Za odklad Diablo Immortal v Číně může medvídek Pú

Vydavatel měl na sociální síti přirovnávat prezidenta k Púovi, nyní by hra měla konečně vyjít

Zdroj: koláž/Vortex
23. 7. 2022
Název hry: Diablo Immortal Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 2. 6. 2022 Platformy: , , Žánr: ,

Diablo Immortal mělo původně v Číně vyjít 23. června, avšak na poslední chvíli, přesněji 19. června, bylo však jeho vydání posunuto. Blizzard toto rozhodnutí tehdy stručně okomentoval na čínské stránce hry, že tak činí z důvodu potřeby ve hře ještě vylepšit některé věci, za toto čekání však mají po spuštění obdržet balíček předmětů včetně legendárního vybavení jako omluvu. Nicméně podle nejnovějších informací Bloombergu v tom má skutečně nakonec tlapy medvídek Pú, v jistém slova smyslu, jak se již nějakou dobu proslýchalo.

Oblíbená postavička medvídka Pú je v Číně zakázaná od roku 2017. Důvodem je tamní využívání tohoto dobrosrdečného hrdiny coby kritiky čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten byl poprvé k Púovi přirovnán na snímku s Barackem Obamou z roku 2013, v dalších letech následovala další přirovnání s dalšími fotografiemi a státníky. Tyto obrázky a nejrůznější montáže a koláže se staly cílem cenzury, až nakonec došlo k celkovému zákazu a snaze medvídka Pú zcela vymazat, aby nemohl sloužit jako kritika státu, prezidenta a znevažování jeho úřadu. Jak to ovšem souvisí s Diablem Immortal?

Zdroj: ShiftYourCarcass/Reddit

Jde o příspěvek z oficiálního účtu Diablo Immortal a čínské společnosti NetEase, která společně s Blizzardem za hrou stojí, na sociální síti Weibo, kterou bychom mohli přirovnat k „našemu“ Twitteru s trochou Instagramu. Tam se 22. května objevil text, který hlásal „熊怎么还不下台…“, což v překladu znamená „Proč medvěd ještě neodstoupil…“, přičemž je vnímán jako další přirovnání prezidenta Ťin-pchinga k Púovi. Snímek příspěvku, jenž samozřejmě rychle zmizel, a kontext včetně překladu dodal čínský fanoušek Diabla na Redditu. Na příspěvku je podle něj vidět, že byl odeslán z USA, zároveň není jisté, zda šlo o omyl někoho ze zaměstnanců zodpovědných za správu účtu, kdy snad původně neměl příspěvek mířit na tento profil, či zda se jednalo o záměr.

Podle Bloombergu byl účet NetEase na Weibo pozastaven z důvodu porušování zákonů a předpisů, navíc nyní tvrdí, že k odkladu nedošlo kvůli posledním úpravám a vylepšování hry, ale právě kvůli tomuto kontroverznímu příspěvku, který v Číně způsobil vlnu nevole a reakcí. Objevovaly se zvěsti, že může být Diablo Immortal v zemi zcela zakázáno, ale nic takového zatím nebylo potvrzeno. V den, kdy došlo k pozastavení vydání v Číně, bylo současně posunuto vydání v dalších asijsko-pacifických zemích jako jsou Malajsie, Tchaj-wan nebo Hong Kong, nicméně pouze na 8. července. V Číně je oproti tomu nyní vydání naplánováno na 25. července, to však podle Bloombergu není jisté a ještě se může změnit, případně přesunout na neurčito. Čínský trh je přitom pro Diablo Immortal velice důležitý a měsíční zpoždění od původní data vydání (jinde ve světě však vyšla hra již 2. června) může znamenat velkou ztrátu z hlediska výdělku, i když se finančně hře již nyní na ostatních trzích daří.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru