Známe 10 her z PS4, které nebudou fungovat na PS5

Známe 10 her z PS4, které nebudou fungovat na PS5

Další naopak nabídnou lepší framerate a rychlejší loading jako například Ghost of Tsushima

Zdroj: Sony
10. 10. 2020

Společnost Sony opakovaně zdůrazňovala, že drtivá většina her z PS4 bude fungovat i na PS5. Dlouho jsme ale neznali přesný počet (ne)kompatibilních titulů a neviděli žádný seznam výjimek. Nyní jej konečně máme k dispozici a troufnu si říct, že výsledek nejspíš předčil i ta nejoptimističtější očekávání.

Momentálně víme s jistotou jen o 10 hrách, které na konzoli PlayStation 5 nespustíme. Jejich seznam najdete v tabulce, ale při vší úctě ke všem postiženým titulům se domnívám, že mezi nimi není žádná skutečně citelná ztráta. Není ovšem vyloučené, že nejde o definitivní číslo a seznam se ještě teoreticky může rozrůst, jak Sony a vývojáři budou prověřovat celou knihovnu.

Jaké PS4 hry si na PS5 nezahrajete

DWVR
Afro Samurai 2 Revenge of Kuma Volume One
TT Isle of Man - Ride on the Edge 2
Just Deal With It!
Shadow Complex Remastered
Robinson: The Journey
We Sing
Hitman Go: Definitive Edition
Shadwen
Joe's Diner

Každopádně drtivá většina z více než 4 tisíc PS4 her by měla fungovat i na PS5. Sony ovšem upozorňuje, že můžeme narazit na nějaké drobné problémy nebo dílčí nepodporované funkce. Je možné, že se setkáme s chybami nebo nějakým neočekávaným chováním, upozorňuje výrobce. Snad ale půjde o výjimky, které by se navíc mohlo povést časem vyřešit opraveným updatem, ať už ze strany Sony nebo nebo původních vývojářů, pokud stále existují.

Digitální verze PS4 her bude navíc možné přesunout do PS5 stejně jako uložené pozice za pomoci Wi-Fi transferu nebo kabelu LAN. K PS4 hrám na PS5 lze přistoupit i přímo z externího úložiště. Uložené pozice lze samozřejmě synchronizovat i přes cloud, pokud si platíte program PlayStation Plus. Sony ale upozornila, že přenos savu z PS4 na PS5 a jeho fungování mají v rukou samotní vývojáři a může se lišit u cross-gen titulů. To jen ilustruje některé nejasnosti, které se na toto konto konto objevily v posledních dnech. Ne všechny hry, které nabídnout next-gen update, si totiž na PS5 poradí s uloženými pozicemi z PS4.

Ghost of Tsushima až v 60 fps

Přesto japonský gigant doporučuje, abychom se před případnou investicí do dalších rozšíření  nejprve ujistili, že se základní PS4 hra chová na PS5 zcela korektně. Některé tituly mohou naopak na výkonnějším systému nové generace těžit se silnějšího hardwaru. To se odrazí na plynulejším frameratu nebo rychlejším nahrávání.

S jistotou už víme, že jednou z takových her bude samurajské dobrodružství Ghost of Tsushima od studia Sucker Punch Productions. K němu jsme se dozvěděli rovněž nové podrobnosti. Díky takzvanému boostu poběží až v 60 fps. Půjde o volitelnou možnost. Svižný loading, který nás ohromil už na PS4, bude na PS5 ještě rychlejší i díky SSD.

Kompatibilní příslušenství a redesign PS Storu

I když hry pro PS5 nejde ovládat na DualShocku 4, starší tituly samozřejmě bude možné nadále hrát s tímto gamepadem. Stejně dobře ale budou fungovat i na novém ovladači DualSense. Podporované mají být i third party periferie, PlayStation Move nebo VR Aim Controller. Kompatibilní je samozřejmě i headset PlayStation VR a hry pro něj, jak už nějakou dobu víme.

PS4 hry, které nebudou fungovat na PS5, Sony navíc řádně označí v PlayStation Storu, aby se tak nikdo při nákupu nemohl spálit. S tím se pojí také spekulovaný redesign celého digitálního obchodu od Sony, a to i na webu a mobilu. PlayStation Store by se měl tento, nebo příští měsíc proměnit a vývojáři podle neoficiálních zpráv dostali upozornění, že hry pro PS3, PSP a Vitu definitivně zmizí z jeho nabídky. Magazín Eurogamer už ze svých zdrojů tuto informaci také potvrdil jako pravdivou. Jedná se nepochybně o další součást příprav na příchod konzole PS5, podobně jako došlo tento týden k inovaci v levelování trofejí u uživatelských účtů.

Nahlásit chybu v článku

8

Napsat komentář

Další články
Nahoru