Digital Combat Simulator (DCS World), Vývojář byl zatčen za pašování manuálů k vojenským letounům

Vývojář byl zatčen kvůli manuálům k vojenským letadlům

Ruský programátor Eagle Dynamics sháněl materiály pro DCS World. Hrozí mu 10 let vězení

15. 5. 2019
Název: Digital Combat Simulator (DCS World) Vývojář: Žánr: Datum vydání: 17. 10. 2008

Napadlo vás někdy, že by se k pilotování skutečně realistického simulátoru mohl hodit opravdový manuál? A co teprve vývojářům, kteří podobné hry dělají. Ale pozor, tenhle nápad může špatně skončit, jak dokládá aktuální případ.

Ve Spojených státech byl zatčen Rus obviněný z pašování a obchodování s manuály k americkým stíhacím letounům. Bizarní na celém případu je, že Oleg Michajlovič Tiščenko tvrdí, že je zaměstnancem moskevského studia Eagle Dynamics a pracuje jako vývojář na realistickém simulátoru Digital Combat Simulator známém také jako DCS World. Právě pro jeho potřeby měl návody opatřovat. Podle posledních zpráv ve značně nepřehledné kauze, o které média referují často protichůdně, se zdá, že dvaačtyřicetiletý muž ve studiu skutečně pracuje. I když některé zdroje naopak tvrdí, že je jejím bývalým zaměstnancem. Společnost Eagle Dynamics ale neměla údajně podle dosavadních vyjádření o jeho soukromých aktivitách žádné informace a šlo zřejmě výhradně o jeho osobní iniciativu a koníček, tvrdí někteří bývalí kolegové Tiščenka.

Jako Rus na základě sankcí a omezení na podobné materiály nesměl přihazovat sám, proto si údajně najal na pomoc fanouška ze Spojených států, aby za něj vydražil návody v zastoupení a poslal mu je do Ruska.

V letech 2011 až 2015 podle listu Standard-Examiner z Utahu, kde je teď Tiščenko držen ve vazbě, sháněl na aukčním portálu eBay manuály pro různé americké vojenské letouny. Konkrétně se ale případ týká dražby dokumentace ke stroji F-16. Jako Rus však na základě sankcí a omezení na podobné materiály nesměl přihazovat sám, proto si údajně najal na pomoc fanouška ze Spojených států, aby za něj vydražil návody v zastoupení a poslal mu je do Ruska. Tyto nadšence prý hledal prostřednictvím komunitního herního fóra, kde tvrdil, že prodávající nezasílá do Ruska.

Ke zprostředkovanému obchodu skutečně došlo a tím se měl dopustit hned několika závažných trestných činů. Účastníci dokonce “vtipkovali” v tehdejší komunikaci, zda je za to někdo nezavře. Tiščenko se pro své podezřelé aktivity brzy ocitl v hledáčku vojenských vyšetřovatelů a zpravodajských služeb. Obviněn pak byl už v roce 2016, ale až nyní se dostal celý případ na veřejnost, když byl skutečně zadržen na dovolené v Gruzii a posléze vydán tamními úřady do USA.

Tímto způsobem se měl Tiščenko dostat k dalším manuálům a zájem měl i o dokumentaci pro letadla F-16, F-35, F-22 a A-10. Některé pak navíc ke své škodě dál prodával lidem v Japonsku, Nizozemsku, Austrálii, Německu nebo na Kypru. Společně s Tiščenkem byl původně obviněn i šedesátiletý Američan Kenneth Edward Sullivan z Texasu, který podle vyšetřovatelů Tiščenkovi pomáhal s nákupy a posílal mu manuály do Ruska. Ten však byl minulý týden obvinění zproštěn. Zřejmě díky spolupráci se soudem.

Podle webu Meduza je, nebo byl Tiščenko zaměstnancem Eagle Dynamics od roku 2004 a podle bývalých kolegů šlo o leteckého “fanatika”, který za podobnou dokumentaci utrácel veškeré peníze. Zdá se také, že mu agent “provokatér” amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti nabídl další materiály ve snaze nasbírat dostatek usvědčujících důkazů. Tvrdí to alespoň ruská ambasáda ve Washingtonu. A americké úřady to nepopírají. Proti zatčení už protestoval Kreml. Tiščenko vinu odmítá a soud začne jeho případ projednávat 19. srpna.

Když mu docházely vlastní prostředky, půjčoval si prý peníze i od dalších zaměstnanců Eagle Dynamics.

Tiščenko na leteckých simulátorech pracoval minimálně 15 let a v případě prokázání viny mu hrozí až desetiletý trest. Letecký nadšenec svůj koníček proměnil v práci, ale nyní ho může tahle záliba pořádně vytrestat. Je to prý vynikající programátor, který podle bývalých kolegů neustále usiloval o lepší pochopení vojenských strojů a jejich simulaci ve hře. Když mu docházely vlastní prostředky, půjčoval si prý peníze i od dalších zaměstnanců Eagle Dynamics.

Studio Eagle Dynamics, kde měl Tiščenko pracovat, se k případu dlouho nechtělo oficiálně vyjádřit. Údajně ale zkoumá možnosti, jak svému kolegovi pomoci. Společnost později potvrdila, že jde o jejího zaměstnance. Nebyla však do případu nijak zapojena a Tiščenko podle ní jednal na vlastní pěst. Všechny části DCS prý tým vyvíjí na základě veřejně dostupných materiálů a informací, aniž by se vývojáři pokoušeli získat dokumentaci, které podléhá utajení.

Paradoxně se přitom Tiščenko ani neměl podílet na vývoji modulu F-16, k němuž problematický manuál sháněl.

Eagle Dynamics spustili vlastní interní vyšetřování a nenašli žádnou spojitost mezi jeho údajným protizákonným jednáním a jeho úkoly. Společnost podle svého vyjádření nedisponuje žádnými nelegálními dokumenty a nic takového nebylo získáno za pomoci prostředků studia. Paradoxně se přitom Tiščenko ani neměl podílet na vývoji modulu F-16, k němuž problematický manuál sháněl.

Vzdáleně to trochu připomíná případ českých vývojářů Ivana Buchty a Martina Pezlara ze studia Bohemia Interactive, kteří byli v Řecku obviněni ze špionáže kvůli záběrům vojenských objektů. Ty pořídili, když si natáčeli krajinu řeckého ostrova Lémnos, který inspiroval hru Arma 3, na které pracovali.

Ve snaze rozmotat tento složitý případ jsme při sbírání informací pro tento materiál čerpali z článků a vyjádření, které se objevily na webech KotakuCrime RussiaKUTVKSL NewsRadioFighter Jets WorldKJZZMeduza, ReutersRT World News a na oficiálním komunitním fóru.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru