ATOM RPG: Post-apocalyptic indie game, AtomTeam, Vychází postapo RPG Atom. Nenápadný early access hit

Vychází postapo RPG Atom. Nenápadný early access hit

Duchovní nástupce původních Falloutů nás vezme do sovětské nukleární pustiny

18. 12. 2018
Název: ATOM RPG: Post-apocalyptic indie game Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: Datum vydání: 19. 12. 2018

I když se konec roku kvapem blíží, stále se ještě najdou tituly, které mají vyjít ještě letos. Jedním z nich je i RPG klasické klasického střihu nazvané ATOM RPG: Post-apocalyptic indie game zasazené do Sovětského svazu. Nezávislý počin od studia AtomTeam vychází už zítra, tedy 19. prosince a jeho autoři říkají, že se inspirovali kultovními hity jako Fallout, Wasteland, Deus Ex nebo Baldur’s Gate. Stále jsme ve vás ještě nevzbudili zvědavost? Pak byste měli vědět, že hra byla od listopadu 2017 k dispozici v programu předběžného přístupu na Steamu. A vedla si tu znamenitě. Drtivá většina hráčů hodnotí novinku kladně. Jen za posledních 30 dní dalo hře palec nahoru 94 procent uživatelů.

Jak už samotný podtitul napovídá, i v tady se vypravíme do postapokalyptického světa, který zpustošil nukleární holokaust. Západ a Sovětský svaz se v alternativní časové linii dostanou v roce 1986 až na pokraj sebezničení. Hráč se stává jedním z hrstky přeživších a jeho úkolem je přežít v pustině situované do atraktivních ruských kulis. Autoři slibují důkladnou tvorbu postavy, jejíž schopnosti a kombinace statistik mají zprostředkovat unikátní dialogy, herní zážitek i jedinečné způsoby, jak vyřešit některé vybrané questy. Těšit se údajně můžeme na desítky různých skillů.

Atom se má i po vydání dočkat dalších updatů, které se neomezí jen na opravy chyb, ale bezplatně rozšíří rovněž obsah hry.

Tahový soubojový systém se inspiroval zmíněnými klasikami – prvním a druhým Falloutem. Během náhodných setkání ostatně nenarazíte jen na přátelské tváře, ale i tuhé protivníky. Když už ale namísto potyčky vstoupíte s někým do družného rozhovoru, můžete se prý těšit na realistickou konverzaci se spoustou voleb v dialogu. Každý takový rozhovor s unikátním NPC má přitom připomínat skutečnou rozmluvu. Podobnou pestrost chtějí nabídnout i jednotlivé mise. Hratelnost má být nelineární a desítky pestrých úkolů nepostrádají alternativní řešení.

O víkendu autoři oznámili, že 19. prosince jejich počin opustí early access. Vydání verze 1.0 ale nebude znamenat konec vývoje. Atom se má i po vydání dočkat dalších updatů, které se neomezí jen na opravy chyb, ale bezplatně rozšíří rovněž obsah hry. Plná verze pochopitelně umožní dokončit dosud neuzavřený hlavní příběh, přinese nové úkoly i postavy a dovolí hráčům řídit také stylové vlastní auto. Její součástí budou i nové dungeony včetně experimentálního tajného bunkru, který řídí umělá inteligence. Nepřipomíná vám to něco? Zážitek mají prohloubit také nové vlastnosti postavy a animace odhalující, jak jste ovlivnili okolní svět.

Všichni, kteří podpořili autory a pořídili si hru v rámci early accessu, se navíc mohou těšit na bonus v podobě balíčku pro veterány. Jde o poděkování týmu za důvěru fanoušků. Hra se prodává za sympatických 15 eur a k dispozici je verze pro Windows, Mac i Linux. Mezi těmi, kdo si novinku pochvalují, jsou už dokonce i první čeští hráči. Jeden z nich například píše, že investici považuje za „asi nejlépe investované peníze do early access verze“. „Za svých 15 eur jsem dostal 30 hodin čistého času zábavy,“ chválí si hru, kterou přirovnává k Falloutu 1 a 2.

Atom ale hodnotí kladně lidé z celého světa. Jeden z fanoušků třeba píše, že působí jako ruský remake prvních dvou Falloutů zasazený do Sovětského svazu, kde válka začala v osmdesátých letech. „Tuhle hru udělali lidé, kteří skutečně milují Fallout 1 a 2,“ píše s tím, že pokud se vám po těchto klasikách stýská, je Atom hra pro vás. Není si podle svých slov jen stoprocentně jistý tím, že vodka léčí otravu radiací.

Na obzoru se objevila nová hrozba v podobě konspirace, jejímž cílem je zničit vše živé, co zbylo na Zemi. Ačkoli lidstvo stěží přežilo poslední válku, osud civilizace je znovu v sázce.

Titul ostatně zaujal hráče už v kampani na Kickstarteru. Atomu se podařilo vybrat přes 33 tisíc dolarů, autoři přitom původně žádali méně než polovinu – 15 tisíc. Hru nakonec podpořilo 1132 lidí. Kořeny projektu lze přitom vystopovat až do roku 2008, kdy se začal tým dávat dohromady. Po 10 letech čeká Atom velký milník, i když samozřejmě nepůjde o definitivní tečku za dlouhým vývojem. A my můžeme jen pevně doufat, že se naděje vkládané do počinu vyplní hráčům i samotným vývojářům.

Kromě originálního zasazení a tradiční hratelnosti majitelé rozpracované verze věří i v důstojné vyvrcholení napínavého příběhu. Na obzoru se totiž objevila nová hrozba v podobě konspirace, jejímž cílem je zničit vše živé, co zbylo na Zemi. Ačkoli lidstvo stěží přežilo poslední válku, osud civilizace je znovu v sázce. Coby hlavní postava musí hráč tuto hrozbu odhalit a plány překazit dřív, než bude pozdě. Mějte se ale na pozoru, na své pouti nemůžete věřit a pomáhat všem, které potkáte. Tak co, troufnete si vydat se na postapokalyptický východ, anebo zůstanete věrní západnímu střihu Wastelandů a Falloutů?

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru