Zaměstnanci Riotu stávkovali kvůli nuceným arbitrážím

Zaměstnanci Riotu stávkovali kvůli nuceným arbitrážím

Více než 150 lidí vyjádřilo nesouhlas s firemními postupy, dožadují se změn

7. 5. 2019

O situaci v Riot Games jsme vás naposledy informovali minulý týden v úterý, kdy se skupina zaměstnanců rozhodla stávkovat na podporu obtěžovaných kolegyň a také proti nuceným rozhodčím řízením při řešení sporů ve vztahu mezi zaměstnanci a zmiňovaným studiem. Stávka byla podle předchozích zpráv naplánována na toto pondělí a nakonec se k ní připojilo přes 150 lidí, kteří se shromáždili před sídlem Riot Games a dovolávali se svých požadavků. Vedení na to reagovalo už v předstihu, když naznačilo, že je ochotné jednat o zrušení klauzule o arbitrážích při sjednávání podmínek s novými zaměstnanci, stávkující skupina ale chce zrušit rozhodčí řízení i retrospektivně.

„Chceme, aby byli nucených rozhodčích řízení zbaveni bývalí, stávající i budoucí zaměstnanci Riotu, včetně smluvních spolupracovníků,“ řekla redaktorům Kotaku Jocelyn Monahan, jedna z organizátorek stávky. „Jsme těmi, kdo stojí za úspěchem Riotu. Chci, abychom mezi sebou sdíleli důvěru a solidaritu, abychom byli jednotní,“ říkala pak do megafonu před nápisem Rioters Unplugged. Ostatní měli zprvu vyjádřit pochyby nad tím, zda ze stávky nebudou mít problémy, jednotliví účastníci ale nakonec přiznali, že díky většímu počtu lidí se cítí bezpečně a vyjádřili přesvědčení, že budou vedením vyslyšeni.

Podporu nakonec našli i v osobách jednotlivých manažerů společnosti, kteří měli podle Kotaku rozeslat v pondělí celofiremní poštou zprávu, že protest respektují a vystoupí proti jakékoliv formě případné odplaty, které by se měli dočkat stávkující i ti, kdo se protestů nezúčastnili. Přesto zatím ale nepadla žádná rozhodnutí stran rozhodčích řízení a i proto jsou někteří ze zaměstnanců připravení z Riot Games odejít. „Už nechci sledovat, jak jsou někteří lidé neustále pod ochranou kolegů z vyšších pozic,“ řekl jeden pracovník Riot Games. Poukázal tak mimo jiné na případ provozního ředitele, který figuruje v kauze obtěžovaných žen, a který po dvouměsíční neplacené dovolené ve firmě setrvává.

V závěru protestů pak Jocelyn Monahan uvedla, že pokud vedení nezaujme vůči arbitrážím uspokojivé stanovisko do 16. května, budou stávkující podnikat další kroky. Konkrétní ale zatím nebyla ona ani scenáristka a další spoluorganizátorka protestu Indu Reddy ochotná sdělit, co přesně mají v plánu. „Můžeme čelit nepředvídatelným následkům i navzdory závazkům vedení, protože vedení vystupuje jednotně, ale tvoří jej mnoho lidí,“ řekla Reddy. Uznává proto, že by nebylo moudré, nepřipravit se i na tuto eventualitu, nechce ji však předjímat. Jasná tedy v tuto chvíli zůstává pouze ona desetidenní lhůta, kterou má vedení na vyjádření, po kterém se zaměstnanci dozví, zda bude postupovat podobně jako jiné velké společnosti typu Google či Apple, které od arbitráží postupně ustupují.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru