Žebříčky herních videí s negativními reakcemi končí

Žebříčky herních videí s negativními reakcemi končí

YouTube ruší počítadlo u palců dolů. Důvodem je snaha zamezit internetové šikaně

Zdroj: YouTube
11. 11. 2021

Není to tak dávno, kdy fanoušci diskutovali nad množstvím negativních reakcí, které se objevily pod videem představujícím tzv. Expansion Pack pro předplatné Nintendo Switch Online. Ukázalo se navíc, že jde o video, za které si japonská společnost vysloužila největší počet palců směřujících dolů v celé své historii a trailer se zařadil po bok dalších podobně proslavených videí jiných vydavatelů a vývojářů. Jen namátkou můžeme zmínit například první trailer pro Call of Duty: Infinite Warfare, který sesbíral závratných 3,8 milionů disliků a stojí vysoko i v celkovém žebříčku zahrnující jakákoliv videa na zmiňované platformě. Podobným statistikám je ale konec, protože YouTube i v souladu s dosavadními spekulacemi ruší počítadlo negativních reakcí a nechává jej jako soukromý údaj pro toho, kdo dané video na YouTube nahrál. Veřejné zůstanou jen statistiky o počtu komentářů a pochopitelně palcích směřujících vzhůru.

„YouTube se snaží být místem, kde mohou tvůrci všech velikostí i prostředí, ze kterého pochází, sdílet svůj hlas. Abychom zajistili, že YouTube podporuje interakce mezi diváky a tvůrci, které jsou vystavěné na vzájemném respektu, zavedli jsme několik funkcí a zásad pro zlepšení celkového zážitku,“ říkají zástupci platformy v novém prohlášení. Vysvětlují, že si s tlačítkem dislike pohrávali už začátkem letošního roku v zájmu ochrany tvůrců před obtěžováním a internetovou šikanou, která bývá vlnami disliků vyjadřována a rozhodli se pro naznačovanou změnu. „Počty disliků budou na YouTube soukromou informací, tlačítko ale nezmizí. Změna se začne postupně zavádět od dnešního dne,“ vzkazují provozovatelé největšího video portálu na internetu.

Chceme vytvořit inkluzivní a respektující prostředí, kde mají tvůrci možnost uspět a cítit se bezpečně. Toto je jen jeden z mnoha kroků, které podnikáme, abychom tvůrce nadále chránili před obtěžováním.

Ve zprávě se dále uvádí, že odůvodnění tohoto rozhodnutí stojí na výsledcích, které YouTube získal během testování. Někteří uživatelé totiž přestali množství palců dolů vidět už před nějakou dobou a prokázalo se, že s absenci počítadla klesá i zájem na tlačítko klikat. Zpětně pak měli provozovateli portálu tento efekt potvrdit i menší tvůrci, kteří si stěžovali, že jsou neprávem terčem takového chování, což je v souladu s tím, co zjistil YouTube ze svého vlastního měření. „Náš experiment potvrdil, že k vlnám disliků skutečně dochází ve větší míře na menších kanálech,“ tvrdí provozovatelé. Vyjadřují se pak i k názoru, že právě počítadlo pozitivních a negativních reakcí mělo některým divákům pomoci rozhodnout se, zda se pustit do sledování, či nikoliv, odpovědí je ale vyšší dobro a zlepšení platformy. „Chceme vytvořit inkluzivní a respektující prostředí, kde mají tvůrci možnost uspět a cítit se bezpečně. Toto je jen jeden z mnoha kroků, které podnikáme, abychom tvůrce nadále chránili před obtěžováním,“ zní z YouTube.

S masivními vlnami negativních reakcí se nicméně potýkají i další platformy, včetně segmentu videoher, jako je například Steam. Provozovatelé tohoto obchodu nasadili nástroje, které transparentně ukazují, kdy vlna přišla a umožňují ji nezahrnout do celkového hodnocení daného titulu. Tento způsob se zdá být pružnější a dává prostor legitimní kritice, která je žádoucí stejně jako pochvaly a pozitivní reakce. V tomto ohledu se nicméně YouTube mění na místo, které částečně popírá možnost vyjádřit svůj názor, za což od spousty fanoušků schytává YouTube kritiku a bují spekulace, že je za změnou něco víc. Velmi často jsou zmiňovaná například videa s výstupy současného amerického prezidenta Bidena, které v nejrůznějších případech obdržely až miliony disliků. Na druhou stranu sám YouTube schytával od diváků značnou kritiku například pod Rewindem z roku 2018, který má na 220 milionů zhlédnutí 19 milionů palců směřujících dolů.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru