Ztracená hra pro NES byla zkopírována a archivována

Ztracená hra pro NES byla zkopírována a archivována

Po 30 letech od vzniku zapomenutého titulu se mají "novinky" dočkat hráči po celém světě

12. 3. 2019

Možná si ještě vzpomenete na hru UWC, kterou jsme vám představili minulý týden. I když se na wrestlingu pro NES pracovalo v roce 1989, až do začátku března zůstala jeho existence veřejnosti naprosto utajena. Titul nebyl nikdy oficiálně oznámen, natožpak vydán. Do rukou dychtivého sběratele se raritní cartridge s rozpracovanou verzí dostala od bývalého zaměstnance Nintenda, který byl fanouškem wrestlingu. Dalších podrobností se nám ale nedostávalo. A o moc moudřejší nejsme ani dnes, i když už minimálně víme, kdo byl pod hrou podepsaný.

Co však bylo pro stávající hráče a fanoušky důležitější? Stephan Reese se rozhodl, že ztracený poklad od studia SETA nebude držet jako rukojmí, jak se tomu občas v podobných případech stává, ale podělí se o něj se světem. Slíbil, že se pokusí najít někoho, kdo mu pomůže exportovat data, aby se z ROMu mohl posléze potěšit na internetu každý, stáhnout si ho a spustit třeba v emulátoru.

Jak upozornil magazín Kotaku, pomoc nabídli odborníci z The Video Game History Foundation, což je nadace, díky níž se povedlo už dříve zachránit například pohřešovanou verzi legendární budovatelské strategie SimCity ve verzi pro konzoli NES. Experti vytáhli všechna potřebná data k UWC a my už se můžeme pokochat videem, které zachycuje kompletní průchod hrou na nejtěžší obtížnost až do závěrečných titulků, díky čemuž konečně známe i jména konkrétních autorů.

Podle nadace originál představuje pravděpodobně jedinou dochovanou kopii hry na světě, takže bylo nezbytné tato data archivovat. Cenná data už má kromě samotné nadace v rukou i Stephan Reese. Teď už nezbývá než počkat, až se rozhodne šťastný majitel o svůj ROM podělit a uveřejní jej ke stažení. Zatím se tak ale nestalo, takže nás chce zřejmě ještě chvíli napínat.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru