Za ray tracing na konzolích vděčíte nám, tvrdí Nvidia

CEO společnosti se chlubí rostoucí podporou vývojářů a přesahem technologie i mimo PC trh

18. 11. 2019

Jestliže vás zajímalo, zda lze příchod grafických karet podporující ray tracing na hardwarové úrovni v podání Nvidie považovat za úspěch, tak dle dostupných informací přímo od výrobce rozhodně ano. CEO společnosti Jensen Huang na setkání s investory prohlásil, že řada grafických karet RTX si vede fantasticky, přesné cifry týkající se prodejů ale neuvedl. Vedle toho ale velmi sebevědomě prohlásil, že za rozhodnutím implementovat ray tracing i do chystané generace konzolí může právě jejich úspěch s modelovou řadou RTX. Moudří přitom vědí, že kontrakt na výrobu grafického čipu pro Project Scarlett i pro PlayStation 5 má v rukou konkurenční AMD.

Battlefield V, Electronic Arts, Jak funguje ray tracing. Je to hudba budoucnosti

A cože to ten ray tracing vlastně je?

Zdánlivá novinka, kterou na trh v současné době tlačí ve větší míře právě Nvidia, je s námi již několik let a spočívá v převrácení způsobu renderování scén. Hardware grafických karet se v tomto případě nezaměřuje na jednotlivé pixely a nevykresluje je odděleně od ostatních objektů na scéně, ale sleduje cestu paprsků světla, jejich odrazů, dopady, lomy a tak dále. Výsledkem jsou impresivní a realisticky vypadající scény a výsledek můžete spatřit například v přiložené galerii. Anebo prakticky kdykoli, když vkročíte do kina, neboť ray tracing je ve filmovém průmysl hojně využívaný pro CGI. A pokud jste tak ještě neučinili, určitě zavítejte na samostatný článek, kde jsme ray tracing pospali detailněji.

Jensen Huang uvedl následující: „Řekl bych, že kolem a kolem se RTX na počítačích daří fantasticky. Je myslím zcela jasné, že technologie sledování paprsků světla je budoucností a že RTX je trefou do černého.” V kombinaci s neuvedením reálných prodejů těch nejvýkonnějších karet se jako hlavní důvod pro toto prohlášení jeví rostoucí angažovanost tvůrců her. V tomto ohledu se Huang chlubí tím, že již většina velkých vydavatelů i vývojářů ray tracing do některých svých titulů implementovala. Z těch nejznámějších titulů mohu jmenovat například Battlefield V, Control, Metro: Exodus, či třeba i letitý Quake II, který díky modifikaci enginu maximálně prokoukl. Jensen Huang k tomu podotýká, že na fotorealistický vzhled dosažitelný ray tracingem se velmi lehko zvyká a jen těžko se od tohoto způsobu renderování vrací zpět. Prakticky jedinou otázkou ohledně další penetrace trhu výkonným hardwarem podporujícím ray tracing je tak vlastně samotná nutnost používat specializovaný hardware. Jak totiž víme z minulosti, ray tracing je možný i bez drahých grafických karet se specializovanými výpočetními jednotkami. Ve své podstatě vlastně stačí nároky enginu obecně ubít masivním výpočetním výkonem, což kupříkladu letos na jaře tvrdili vývojáři Metro: Exodus.

Ve zprávě investorům a z prohlášení Huanga je ale určitě nejpozoruhodnější právě sebevědomá zmínka o tom, že výrobci příští generace konzolí slíbili přidat ray tracing až na základě úspěchu Nvidie na poli PC hraní. To ale tak černobílé pravděpodobně nebude, neboť připravit výraznou změnu už na úrovni hardwaru a v pozdní fázi plánování a vývoje konzolového hardwaru nemůže být nic jednoduchého. Zde se ale ještě sluší dodat, že technické specifikace grafických čipů nových konzolí ještě nejsou do detailu známé a skutečný specializovaný hardware pro ray tracing odhalí AMD až příští rok. Dá se tedy předpokládat, že tento typ hardwaru bude v modifikované podobě přítomen i v konzolích a pokud tomu tak skutečně bude, tak je velmi pravděpodobné, že inženýři AMD na svém vlastním řešení pro konzole pracovali s dostatečným předstihem a bez dodatečného ohlížení se na konkurenci. Ostatně například zprávy o distribuci prvních devkitů PlayStationu 5 se objevovaly již v první polovině loňského roku a jen těžko si lze představit, že se tehdejší specifikace konzole zásadně lišily od těch nynějších.

Dalším zajímavým tématem, ke kterému se Huang vyjádřil je rostoucí fenomén herních notebooků. „Herní notebooky skutečně neexistovaly, dokud nedorazila řada Max-Q. A naše druhá generace Max-Q v uplynulé sezóně tento segment trhu skutečně nakopla. Pro PC hry je nyní k dispozici přes 100 notebooků a myslím, že právě toto bude možná tvořit největší herní platformu.“ K tomu pro pořádek todám, že Max-Q jsou specializované herní stroje osazené technologií Nvidia a napěchované do stylových a pokud možno také tenkých designů, viz oficiální web. Zde se opět jedná o poměrně sebevědomé prohlášení, jedno ale tomuto hardwarovému gigantu rozhodně upřít nelze – o vývoj PC jakožto herní platformy se starají.

Za ray tracing na konzolích vděčíte nám, tvrdí Nvidia

Když mohou oni, tak my také!

Ve článku se pozastavuji nad tím, že AMD pravděpodobně nepřislíbilo ray tracing až na základě úspěchu konkurence u PC. Tomuto závěru nahrává fakt, že vývoj konzolového hardwaru probíhá několik let a změny v samotné architektuře nejsou úplně jednoduché a rychlé. Nicméně v minulosti jsme jeden podobný obrat přeci jen viděli. Postarali se o to v Sony a se třetím PlayStationem, který poměrně narychlo přišel s podporou pohybového ovládání za pomocí aktualizovaného DualShocku. Hráči tehdy poukazovali na to, že podpora viděná ve vybraných demoverzích her působila jako narychlo připravená a mluvilo se hlavně o tom, že jen pár měsíců předtím něco podobného ukázalo Nintendo.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru