Control, 505 Games, Vydavatel nelituje kauzy kolem next-gen updatu Controlu

Vydavatel nelituje kauzy kolem next-gen updatu Controlu

Možná jsme to hráčům nevysvětlili dostatečně, ale bylo to nejlepší řešení, říká 505 Games

Zdroj: Remedy
6. 9. 2021
Název: Control Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: , Datum vydání: 27. 8. 2019

Ve světle problémů ohledně next-gen updatu pro Horizon Forbidden West, o kterém jsme vás podrobně informovali během víkendu, se objevuje komentář k velmi podobné kauze, kterou si prošla úspěšná hra Control. Jak si jistě vzpomenete, nárok na vylepšenou verzi pro novou generaci konzolí mají jen ti, kdo si pořídí tzv. ultimátní edici, což vyvolalo obrovskou vlnu nevole ze strany hráčů. Znamenalo to, že majitelé původní verze z roku 2019 by museli Control koupit znovu, pokud by si chtěli tuhle povedenou záležitost užít v lepší grafice na PlayStationu 5 či Xboxu Series a nic na tom nezměnilo ani silné naléhání na vydavatelskou společnost 505 Games. V nepříliš jasných vyjádření zaznívalo, že to není technicky možné a mluvilo se rovněž o tom, že pokud by se k next-gen updatu dostali všichni majitelé původní verze zdarma, hráči s dražšími edicemi či season passem by se mohli cítit ochuzeni.

Olej do ohně pak přilila chyba na PS Storu, díky které se některým hráčům automaticky povýšila standardní edice na onu ultimátní, což by majitele opravňovalo k následné aplikaci next-gen updatu zdarma, ovšem i bez ohledu na nápravu této chyby hráči polemizovali, o jakých technických problémech zástupci 505 Games vlastně mluvili a že je celé rozhodnutí jednoznačně motivováno jen penězi. O půl roku později, po únorovém vydání odloženého next-gen updatu, se proto vydavatel vrací zpět k popisované kauze a nezdá se, že by jí příliš litoval. Prezident 505 Games Neil Ralley v rozhovoru pro magazín Games Industry uvedl, že je každý přechod z jedné generace na druhou velmi náročný a že požadavkům na tzv. Smart Delivery – které si Ralley půjčuje od Microsoftu jako obecný termín pro emitaci next-gen updatů – dosud nikdy herní odvětví nečelilo.

„V souvislosti se hrou Control jsme učinili určitá rozhodnutí, která omezila způsob zavedení Smart Delivery pro next-gen verze. V té době to byla správná rozhodnutí, i když někoho [z majitelů jiných verzí] omezila,“ říká Ralley. Přiznává pak, že už nebylo možné couvnout z předem nastaveného plánu a přeorganizovat způsob vývoje ultimátní edice, aby existoval rozumný a spravedlivý způsob, jak next-gen update doručit. „Zvládli jsme to jako vydavatelé dobře a komunikovali jsme to směrem k publiku dostatečně,“ ptá se Ralley a sám si odpovídá. „Možná ne. Ale udělali jsme maximum pro to, abychom uspokojili spotřebitele,“ říká prezident 505 Games. Naznačuje také, že se z celé kauzy poučili a do budoucna budou chtít next-gen updaty vydávat jednodušeji, což dokazuje na Ghostrunnerovi a závodní hře Assetto Corsa, které se updatů dočkají na konci září, resp. začátkem příštího roku. A zřejmě bez jakéhokoliv překvapení – zcela bezplatně.

Podivnost celé kauzy kolem Controlu nicméně podtrhuje fakt, že v digitálních obchodech Microsoftu i Sony je stále možné zakoupit standardní edici bez možnosti bezplatně ji povýšit na Xbox Series, resp. PlayStation 5, která je však nyní dílem slevových akcí dražší, nežli ultimátní s next-gen updatem. Ačkoliv není příliš pravděpodobné, že by hráči nabídku nechtěli využít, k zbytečnému zmatení může nepochybně dojít a přístup vydavatele není úplně správný, pokud mají platit slova o snaze dělat vše do budoucna lépe. Jinak řečeno, pokud jde lidem z 505 Games o blaho hráčů, standardní edice by měla být rovněž zlevněna, aby bylo zcela průkazné, že je obsahově či technicky horší nežli momentálně levnější produkt.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru