Novinkový souhrn

Visceral mohl vytvořit tu nejlepší Star Wars hru

Producent titulu se vrací k vývoji projektu Ragtag. Jeho zrušení se diví i po letech

Zdroj: Electronic Arts
12. 8. 2020

Nejnovější díl pořadu MinnMaxShow tvořený bývalými autory magazínu Game Informer přinesl zajímavé informace týkající se zrušené hry na motivy Hvězdných válek, jejíž vývoj měl na starosti dnes už neexistující tým Visceral Games. Do nové epizody dorazili jako hosté dva bývalí zaměstnanci studia Visceral Games a kromě své novinky jménem Airborne Kingdom zavzpomínali právě i na zrušený projekt s kódovým označením Ragtag.

Práce na hře začaly po uzavření herního studia LucasArts a po získání práv na tituly s licencí Hvězdných válek už v roce 2013.

Vývoj hry měla pod palcem scenáristka a designérka Amy Hennigová, která je mimo jiné podepsána i pod sériemi Uncharted a Legacy of Kain. Akční adventuru Ragtag ale provázely v průběhu vývoje četné problémy, které nakonec vedly až ke zrušení projektu. Ve zkratce můžeme připomenout, že práce na hře začaly po uzavření herního studia LucasArts a po získání práv na tituly s licencí Hvězdných válek už v roce 2013. EA původně nedovolovali zvětšení tehdy zhruba 60členného týmu Visceral Games a původním tvůrcům vždy jen dávali k ruce jiná studia. Nikdy ale na dlouhou dobu, takže o plnohodnotný a dlouhotrvající vývoj nešlo. Nejprve Visceralu pomáhali EA Motive, po úspěchu restartovaného Battlefrontu se ale Motive vrhli spolu s DICE na druhý díl a EA k projektu později přiřadili ještě EA Vancouver. Krátce po interní prezentaci hratelné ukázky však došlo k odebrání hry Visceralu a k jejímu přiřknutí právě EA Vancouver. Snaha zachovat projekt v běhu ale netrvala dlouho a hra byla zrušena úplně. Postupně se objevovaly informace o nešťastných korporátních rozhodnutích, problémech s implementací enginu Frostbite i s nepochopitelnými změnami v konceptu hry. Přitom ale do zdárného dokončení nemuselo chybět mnoho, což potvrzují i informace producenta Zacha Mumbacha.

Ten pro MinnMaxShow uvedl, že celá řada úrovní ve hře byla již téměř hotová, a to včetně jedné s frenetickou honičkou s AT-ST. „Měli jsme hotové značné části hry, které lidé neměli nikdy šanci spatřit. Měli jsme úrovně, nebyly sice ještě hotové, ale byli jsme dost blízko. Měli jsme dokonce jednu část, která už byla v podstatě dokončená. Tu jsme jen ladili právě v momentě, když studio uzavřeli. Byl to bláznivý okamžik s AT-ST. Utíkali jste a byli jste pronásledováni, vy jste ale byli hbitější, proklouzávali zadními uličkami, strhávali zábrany a využívali zničitelnosti prostředí zprostředkované enginem Frostbite,“ popsal jeden z akčních momentů Zach Mumbach, který hru nadále přirovnal k sérii Uncharted, což ostatně již dříve udělala i sama Amy Hennigová.

Rozhodnutí hru zrušit přišlo podle něj příliš pozdě, poukázal ale na to, že za velkou část problémů v začátcích vývoje mohou nešťastné kroky vedení. Tedy těch lidí, kteří nakonec nebyli spokojeni s prezentovanou kvalitou rozpracované hry. „Měli jsme ve studiu spoustu lidí, kteří byli odborníky na vyprávění a na hry pro jednoho hráče. A ti odešli. To je ale v pořádku – někteří z nich šli do Crystal Dynamics a pracovali na Avengers. Pak jsme najali spoustu multiplayerových expertů na first person akce, aby nám pomohli s Battlefield: Hardline,“ popsal Mumbach přerod týmu před začátkem vývoje Ragtag. Jenže pak padlo rozhodnutí vyvíjet opět singleplayerovou adventuru. „Kdo ten plán tvoří? Zjevně neexistuje žádný plán. Na tento typ her jsme byli experti dva roky předtím,“ vypráví Mumbach o tom, kterak dostali zadání na hru v nevhodnou dobu a s tehdy nekompletním týmem.

Amy Hennigová po rozpuštění studia Visceral Games EA opustila. Sama přitom byla rozhodnutím zrušit projekt Ragtag překvapená stejně jako Mumbach.

S nešťastnými rozhodnutími vytvářenými kdesi v kancelářích nahoře se ale prý Amy Hennigová dokázala popasovat vždy na výbornou. Slavná designérka byla navzdory okolnostem vždy profesionální a projekt pomáhala posouvat kupředu řadou dobrých kroků. Bohužel to ale EA zjevně nestačilo, a i to mohlo vést k tomu, že Amy Hennigová po rozpuštění studia Visceral Games EA opustila. Sama přitom byla rozhodnutím zrušit projekt Ragtag překvapená stejně jako Mumbach. „Myslím, že bychom udělali nejlepší Star Wars hru, jaká kdy byla. Příběh, zasazení i postavy. To vše bylo připraveno k úspěchu, ale to, co jsme ještě museli se hrou provést, by nám chvíli trvalo,“ teskní si Mumbach a poukazuje na to, že Patrick Soderlund z vedení EA tehdy tvrdil, že pro ryze singleplayerové hry není na trhu místo. Dnes už ale víme, že zrovna ve spojení s Hvězdnými válkami to rozhodně není pravda. V listopadu roku 2019 vyšla third person akce Star Wars Jedi: Fallen Order. A do konce března následujícího roku EA prodali více než deset milionů kopií. Mumbach závěrem uznal, že vývoj her je risk a drahá zábava a Visceral Games se sídlem v Kalifornii byly pro EA drahým místem pro vývoj hry. Nicméně zrovna akce Star Wars Jedi: Fallen Order vznikala v Los Angeles. Tedy prakticky v jedné z vůbec nejdražších lokalit.

Zajímavé je, že materiály z projektu Ragtag putovaly po zrušení vývojářského studia právě do EA Vancouver a měly posloužit ke zcela nové hře. Ta nesla kódové označení Orca, nicméně ani zde to nevyšlo a management EA k ledu uložil i tento titul. O zrušených projektech s licencí Star Wars se můžete dočíst ve článku ze začátku tohoto roku.

Nahlásit chybu v článku

5

Napsat komentář

Další články
Nahoru