vyvést prostřednictvím HDMI do televize a odsud přes audio výstup do dalších zařízení.

Je možné ke konzoli připojit headset pro virtuální realitu?
Micorosft VR headsety pro Xbox Series S a X nepodporuje a k dispozici nejsou žádné VR hry.

Je možné připojit bezdrátový headset přes Bluetooth?
Možné to není, stejně jako na Xboxu One. Lidé z Microsoftu se domnívají, že technologie Bluetooth není pro hry vhodná. Přesto existuje možnost, jak bezdrátový headset připojit – musí však jít o specifický a certifikovaný model. Pořád je nicméně možné připojit sluchátka pomocí 3,5mm konektoru přímo do bezdrátového gamepadu a užít si trochu volnosti tímto způsobem.

Je ovladač opravdu na baterky?
Ano, je to tak, Microsoft to chápe jako možnost a volbu pro hráče. Ovladač, připojený kabelem ke konzoli, funguje i bez baterií. Zároveň je možné je nahradit nabíjecím akumulátorem.

Funguje tlačítko pro sdílení médií i na Xboxu One?
Ano, dedikované tlačitko pro sdílení vyvolává funkci dashboardu, který je na Xboxu Series X | S shodný s Xboxem One.

Je možné připojit i starší ovladač?
Ovladače z předchozí generace jsou plně kompatibilní a jejich použití je možné u nových i starých titulů.

Mohu použít ostatní starší příslušenství?
Microsoft uvádí, že drtivá většina příslušenství pro Xbox One je zcela kompatibilní.

Je možné umístit konzoli horizontálně?
Konzole má na jedné ze stran čtveřici neodnímatelných gumových nožiček, které počítají s umístěním horizontálně.

Zahřívá se konzole víc, než by bylo obvyklé?
Ačkoliv jsme neprovedli exaktní měření, nezdá se nám, že by se konzole přehřívala. Překvapit vás ale může skutečnost, že i po uspání konzole se může stále točit větráček a dochlazovat zbytek hardwaru, napříkald v momentě, probíhá-li na pozadí stahování.

Nahlásit chybu v článku

5

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru