Xbox Live končí, nahrazuje ho Xbox network

Xbox Live končí, nahrazuje ho Xbox network

Microsoft přejmenoval svůj herní online ekosystém po 18 letech. Fungování se nemění

23. 3. 2021

Během uplynulého víkendu zaznamenali všímaví hráči nepatrnou změnu v betaverzi dashboardu konzole Xbox One, resp. Xbox Series. Při uploadování obrázků už nebyli schopní zvolit za cílovou destinaci pro další sdílení a přístup ke screenshotům obligátní položku Xbox Live, kterou nově nahradil dosud neznámý termín Xbox network. Rozběhly se proto spekulace, že Microsoft po dlouhých 18 letech přistoupil k přejmenování celého online ekosystému, což o několik hodin později mluvčí Microsoftu potvrdil. Ve svém vyjádření pro magazín The Verge uvedl, že změna názvu má souvislost s loňskou úpravou ujednání o používání online služeb a byla ze strany Microsoftu zcela záměrná.

„Xbox Network označuje základní online službu Xboxu, jak bylo uvedeno v podmínkách o poskytování služeb společnosti Microsoft. Účelem změny Xbox Live na Xbox network je odlišit základní službu od členství v programu Xbox Live Gold,“ řekl mluvčí konkrétně. O žádných dalších změnách se však nezmínil, a proto můžeme alespoň prozatím považovat nové jméno za výraznou, leč stále jen kosmetickou úpravu. Jinými slovy řečeno, předplatné Xbox Live Gold zůstává stále aktivní, je využíváno k hraní většiny online titulů a nic se nemění ani na fungování Game Passu či sjednocení všech služeb a předplatných pod jednotný Game Pass Ultimate.

O žádných dalších změnách se mluvčí Microsoftu nezmínil, a proto můžeme alespoň prozatím považovat nové jméno za výraznou, leč stále jen kosmetickou úpravu.

koncem Xbox Live nicméně vzniká prostor alespoň pro krátkou vzpomínku, uvážíme-li, že služba pod tímto označením provázela všechny generace Xboxu. Poprvé byla uvedena 15. listopadu 2002, tedy přesně rok poté, kdy se v Severní Americe začal prodávat původní Xbox. Původní myšlenkou bylo nabídnout za poplatek hraní v multiplayeru, na Xbox Live se ale rychle nabalovaly další funkce, mezi prvními například seznam přátel či statistiky sjednocené pod Gamertagem. Microsoft sliboval, že v průběhu prvního roku fungování nabídne minimálně 50 titulů, které budou online hraní přes broadband podporovat a doplní tak úvodní nabídku v podobě Unreal Championship, MechAssault, Whacked, NFL Fever 2003 a Midtown Madness 3.

Skrze Xbox Live se mohli uživatelé rovněž dostat k prvním bezplatným hrám, dlouho před tím, než byl spuštěn program Games With Gold. První takovou hrou byla digitální verze oblíbené deskové hry Carcassonne, kterou obdrželo tehdejších 8 milionů uživatelů v roce 2007 během oslav pátého výročí služby. Jako kompenzaci za výpadky Xbox Live pak obdrželi uživatelé na konci téhož roku titul Undertow, vycházející z již fungující větve služby Xbox Live Arcade. Postupný nárůst uživatelů znamenal také zájem Microsoftu rozšířit fungování Xbox Live na Windows a poskytnout hráčům doprovodné služby jako byl například Netflix, Hulu či YouTube. Zmiňovaný program Games With Gold byl zahájen v červenci 2013 s uvedením Xboxu One, ovšem po dobu jednoho roku získávali předplatitelé pouze hry z předchozího Xboxu 360. Nedílnou součástí Xbox Live byl v neposlední řadě také jeho Marketplace, později přejmenovaný na Xbox Store, resp. Microsoft Store, který pomyslně uzavřel celý kruh a orámoval možnosti hráčů na konzolích od Microsoftu.

K dnešnímu dni má Xbox Live Xbox network – v placené i bezplatné variantě (dříve známé jako Silver) – přes 90 milionů uživatelů a je od roku 2017 pozvolna doháněn výše zmiňovaným Game Passem přibližně s pětinovou uživatelskou základnou.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru