Cyberpunk 2077, CD Projekt, Vývoj Cyberpunku byl v roce 2016 restartován, tvrdí Bloomberg

Bloomberg: Vývoj Cyberpunku byl v roce 2016 restartován

Vedení prý o chybách vědělo a na E3 se mělo prezentovat falešné demo. Šéf studia to odmítá

Zdroj: CD Projekt RED
17. 1. 2021
Název: Cyberpunk 2077 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , Žánr: , Datum vydání: 10. 12. 2020
Cyberpunk 2077

Více než měsíc po vydání Cyberpunku 2077 přichází Bloomberg a novinář Jason Schreier s článkem, který má vnést trochu světla do fungování CD Projektu RED v uplynulých letech. Navazuje na omluvu zakladatele společnosti Marcina Iwińského z minulého týdne a s odkazem na několik anonymních i jeden konkrétní zdroj z řad současných, resp. bývalých zaměstnanců odkrývá několik dosud neznámých detailů. Bloomberg například tvrdí, že byl vývoj hry v roce 2016 restartován, dále uvádí, že bylo vedení obeznámeno o neuspokojivém technickém stavu, a přesto dalo pokyn k vydání a přináší další poměrně závažná obvinění stran špatného vedení či nesprávného zacílení priorit.

Nějak to dopadne

„Předchozí úspěch CD Projektu přinesl Zaklínač, hra plná mečů a kouzel, zasazená do středověkého fantasy světa. Cyberpunk je ale snad ve všech ohledech tomuto konceptu vzdálen,“ vymezuje Schreier základ všech možných problémů. Podle jeho informací přecházeli vývojáři z jiného žánru, perspektivy i technologií v průběhu vývoje Cyberpunku 2077 a veškeré změny v enginu se měly provádět souběžně s přípravou samotné hry. To mělo podle Bloombergu výrazně zpomalit celý vývoj a údajně prý stačilo, aby lidé zodpovědní za veškeré technické pozadí měli několik měsíců náskok. Je však férové dodat, že vývoj her není lineární a společně s vytvářeným obsahem se zvyšují i požadavky na to, co by hra měla umět, přesto jeden z oslovených vývojářů přirovnal vznik Cyberpunku 2077 jako kdyby jel vlak po kolejích, které před něj teprve někdo pokládá.

Bez ohledu na to, že byl Cyberpunk 2077 oznámen už v roce 2012, na hře se prý začalo aktivně pracovat až o čtyři roky později, kdy se podle Schreiera stal odpovědným za chod studia Adam Badowski.

Otevřeně o vzniku hry promluvil bývalý audio programátor Adrian Jakubiak, který například zmínil, že na dotazy jednotlivých zaměstnanců, jak mají stihnout dokončit technologicky náročnější titul za stejnou dobu, která jim byla přidělena pro Zaklínač 3, přicházely šokující odpovědi typu: „Tohle vyřešíme v průběhu vývoje.“ Jakubiak dále uvádí, že očekával spoustu problémů, nikdy si prý ale neuvědomil, jak velké nakonec mohou být. Náznaky nicméně přicházely podle Bloombergu a oslovených vývojářů mnohem dřív, než hra loni v prosinci vyšla – bez ohledu na to, že byl Cyberpunk 2077 oznámen už v roce 2012, na hře se prý začalo aktivně pracovat až o čtyři roky později, kdy se podle Schreiera stal odpovědným za chod studia Adam Badowski. Sluší se ale dodat, že i podle svého profilu na síti LinkedIn se Badowski stal ředitelem CD Projektu RED už v srpnu 2011 a pozici game directora zastával už dva roky před tím. V inkriminovaném roce 2016 měl nicméně přijít velký restart a Badowski požadoval značné změny v hratelnosti i příběhu. „V dalším roce se vešchno měnilo, včetně základních prvků hry jako je perspektiva. Vysoce postavení zaměstnanci, kteří pracovali na Zaklínači 3, měli jasnou představu, jak by měl Cyberpunk vzniknout, narazili však na Badowského, což vedlo k odchodu několika těchto lidí,“ dodává Bloomberg.

Ignorování problémů

Následně pak měl CD Projekt vynaložit obrovské úsilí, aby ohromil hráče a vnější svět obecně. Za tímto účelem byla připravena hratelná ukázka, kterou jsme na E3 2018 mohli zhlédnout i my. Podle vyjádření oslovených zaměstnanců ale Jason Schreier tvrdí, že demo bylo z větší části falešné a nevycházelo z toho, co už měli mít vývojáři reálně připravené. Vývojáři při jeho přípravě měli navíc spálit několik měsíců, které by bylo efektivnější využít pro vývoj skutečné hry, čímž došlo k dalším (interním) odkladům stanovených termínů a milníků. Kvůli tomu proto museli vývojáři podle Bloombergu později pracovat přesčas, odstraňovat některé rozpracované prvky a celkově zmenšovat hru. To vše za přítomnosti více než 500 zaměstnanců, dvojnásobku lidí, kteří pracovali na Zaklínači 3, ovšem stále jen zlomku kapacit, které se starají o vznik podobně ambiciózních her například v Rockstaru.

Bez ohledu na varování ze strany mnoha zaměstnanců, že hra nemůže obstojně fungovat na sedm let starém hardwaru PS4 a Xbox One a že je potřeba více času pro optimalizaci, však vedení všechny obavy zahánělo poukazováním, že se to nějak zvládlo se Zaklínačem a v případě Cyberpunku 2077 to nebude jiné. Všichni ve studiu si ale podle Schreiera byli moc dobře vědomí, že hra není v přijatelném stavu a potřebuje víc času na dokončení. Chyběly části dialogů, některé funkce nefungovaly vůbec a hra stále obsahovala závažné chyby, i když byla vedením loni v říjnu označena za připravenou do lisoven.

Odpověď Adama Badowského

Na článek v podstatě obratem reagoval zmiňovaný ředitel studia CD Projekt RED Adam Badowski a rozproudil další debatu, do které se následně zapojil i Jason Schreier. Badowski na svém Twitteru zveřejnil dlouhý příspěvek, ve kterém komentuje ono falešné demo, dále tvrzení, že většina zaměstnanců pochybovala nad vydáním v roce 2020 a přidává i vysvětlení k situacím, kdy někteří polští zaměstnanci neměli dodržovat interní pravidla a nemluvili na mítincích anglicky. Poslední bod nicméně Schreier reflektoval sám už krátce po vydání článku a připustil, že s důrazem na tento problém to prý přehnal a nemělo jít o nic závažného. Ostatně, jak Badowski vysvětluje, ve studiu jsou lidé 44 různých národností a je přirozené, že mezi sebou mluví svými mateřskými jazyky, byť veškerá firemní komunikace probíhá anglicky, jako se tomu děje v jiných podobně rozvrstvených společnostech.

Vyjádření k ukázce z E3 2018 (která byla zveřejněna na YouTube o několik měsíců později) je nicméně velmi konkrétní a Badowski postupy CD Projektu RED obhajuje. Právě proto, že se nejednalo o finální podobu – se kterou má ukázka mnoho společného – je ve videu umístěno upozornění, že jde o „rozpracovanou verzi“. „Co se týče chybějících částí hry, vychází pouze z procesu, jakým hry vznikají. Prvky přichází a odchází, když postupně zjišťujeme, zda fungují, či nikoliv,“ vysvětluje Badowski. Uvádí rovněž, že hra ve finále funguje lépe, než jak bylo demonstrováno v roce 2018 a zdůrazňuje, že PC verze obdržela v recenzích spoustu vysokých známek. Verze pro předchozí generaci konzolí zmiňuje také a připouští, že teď mají plné ruce práce s tím, aby je opravili. „Jsme na Cyberpunk 2077 hrdí z herního i uměleckého hlediska. Jde o projekt, který bych nenazval katastrofou,“ uzavírá tento bod ředitel studia. K domněnkám, že většina zaměstnanců si byla jistá tím, že hra v roce 2020 nebude připravena k vydání, pak pouze dodává, že Schreier i podle svých slov mluvil s 20 lidmi, z nichž pouze jeden nevystupuje anonymně a přitom ve studiu pracuje přes 500 lidí.

Schreierova odpověď na sociálních sítích není nikterak útočná, novinář ale poukazuje na to, že CD Projekt před vydáním článku oslovil, ale studio jej odmítlo komentovat. „Jsem si jistý, že víš o odmítavé reakci studia komentovat některé body, případně mi poskytnout rozhovor před publikací článku. Pokud ale cítíš, že bys chtěl prezentovat svůj pohled i na věci, o kterých teď nemluvíš, rád si s tebou kdykoliv promluvím,“ vzkazuje Schreier a otevírá tím prostor k dalším podobně laděným článkům.

# akční # kyberpunk # open world # polská # rpg # sci-fi

Nahlásit chybu v článku

25

Napsat komentář

Další články
Nahoru