Zahrajte si nově objevenou hru pro SNES

Zahrajte si nově objevenou hru pro SNES

Dosud neznámá plošinovka z roku 1994 vás vezme na Slovensko za Čachtickou paní

9. 4. 2019

Nestává se každý den, aby herní komunita objevila titul, o které jsme dosud neslyšeli. Když pomineme případ ztracené a znovu nalezené verze budovatelské strategie SimCity pro NES, o níž se ale minimálně vědělo, že měla existovat, rozebírali jsme v poslední době na Vortexu dva podobné případy. Tím novějším byla bojovka UWC z roku 1989, o jejíž existenci neměl donedávna nikdo z hráčů tušení. Nebyla nikdy oficiálně představena veřejnosti a zrušena byla potají. Začátkem ledna jsme vás pak informovali o “zapomenutém” hitu The Eternal Castle, který se letos dočkal remasteru. Z příběhu o neznámé klasice z roku 1987 se ale vyklubala chytrá reklamní kampaň.

Tentokrát tu máme něco opravdového. Komunitní projekt The Hidden Palace vypátral prototyp nezdokumentovaného a nevydaného titulu Atmosfear/Nightmare pro SNES inspirovaného stejnojmennou stolní hrou, která využívala svého času inovativní novinku v podobě kazety VHS. Na projektu pracovalo australské studio Beam Software, později známé jako Krome Studios Melbourne. Podle Hidden Palace byla hra zmíněna v letech 1993 a 1994 v některých herních magazínech, ale jen jménem. Později byla z neznámých důvodů zrušena, aniž by ji pravděpodobně někdo z novinářů kdy vyzkoušel, načež se začalo čile spekulovat, zda titul vůbec kdy existoval a nešlo-li jen o fámu. Inu, nešlo.

I když videohra vychází z deskovky, nekopíruje její pravidla, ale vývojáři vsadili na akční plošinovku, v níž hlavní hrdina prochází nejrůznější strašidelná prostředí a čelí nespravedlnosti zdejšího světa. Podle Hidden Palace se zdá být titul téměř dokončený a slovenské i české čtenáře by mohla potěšit informace, že se ve hře nachází například lokace Bathory’s Castle inspirovaná legendou o Čachtické paní neboli Alžbětě Báthoryové. Titul pro SNES objevil uživatel s přezdívkou Drx v kolekci, která mu byla věnována před několika lety a obsahovala hry určené pravděpodobně pro evropské herní magazíny. Důvodem, proč byla hra nalezena až nyní, je skutečnost, že dostat se k těmto rozpracovaným titulům distribuovaným velmi specifickým způsobem, není dnes vůbec snadné a obvykle si to žádá zásah zkušených odborníků. Podrobněji se tomuto procesu věnují Hidden Palace.

Prototyp z 12. července 1994 pravděpodobně nejde dokončit právě díky nehotové zmíněné úrovni Bathory’s Castle, kde narazíte na vtipný nápis The End. Ale můžete se o to přinejmenším sami pokusit. Vůbec nejlepší totiž je, že kromě obrázků a videa je k dispozici rovněž hratelná verze rozpracovaného titulu, se kterou by si měl poradit každý šikovný emulátoru SNESu, jak jsme se měli možnost sami přesvědčit. Tak neváhejte a stahujte.

Na tuto zajímavost nás upozornil MickTheMage, kterému tímto děkujeme.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru