Ženy v esportu vydělávají dramaticky méně než muži

Ženy v esportu vydělávají dramaticky méně než muži

Jediný hráč nashromáždil dvojnásobek toho, co získalo 400 nejlepších žen dohromady

11. 9. 2019

Vyrovnávání platů žen a mužů bývá často používáno jako ukazatel zdravé a demokratizované společnosti. Dožadovat se rovnoprávnosti je proto zcela přirozené, přesto se ale ani v roce 2019 nedá mluvit o samozřejmosti, a to ani v prostoru videoher. Nejde přitom o pohled do zákulisí, tedy na samotný vývoj her nebo o zkušenosti herních vývojářek, ale o esportové hráčky, které finančně za svými mužskými protějšky značně zaostávají. Konkrétně natolik, že čtyři stovky nejlepších profesionálních hráček nedokázaly dosud vydělat dohromady tolik, na kolik si jednotlivě přišlo 200 finančně nejúspěšnějších mužů.

Dle dat portálu Esport Earnings vydělalo oněch 400 žen během celé kariéry v souhrnu více než tři miliony dolarů. Úctyhodná cifra, ovšem v přímém srovnání znamená dramaticky méně, než jak je tomu v případě zástupců herní mužské populace. Rozevírající se nůžky podtrhuje nejlépe placený esportový hráč Johan „N0tail“ Sundstein, který si dosud v Dotě 2 přišel na 6,89 milionů dolarů, což je dvojnásobek výše uvedené částky z ženského esportu. Ještě dramatičtěji je pak rozdíl vidět v žebříčků jednotlivých hráček, kterému vévodí Sasha Hostyn vystupující pod přezdívkou Scarlett. Ta si ve strategii StarCraft II vydělala více než 333 tisíc dolarů, což znamená necelých 8 milionů korun, ovšem v porovnání se Sundsteinem více než dvacetkrát méně. Výdělek o této hodnotě navíc řadí Scarlett ve smíšeném žebříčku žen i mužů až na 329. pozici a jde o jedinou zástupkyni žen v pětistovce nejlepších. Žebříček těch nejlépe placených žen můžete spatřit níže, ovšem jak vidno, v porovnání se zmíněným Johanem Sundsteinem jde o skutečný zlomek. Hodnota výnosu z turnajů navíc s dalšími příčkami výrazně klesá a výdělek na druhé příčce už nedosahuje ani poloviny první pozice.

Obchodní řetězec OnBuy, který data ze zmiňovaného serveru Esports Earnings použil a promítnul je do tabulky, chtěl poukázal především na skutečnost, že ženy zjevně nedostávají stejnou příležitost jako muži. Nedá se totiž diskutovat nad tím, že by si své peníze mužští esportoví hráči nezasloužili nebo že by mělo být Sundsteinovo jmění zpochybňováno jen proto, že na většinu z něj dosáhl díky dvěma vítězstvím na The International. Do hry navíc vstupují i další finanční faktory, jako jsou nejrůznější partnerství a sponzoring, které se k ženám rovněž nedostávají v takové míře, jako k týmům soutěžícím mezi muži, a i to je další z problémů, kterému esport čelí. Kde jinde by totiž měla obě pohlaví rovnocenně soupeřit než v prostoru her, ke kterým – podle mnohých a ve velké nadsázce – vlastně nepotřebujete nic speciálního? Samozřejmě kromě talentu, spousty volného času, psychické i fyzické odolnosti, podpory ze všech možných stran a ještě pár zcela zanedbatelných maličkostí, samozřejmě.

Nahlásit chybu v článku

15

Napsat komentář

Další články
Nahoru