Beautiful Desolation, The Brotherhood, Vývojáři apelují na piráty, aby se vykoupili z nelegální kopie

Vývojáři prosí piráty, aby se vykoupili z nelegální kopie

Autoři Beautiful Desolation vyhlásili placenou amnestii pro ty, kdo za jejich hru nezaplatili

2. 3. 2020
Název: Beautiful Desolation Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr: Datum vydání: 26. 2. 2020

Minulou středu vyšla postapokalyptická adventura Beautiful Desolation, kterou jsme vám představili v polovině února. Afrikou inspirované dobrodružství od malého studia The Brotherhood se momentálně na Steamu těší slušnému přijetí, ale autoři přesto nemají na růžích ustláno. Starosti jim přidělávají piráti, o víkendu se proto pokusili apelovat na všechny hráče, kteří sáhli po nelegální verzi.

Vývojáři požádali hráče, kteří si titul užili, aby se podělili o trochu peněz.

Podle statistik vývojářů titul Beautiful Desolation už v sobotu pokořil metu 50 tisíc nelegálních stažení. Kdyby podle svých slov dosáhli podobných prodejů, měli by na kontě nejúspěšnější hru na Steamu minulého týdne. Autoři vyzvali hráče, aby podpořili projekt třeba nákupem soundtracku, pokud mají pokračovat v další práci.

Studio The Brotherhood bylo založeno v roce 2015 bratry Bischoffovými a jedná se o dvoučlenný tým, který se snaží přežít vedle obřích projektů od velkých společností. Vývojáři požádali hráče, kteří si titul užili, aby se podělili o trochu peněz. Založili dokonce účet na PayPalu, který podle nich funguje jako amnestie pro piráty, jejímž prostřednictvím se mohou “vykoupit” ze své nelegální kopie.

Věnovat je možné jakýkoli obnos a dost pravděpodobně jim paradoxně opět přispějí i ti, kteří jejich hru nestáhli v pirátské verzi. Autoři slibují, že nikoho z dárců nebudou kontaktovat a na nic se jej ptát. Vývojáři podle svých slov doufají, že budou moci pokračovat v práci a udělat další hry, ale možná by to nebylo reálné, pokud se nic nezmění. Na kontě už přitom mají i povedenou hororovou adventuru Stasis. Beautiful Desolation je aktuálně na Steamu k dispozici s desetiprocentní slevou za 15 eur. Autoři nabízí také soundtrack za 5 eur.

Na druhé straně, objevily se ale i některé hlasy, které tvrzení autorů ohledně míry pirátství zpochybňují. My sami rozhodně znesvářené tábory rozsoudit nechceme a ani nemůžeme, měli byste nicméně znát celý příběh. V první řadě je zvláštní, že původní tweet autorů k tomuto problému a příspěvek na Steamu zmizel. Není také jasné, jak k číslu stažených nelegálních kopií došli, a ti, kteří se v této oblasti pohybují, tvrdí, že je nadsazené.

Absence dema pirátství nelegitimizuje

Podle některých pochybujících hráčů jde spíš o marketingový trik a pokus přilákat pozornost ke hře, jejíž launch se prý nepovedl. Kritici se přitom odvolávají na slabé pokrytí v médiích, málo recenzí od odborných magazínů i relativně nízký počet hodnocení na Steamu. Pravdou ovšem je, že hra vyšla i na GOGu a mnozí další hráči se k ní dostali díky dřívější podpoře projektu na Kickstarteru. Může to být také jen snaha pirátů odvést pozornost od skutečného problému, kdy zloděj křičí: “Chyťte zloděje!”

Samozřejmě je na místě rovněž podtrhnout, že všichni, kdo hru stáhli nelegálně, by si ji jinak nepochybně automaticky nekoupili, nicméně to rozhodně nesnižuje jejich vinu. Pirátství nelegitimizuje ani chybějící demoverze, jak se často říká. Doplňuji to jen jako poznámku na závěr s tím, že samozřejmě většina lidí dobře chápe, že neexistuje rovnítko mezi počtem stažených pirátských verzí a hypotetickými prodeji. Jen to ale jediné srovnání, které mohou vývojáři použít ve snaze poukázat na rozdíl mezi prodeji a warezem.

Nahlásit chybu v článku

4

Napsat komentář

Další články
Nahoru