Ze Steamu během pár hodin zmizely stovky her

Ze Steamu během pár hodin zmizely stovky her

Valve provedli obří čistku svého katalogu. Jejich vydavatelé údajně platformu zneužívali

26. 11. 2019

Ze Steamu zmizely během posledních 13 hodin stovky a stovky her. Nenajdete mezi nimi žádné velké blockbustery, ale přesto jde o nezvyklý krok ze strany Valve, který vzbudil značnou pozornost. A také otázky, co to vše vlastně znamená. Mluvčí společnosti pro magazín PC Gamer vysvětlil, že Steam zjistil, že některé společnosti zneužívají blíže neupřesněným způsobem nástroje Steamworks.

Pro Valve je údajně obtížné rozlišit a ověřit vydavatele ze zemí, jako je Rusko, Gruzie, Kazachstán, Ukrajina, ale i Polsko.

Jednou ze zasažených firem se stal ruský vydavatel Dagestan Technology, který zřejmě prodával desítky her pod různými názvy. Ten měl navíc také sám fungovat na Steamu s různými jmény. Portfolio firmy se tak propletlo s dalšími potenciálně problematickými vydavateli, například společností Siberia Digital. Jedním z možných vysvětlení, které se přímo nabízí, tak je, že vydavatel na Steamu uměle rozšiřoval svůj dosah s pomocí fiktivních společností a duplicitním obsahem.

Vývojářka Alexandra Frock na Twitteru napsala, že pro Valve je údajně obtížné rozlišit a ověřit vydavatele ze zemí, jako je Rusko, Gruzie, Kazachstán, Ukrajina, ale i Polsko. O většině vymazanými titulů jste zřejmě nikdy neslyšeli, ale najdou se mezi nimi i takové, které měly velmi pozitivní hodnocení. Plošný zákaz se tak mohl dotknout i her, jejichž autoři se osobně ničeho nedopustili a vydavatel porušil podmínky Steamu bez jejich vědomí. Naznačuje to přinejmenším jeden ze vzkazů údajného poškozeného vývojáře na Redditu.

Na mobilech je zcela běžné, že vycházejí některé téměř identické tituly pod různými názvy a stojí za nimi fiktivní vydavatelé.

Nepotvrdila se nicméně prvotní spekulace, že jde o nějaký předvánoční “úklid” ze strany Valve ve snaze zbavit platformu nekvalitních her. Mnozí hráči věřili, že s blížícími se slevami chce Steam dopřát více prostoru nezávislým hrám, které si jej skutečně zaslouží, a odsunout do pozadí “digitální plevel”, který v posledních letech zamořil Steam podobně jako mobilní distribuční platformy. I tady je ostatně zcela běžné, že vycházejí některé téměř identické tituly pod různými názvy a stojí za nimi fiktivní vydavatelé.

Až nadcházející hodiny ukážou, zda se ozvou další vývojáři, kteří se mohli stát neprávem obětí této čistky. V každém případě by se úklid neměl dotknout zákazníků, kteří si už dříve problematický titul koupili. Noví potenciální zájemci však už tyto hry v obchodě nenajdou.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru