Za příběhem Hogwarts Legacy nestojí J. K. Rowling

Zmínka v sekci častých otázek a odpovědí vyvolala další vlnu kritiky slavné spisovatelky

Zdroj: Warner Bros.
18. 9. 2020

Odhalení hry Hogwarts Legacy na prezentaci PlayStation 5 Showcase muselo udělat fanouškům kouzelnického světa spisovatelky J. K. Rowling velkou radost. Ačkoliv jsme díky předchozím únikům a spekulacím tušili, na čem v Avalanche Software pracují, je samozřejmě příjemné mít celou záležitost potvrzenou, včetně působivého videa a příslibu velké volnosti uvnitř Bradavic a pravděpodobně i mimo ně. Konkrétních informací se nám ale dosud příliš nedostává, což se pochopitelně týká i příběhu, který je v prvním traileru pouze naznačen a je pravděpodobné, že přijde s řadou zajímavých zvratů. Hráči se proto alespoň ptají, zda za ním stojí autorka původní ságy o Harry Potterovi, nebo s vývojáři nijak nespolupracovala, a ti mohli v kulisách známého světa tvořit podle svého. Podle sekce častých otázek a odpovědí na oficiálním webu hry můžeme potvrdit, že platí druhá varianta – příběh si v Avalanche napsali sami – zmínka o spisovatelce ale vyvolala další vlnu kritiky, která se na J. K. Rowling snesla už před několika měsíci kvůli jejím výrokům na konto transgender lidí.

„J. K. Rowling není přímo zapojená do vývoje této hry, ačkoliv její výjimečné dílo slouží jako základ všech projektů vycházejících ze značky Wizarding World. Nejedná se o příběh od J. K. Rowling,“ zní v překladu oficiální odpověď WB Games ohledně zapojení spisovatelky do příprav Hogwarts Legacy. Mnoho zahraničních médií ale za tím vidí pouze snahu Warner Bros. diplomaticky se distancovat od výroků Rowlingové, které zejména společnost ve Spojených státech nechce akceptovat. Ačkoliv se nechceme nořit do celého problému, natož jakkoliv posuzovat závadnost názorů spisovatelky, je nutné alespoň připomenout, že J. K. Rowling byla v nedávné době kritizována zejména za tweet, ve kterém se snažila „najít“ jméno pro „menstruující lidi“. „Jsem si jistá, že jsme tu pro tyhle lidi měli jedno slovo. Pomozte mi někdo,“ ptala se Rowling v červnu a dodala několik zkomolenin slova žena. Následně se však ve velmi dlouhém příspěvku na svém vlastním blogu snažila vysvětlit, že tím neútočí na trans lidi, jen si stojí za svým názorem, že v biologické říši existují dvě pohlaví a popírat jejich skutečnost je současně popíráním všeho, čeho muži a ženy v minulosti dosáhli.

Přesto se ale objevují články s titulky jako „Transfobní spisovatelka J. K. Rowling není zapojena do nové Harry Potter hry“ na Kotaku, případně jsou zprávy doprovázeny obrázky s hesly na podporu transgender lidí, byť proti nim spisovatelka ve skutečnosti nevystupuje. Dochází také k vysvětlování, že bez ohledu na absenci přímého zapojení J. K. Rowling do vývoje zmiňované hry, náleží jí podíl z prodejů, což je ale samozřejmě pro cokoliv, co spadá do světa Wizarding Worlds. Tedy do světa, který sama před lety vytvořila a který fanoušci na jedné straně oslavují a na druhé označují její autorku za zavrženihodnou spisovatelku. Zároveň také nemá informace co dělat se samotnou hrou ani zaměstnanci Avalanche Software, což se ale v diskuzi pod zmiňovanými články stírá a určitá část hráčů hrozí bojkotem hry z výše uvedených důvodů.

Nahlásit chybu v článku

7

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru