Rune II, Ragnarok Games, Studio 369, Vydavatel Rune II žaluje ZeniMax za údajnou sabotáž hry

Vydavatel Rune II žaluje ZeniMax za údajnou sabotáž hry

Lidé z Human Head měli jednat s Bethesdou už před svým zánikem s cílem titul poškodit

Zdroj: Ragnarok Games
23. 10. 2020
Název: Rune II Vývojář: Vydavatel: , Platformy: Žánr: Datum vydání: 12. 11. 2019

Komplikovaný spor o hru Rune II mezi vydavatelskou společností Ragnarok Games a vývojáři z dnes již neexistujícího studia Human Head vstupuje do dalšího dějství. Součástí žaloby, kterou právníci Ragnarok Games podali na trojici zakladatelů Human Head Studios loni v prosinci, se nově stává ZeniMax – mateřská společnost Bethesdy, pod kterou zmiňovaný tým vývojářů začal obratem fungovat jako Roundhouse Studios. Důvodem žaloby mají být důkazy, že Bethesda jednala s autory Rune II už týdny před vydáním, skupovala majetek společnosti včetně citlivých dat Ragnarok Games a s vidinou budoucí akvizice měla údajně nutit vývojáře, aby hru sabotovali s cílem nepoškodit postavení The Elder Scrolls V: Skyrim a série jako takové.

„Ve špatné víře a s vědomím porušení smluv o mlčenlivosti poskytlo tajně studio Human Head společnostem Bethesda a ZeniMax klíče, které zajišťovaly přístup k předfinální verzi Rune II. To umožnilo Bethesdě a ZeniMaxu vyhodnoti riziko, které Rune II představuje pro jejich slavnou sérii The Elder Scrolls,“ cituje z žaloby magazín Games Industry. Dokument pochopitelně zahrnuje i předchozí body, v nichž Ragnarok Games zmiňují zejména zadržování zdrojového kódu Rune II a grafických podkladů, takže na dalším vývoji a opravách nemohl po několik týdnů nikdo další pracovat.

V žalobě je vedle Rune II zmíněn také titul, o kterém jsme dosud neslyšeli a na kterém zřejmě Human Head pracovalo souběžně.

Nově je ale tato skutečnost spojena právě se ZeniMaxem, který měl podle Ragnaroku tento postup nařídit lidem z Human Head a postarat se o to, aby bylo uvedení Rune II a jeho další fungování co nejproblematičtější. Takže i když nakonec došlo k předání zdrojového kódu a dalších dat Rune II, nešlo podle Ragnarok Games o kompletní a aktuální archiv, což jen poukazuje na další snahy o sabotáž. A aby jich nebylo málo, Ragnarok Games tvrdí, že ZeniMax vyslal vedoucího vývojáře Christophera Rhineharta na pracovní cestu, aby bylo zaručeno, že nebude k dispozici v nejkritičtější době před vydáním a během něj.

V žalobě je vedle Rune II zmíněn také titul, o kterém jsme dosud neslyšeli a na kterém zřejmě Human Head pracovalo souběžně. Jde o hru Oblivion Song, která měla zpracovávat stejnojmenný komiksový námět od spoluautora The Walking Dead Roberta Kirkmana. Jak ale uvádí Games Industry, Oblivion Song byl bez zásahu původních vývojářů v neopravitelném stavu a Ragnarok Games celý projekt zrušili. Nyní tedy požadují náhradu škody ve výši 100 milionů dolarů a upínají se k soudnímu řízení, které by mohlo vleklou kauzu ukončit. Bethesda, ani ZeniMax nebo nový majitel Microsoft se k novým zjištěním nevyjádřili. Je proto nutné současně s tím přistupovat k žalobě jednostranně a momentálně nepovažovat informace z ní vyplývající za jednoznačná.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru