Xcloud bez konzole či PC má přijít v průběhu roku

Plány byly na stole už loni. Jde o spolupráci se Samsungem a prodej vlastního HDMI zařízení

Zdroj: Microsoft
7. 5. 2022

Microsoft loni v červnu odtajnil svůj plán, zpřístupnit streamované hraní titulů z Game Passu přímo na televizi, bez nutnosti připojovat konzoli, zapínat příslušnou aplikaci na počítači nebo sahat po mobilním telefonu. Phil Spencer a Satya Nadella mluvili před rokem spíš v obecné rovině, i když zaznělo, že již probíhají námluvy s předními výrobci televizorů a otevřeně se mluvilo také o speciálním HDMI zařízení, které by po vzoru Amazon TV, Roku TV nebo Google Chromecast zpřístupnili ekosystém Xboxu na jakémkoliv zařízení s podporou HDMI. O aktivaci popisovaného plánu jsme ale dosud nic bližšího neslyšeli, což se alespoň částečně mění díky informacím novináře Jeffa Grubba, který tvrdí, že spuštění proběhne v nadcházejících 12 měsících.

„Microsoft už nečeká, zda přejdete na Xbox. Místo toho Xbox míří kamkoliv, kde se právě nacházíte,“ říká na úvod Grubb a potvrzuje dlouhodobou strategii Microsoftu, zpřístupnit hraní alespoň vybrané části portfolia na jakémkoliv displeji. Renomovaný novinář pak pojmenovává iniciativu jako Xbox Everywhere a doplňuje, že její součástí je i zpřístupnění Fortnitu přes Xbox Cloud Gaming bez nutnosti platit jakékoliv předplatné. „V příštích 12 měsících plánuje Microsoft vydat zařízení pro streamování her z cloudu. Bude pravděpodobně vypadat jako Amazon First Stick nebo možná malý puk podobný Roku,“ říká Grubb s odvoláním na zdroje obeznámené s plány společnosti.

Zařízení by pak bylo vstupní branou do katalogu Game Passu, a podle Grubba by zřejmě umožnilo i využívat některé další televizní služby, byť novinář není v tomto bodě konkrétní. Dalším stupněm zpřístupnění Xboxu kdekoliv, pak má být spolupráce se společností Samsung a vybranými modely jejích televizí. Microsoft chce v nadcházejícím roce vydat aplikaci, která by až na drobné výjimky fungovala úplně stejně jako separátní zařízení. Není však v tuto chvíli zřejmé, zda by chtěl Microsoft spolupracovat i s jinými výrobci, případně jestli by se mohla aplikace objevit v prostředí AndroidTV či tvOS.

Očekávaný krok Microsoftu nicméně není velkým překvapením – ať už v souvislosti s předchozími vyjádřeními nebo v souladu s celkovou strategií. Nutné je také poukázat na to, že v rámci Xbox Cloud Gaming nejsou automaticky dostupné všechny tituly z nabídky Game Passu. Dále bude nutné počítat se založením účtu pro Xbox a hlavně s placením předplatného v Ultimate stupni, který jako jediný cloudové hraní zpřístupňuje. To je směr, kterým se Microsoft vydal už před několika lety, a i když je stále žádoucí prodávat konzole, množství předplatitelů utěšeně roste a stará se o značné měsíční příjmy, které dovolují i nadále posilování nabídky a zvyšování náskoku před konkurencí.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru