Yesterday Vision je nejkrásnější retro konzole, kterou si nekoupíte

Nejkrásnější retro konzole, kterou si nekoupíte

Staré hry můžete hrát na televizi, která nám připomíná, jak nudný je bezrámečkový design

26. 4. 2019

Retro mánie ve světě videoher dost možná právě vrcholí, a tak by se mohlo zdát, že pomalu už nikdo nemůže přijít s ničím překvapivým. Zatímco ale velké zavedené společnosti jako Nintendo, Sega, Sony, Atari nebo Capcom sázejí na relativní klasiku, existují tu alternativy mnohem víc hardcore. Jednou z nich je i zařízení nazvané Yesterday Vision. Jde o koncept retro konzole, která je ukrytá v ručně vyráběném stylovém mahagonovém rámu a rovnou obsahuje i devatenáctipalcovou obrazovku s klasickým poměrem stran 4:3. Srdcem zařízení je přitom miniaturní počítač Raspberry Pi, který emuluje klasické systémy jako NES, SNES, Mega Drive, Atari 2600, Nintendo 64, Neo Geo nebo první PlayStation.

K monitoru s rozlišením 1280×1024 bodů lze jinak připojit skrze HDMI ostatní běžná zařízení jako počítač nebo konzoli. Navíc se jinak moderní monitor snaží imitovat i zakřivení starých CRT obrazovek. Hlasitost se zase ovládá obrovským otočným knoflíkem, který mi připomíná, že dálkové ovládání nebylo vždy nedílnou součástí našeho vlastního “domácího kina”. A reproduktor se ukrývá za tradiční mřížkou. Přes Blutooth je možné k Yesterday Vision připojit až čtyři různé ovladače, přičemž dva bezdrátové si můžete rovnou přiobjednat. Čímž se pomalu dostáváme k tomu, na kolik tahle sranda případné zájemce přijde. A není to málo. Za tenhle retro klenot bez zmíněných gamepadů zaplatíte 2799 dolarů, tedy v přepočtu necelých 65 tisíc korun. Bez daně a poštovného.

Jedná se o luxusní kousek, který je vyroben ručně na zakázku, čemuž odpovídá cena. Ostatně je možné si nechat udělat takový kousek i v jiné velikosti – větší a dražší. Co byste řekli třeba na model s úhlopříčkou 55”? Někdo by mohl namítnout, že svým designem se odvolává tato stylová novinka na doby předcházející prvním herním zařízením, ale koho to při pohledu na takovou krásu zajímá… Díky moderní technologii může vzniknout něco opravdu okouzlujícího, co se paradoxně upíná k minulosti.

Tohle retro porno pro geeky pochází ze Švédska a na svědomí jej má Love Hultén, který dokonale skloubil řemeslo, umění, styl a technologii. Nejde ostatně ani zdaleka o jeho první podobný kousek. Vřele vám doporučuji důkladně prozkoumat jeho oficiální web, Instagram i kanál na YouTube. Tam všude se to hemží skvělými nápady a nádhernými kreacemi z jeho dílny. Mohl bych se pokusit pro zajímavost jich pár vypíchnout, ale bylo by mi líto, že jsem nemohl vyjmenovat úplně všechny, aniž bych se u každého nezastavil a nerozplýval se nad jeho estetikou. Pokud nevíte, co s penězi, kupte si Yesterday Vision a pak nás pozvěte na návštěvu, rádi se zastavíme.

Pár dalších kreací z dílny talentovaného autora

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru