Zkušený modder si vytvořil handheld Segy Dreamcast

Zkušený modder si vytvořil handheld Segy Dreamcast

Základem je upravená elektronika původní konzole. Obal je vytvořený na české tiskárně

3. 9. 2019

Moderní smartphony mají výkonu na rozdávání a pokud si někdo usmyslí, že by si rád zahrál některou z klasik z éry například šestnácti či dvaatřicetibitových konzolí, tak může sáhnout třeba po některém z celé řady zmodernizovaných her a vrátit se klidně o dekády nazpět. Stejně tak je možné na počítačích sáhnout po jednom z mnoha emulátorů a zkusit to touto cestou, najdou se ale technicky založení hráči, pro které není něco takového dost dobré a hledají jiné cesty pro zpřístupnění starého hardwaru moderní době. Jedním takovým příkladem je i dnes představený handheld využívající hardwaru Segy Dreamcast. V tomto případě ale nejde o prosté vložení starého železa do nového kabátu, ale o zcela přepracovanou konzoli pojmenovanou 2DC, což může i díky zvolenému tvaru hravě evokovat 2DS.

Podobná snaha modifikovat stávající či starší hardware a pouštění se do ambiciózních projektů není nic nového. Výjimkou například nejsou ani skříně obsahující vnitřnosti rovnou několika konzolí naráz, či například konzole PlayStation nebo Xbox modifikované do mobilních verzí. Těm samozřejmě z podstaty věci nechybí integrovaný displej ani přiložené baterie. Přesunutí velké konzole do jiného těla a připojení displeje i dodatečného zdroje je ale vyloženě hračkou v porovnání s tím, co modder s přezdívkou Gman dokázal v případě Dreamcastu.

Technicky zdatné čtenáře mohu rovnou odkázat na výše přiložené video se specifikacemi a popisem složitějších technických úkonů a překážek, které autor musel překonat. K dispozici je také autorův průběžný popis tvorby projektu na fórech BitBuilt. V zásadě je výsledek kombinací upravené a na míru vytvořené vnitřní elektroniky. Tu pohání vlastnoručně navržená správa napájení. Celý hardware je následně osazen do obalu vytištěného na 3D tiskárně, což konzoli mimo jiné propůjčuje i jedinečnou hrubou texturu. Ovládání obstarávají rovněž na míru vyrobená tlačítka vytvořená z měkčeného materiálu a chybět samozřejmě nesmí také jedna analogová páčka a reproduktory. Zařízení lze nabíjet za pomocí integrovaného USB-C konektoru a integrovaná baterie o kapacitě 5 000 mAh dokáže konzoli pohánět až dvě hodiny. O vykreslování obsahu se stará displej o velikosti 3,5 palců a s rozlišením 320 x 240 pixelů. Extra jemný tedy není, ale o tom to rozhodně není. Pozoruhodné je také to, že konzole obsahuje i druhý displej. Ten v současné verzi není zprovozněný, v budoucnu by ale mohl suplovat funkci modulu Visual Memory. To bylo mobilní paměťové zařízení s vlastním displejem a ovládáním, které se připojovalo k původnímu Dreamcastu a které mohlo zastávat celou řadu doplňujících funkcí, například správa paměti či druhý displej pro některé z her.

O herní obsah se starají ROMky, do kapesního podání se samozřejmě optická mechanika nevměstnala. Perfektní kompatibilitu pak zajišťuje fakt, že základem je zmenšená a ořezaná elektronika původního Dreamcastu, tedy nikoli nový hardware spoléhající na softwarové emulátory. Emulované jsou naopak ovládací prvky. To znamená, že mezi tlačítka a hardware vstupuje ještě jedna vrstva softwaru navíc, na funkci to ale nemá vliv. Z dalších technických detailů stojí za zmínku také možnost nastavení vlastností LCD displeje, tepelná pojistka a možnost úpravy chování analogové páčky.

Kolem a kolem nelze než před takovýmto výkonem a technickou precizností smeknout. Z YouTube kanálu autora je ale jasné, že nejde o první podobný projekt a tento kutil už rozhodně má své zkušenosti. Například s vytvořením handheldů z Wii či z PlayStationu 2. Svůj um navíc nabízí i dál, neboť v popisku výše přiloženého videa nabízí svůj kontakt těm, kdo by si chtěli podobný handheld zakoupit. V současné době Gman veřejnosti a fanouškům nabízí poslední revizi konzole Wiiboy, a to za 1500 dolarů, tedy v přepočtu za necelých 40 tisíc korun.

Obal pocházející z Česka

Návrh obalu zařízení je původně 3D modelem vytvořeným v programu SolidWorks. Našince ale může zaujmout fakt, že ve videu lze krátce zahlédnout i českou stopu. Ta spočívá v tom, že plastové části konzole byly vytištěné na 3D tiskárně značky Průša, která dlouhodobě stojí za jedněmi z celosvětově nejoblíbenějších 3D tiskáren.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru