Minecraft, Mojang, Z Minecraftu mizí zmínky o původním autorovi

Z Minecraftu mizí zmínky o původním autorovi

Někteří fanoušci viní Microsoft z přepisování historie. Mohou za to kontroverzní výroky?

28. 3. 2019
Název: Minecraft Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , , , , , Žánr: , Datum vydání: 18. 11. 2018

Zametá snad Microsoft a studio Mojang stopy po původním autorovi Minecraftu, kterým je Markus Persson? Takovou otázku si nyní kladou fanoušci populárního sandboxu. Po posledním updatu totiž zmizely ze hry vzkazy, které odkazovaly na Notche, a náhodně se zobrazovaly v hlavním menu. Šlo o fráze “Made by Notch!”, “The Work of Notch!” a “110813!” odkazující na datum jeho svatby. Ty už byste hledali mezi těmito výkřiky marně. Podle některých lidí mohou být důvodem Perssonovy příspěvky na sociálních sítích, které jeho fanoušky a veřejnost obecně značně polarizují.

Aniž bychom museli příspěvky hodnotit, faktem je, že hráče minimálně značně rozdělují.

Skutečnost, že některé potenciálně urážlivé výroky by mohly být dávány do souvislosti s Minecraftem, který hraje i spousta dětí, mohly vést Microsoft k tomu, že se snaží viditelnost Notche ve hře zmenšit. O tom se alespoň spekuluje. Nechceme zabředávat do podrobností, Persson za své výroky schytal spoustu kritiky, ale našel si i příznivce. Aniž bychom museli příspěvky hodnotit, faktem je, že hráče minimálně značně rozdělují a mohou ovlivnit postoj zákazníků k Minecraftu jako takovému, i když už se na něm Notch nepodílí.

Poslední update mimo jiné naopak přidal mezi náhodně losované hlášky “Don’t worry, be happy!” a “Go to the dentist”. Na změnu jako první upozornil uživatel Twitteru decrepitlab, který ji současně osobně ověřil v příslušném souboru, odkud se hlášky nahrávají. Zprávu následně převzala a doplnila herní média jako Kotaku, Eurogamer.net, PC Gamer, VideoGamer.com nebo VG247. Zprvu se zdálo, že zásah se týká jen původní verze hry, ale během dne vyšlo najevo, že stejné úpravy se dočkají i konzolové edice.

Připomínáme, že Minecraft dnes patří Microsoftu, který jej koupil na podzim 2014 i se studiem Mojang za 2,5 miliardy dolarů. Persson poté svou firmu opustil. Formálně vzato tak už může Microsoft dělat se svým projektem, co uzná za vhodné. Na druhou stranu to neznamená, že by Notch přišel o své zásluhy, anebo přestal být otcem projektu. A Microsoft jej ani nezapírá. Zatímco zmíněné hlášky zmizely, Persson je stále uveden coby tvůrce v titulcích. Redmondský gigant se zatím k této věci nevyjádřil.

Jedna vzdáleně podobná paralela se tu nicméně nabízí. Kodžimův spor s Konami a následný odchod spustil lavinu drobných šťouchanců a nedorozumění. Fanoušci opakovaně podezírali japonského vydavatele, že se pokouší upřít zásluhy otci Metal Gearu. Důvodem byla skutečnost, že z některých obalů, propagačních materiálů, plakátů a webových stránek mizela pověstná formulace “A Hideo Kojima Game”. Zřejmě v důsledku tlaku veřejnosti se ale na některá místa zase po čase vrátila.

Vymazat z historie původního autora nelze. A toho si je většina firem moc dobře vědomá.

K rozkolu mezi partnery může dojít. Vymazat z historie původního autora ale nelze. A toho si je většina firem moc dobře vědomá. K podobným krokům se tak obvykle přistupuje i z dalších důvodů. A na druhé straně je třeba i v souvislosti s Kodžimou připomenout, že se mohou časem objevit také jiné hlasy. Kupříkladu, že Konami na jménu původního autora parazituje, zneužívá jej a dělá si jím neprávem reklamu. Může to začít nevinně. Ale zkuste třeba v reklamním letáku o Metal Gear Survive prohlásit, že je to spin-off Kodžimova díla a radost mu tím rozhodně neuděláte. Ani jeho fanouškům. Jakkoli to je pravda. Ale může se vykládat mylně.

Takže je to opravdu obtížné. Ostatně občas i samotní autoři touží zpřetrhat vazby se svým dílem a nechtějí se k němu dál hlásit. Ne proto, že by si ho nevážili, ale právě z obav, že podobná formulace může někoho mystifikovat. Co by to bylo za Sid Meier’s Civilization bez Sida Meiera? Jen Civilizace…

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru