Zahrajte si legendární Civilizaci v Microsoft Excelu

Zahrajte si legendární Civilizaci v Microsoft Excelu

Slavná tahová strategie z roku 1991 se dočkala nečekaného portu - do tabulkového procesoru

9. 9. 2019

Ve Vortexu #30 nám Petr Strecker představil neobyčejně zajímavý svět videoher, které vznikají v tabulkovém procesoru Microsoft Excel. A relativně nedávno Honza Konfršt psal o experimentu, jehož cílem bylo demonstrovat fungování ray tracingu v tomto neobvyklém programu. Teď tu máme další tabulkový majstrštyk – port strategické legendy jménem Civilization. A navíc pochází od stejného autora. Šikula s přezdívkou s0lly se inspiroval původní hrou Sida Meiera z roku 1991 a jeho netypická variace vznikla v rámci akce olcCodeJam2019.

Neobyčejná novinka se vtipně jmenuje [CELL]IVIZATION. Je v ní možné prozkoumávat svět, zakládat města, rekrutovat nejrůznější jednotky i bojovat a nabízí hot seat multiplayer pro dva hráče. Některé pokročilé funkce jako diplomacie nebo běh času naopak chybí. Minimálně v současné verzi. Autor s0lly přitom píše, že se jedná o jeho první hru v Excelu a vznikla přibližně za týden.

Autor plánuje hru rozšířit o další civilizace, víc jednotek, diplomacii, vědu nebo divy světa.

Pokud se navíc bude titul lidem líbit, plánuje ho rozšířit o nové funkce, jako jsou další civilizace, víc jednotek, zmíněnou diplomacii, vědu nebo divy světa. Hlavně má ale hru obohatit umělá inteligence. Samotní hráči se mají podělit s autorem o své tipy. Za normálních okolností by zřejmě byla na místě mírná skepse, ale vzhledem k tomu, jaké má s0lly s Excelem zkušenosti, není vůbec vyloučené, že svou ambiciózní vizi uskuteční v plném rozsahu.

[CELL]IVIZATION si můžete stáhnout na webu itch.io. Vzhledem k okolnostem má zanedbatelnou velikost 8 MB. Najdete tu i stručný návod, jak hru spustit a ovládat. Stávající verze se naneštěstí potýká s některými chybami, ale i na jejich odstranění s0lly pracuje. Neměli byste například přijít o všechny jednotky, jinak se hra rozbije. Samotný s0lly už má na kontě víc titulů, i když toto je jeho excelovský herní debut. Najdete mezi nimi počiny jako AstroVoids, Dungeons and Flagons a Gardeners of the Galaxy.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru