Virtuální realita pro Switch se jmenuje Nintendo Labo

Virtuální realita pro Switch se jmenuje Nintendo Labo

Čtvrté balení papírových periférií Toy-Con přinese v dubnu kreativní řešení VR headsetu

7. 3. 2019

Uběhl už téměř rok od uvedení Nintendo Labo – originálních papírových periferií, které perfektně zapadly do konceptu konzole Switch a rozšířily její možnosti vskutku netušeným směrem. I přes kritiku, nejčastěji směřující k odolnosti kartonu a ceně, podtrhuje Nintendo Labo hravost a přivádí k sobě dospělé a děti během skládání i vlastního hraní. A zatímco dosud si bylo možné ve třech vydaných kitech složit rybářský prut, malé piano, volant, nebo na sebe navléknout skelet velkého robota, nyní se Nintendo pouští do vod virtuální reality. V noci na dnešek byl totiž světu představen VR Kit, obsahující šestici nových periferií, včetně stereoskopických brýlí, který se začne prodávat ve Spojených státech 12. dubna.

Ještě než se pustíme do bližšího popisu, s čím Nintendo přišlo, je třeba připomenout spekulace, které se na konto VR řešení pro Nintendo Switch v uplynulých měsících pravidelně objevovaly a eskalovaly v polovině února. Tehdy došlo na únik zajímavých informací, že je Nintendo blízko konkrétnímu oznámení a i ve spojitosti s patentovými zprávami o podobě a fungování VR headsetu se začalo logicky skloňovat možné propojení s papírovým Nintendo Labo. Trefné je rovněž poukázat na to, že polovinu dnes oficiálně představených periferií bylo možné zahlédnout už v prvním traileru, představující Nintendo Labo jako takové, což se dělo i v případě dříve uvedených kitů. Bez kontextu ale není možné poznat, že fotoaparát, blaster nebo slon (?!) jsou jakkoliv propojené se stereoskopickými brýlemi, což bylo odkryto až během dnešního brzkého rána.

Tím se tedy dostáváme k obsahu balení, které je po vzoru předchozích setů pro zájemce rozděleno do několika obsahových a cenových variant. Na špici pomyslné pyramidy stojí kompletní VR Kit, který vedle softwaru s hrami pro jednotlivé Toy-Cony a návodem na jejich složení obsahuje v první řadě již zmiňované plastové stereoskopické brýle, na pohled velmi podobné těm, které využívá Samsung Gear VR. Tedy dvojice čoček, zasazených do plastového těla, zaručující spojení dvou stereoskopických snímků do jednoho a navozením pocitu vnímání prostorové hloubky obrazu. Ty jsou následně vloženy do standardně vypadajícího papírového headsetu a mohou být využity buďto samostatně, anebo v kombinaci s dalšími Toy-Cony. Pokud byste chtěli ušetřit, nebo vás nezajímají některé periferie, bude samostatně k dispozici Starter Set s brýlemi a blasterem a zbývající Toy-Cony rozdělené po dvou do Expansion setů.

Jediné, co bez vlastní zkušenosti může působit trochu zvláštně, je nutnost držet jednotlivé periferie během hraní u obličeje.

Konkrétně si pak budete moci vyzkoušet blaster, fotoaparát, slona, ptáčka a pedál, jehož použití je přinejmenším složité odhadnout, vzhledem k tomu, že zatím nejsou k dispozici ani náhledy do jednotlivých miniher. Faktem ovšem zůstává, že pedál je vidět ve vzpomínaném úvodním traileru a i na nových fotografiích se používá zvlášť, pouze se základním headsetem. Ostatní Toy-Cony jsou ve svém konceptu jasné i bez detailů – fotoaparát umí nejen fotit, ale také zoomovat či ostřit, blaster přijde se střílecí minihrou, s ptáčkem se proletíme a na základě toho, že slon má v chobotu umístěný Joy-Con, je pravděpodobné, že s ním budeme něco přenášet nebo zvedat. Jediné, co bez vlastní zkušenosti může působit trochu zvláštně, je nutnost držet jednotlivé periferie během hraní u obličeje, což nemusí být příliš pohodlné a s přihlédnutím k váze konzole – necelých 300 gramů – se může hraní pěkně „pronést“.

Co se týče zbytku balení, pod čarou ještě zaznívá důležitá informace, že všechny dostupné hry bude možné hrát i bez stereoskopických brýlí – v takovém případě se funkce jednoduše vypne a namísto VR brýlí usadíte konzoli do přibaleného držáku, abyste viděli na displej. Je to rozhodně moudré řešení, uvážíme-li, že se ke hraní určitě dostanou i menší děti a bez ohledu na to, že nejde o plnohodnotné VR, i tak nemusí být stereoskopie pro malé hráče vhodná. Pokud máte o nový VR Kit zájem, připravte si hotovost, odpovídající 80 dolarům v případě, budete-li chtít kompletní balení. V opačném případě zaplatíte polovinu za základní set a po 20 dolarech za rozšíření se slonem a fotoaparátem, resp. ptáčkem a pedálem. Českou cenu zatím nemáme k dispozici, ale pokud by měla být nastavena stejně jako v případě předchozích kitů, bude se pohybovat mezi 1800-2000 Kč.

Nahlásit chybu v článku

4

Napsat komentář

Další články
Nahoru