Víme, jaké hry pro PlayStation 5 jsou exkluzivní

Udělejte si přehled v nově oznámených next-gen titulech. Které míří i na další platformy?

Zdroj: Sony
12. 6. 2020

Včerejší oznámení her pro PlayStation 5 mohlo mnohé zaujmout především svojí rozsáhlostí – z téměř tří desítek her si svého favorita musel vybrat snad každý. V plejádě oznámených titulů a pokračování zajetých sérií se ale dalo snadno ztratit a ne všem může být na první pohled jasné, které projekty zamíří na více platforem a které naopak budou exkluzivní pro PlayStation 5. Připravili jsme pro vás tedy souhrn toho, co jsou exkluzivity, jaké hry po čase dorazí i na Xbox a které z nich jsou klasicky multiplatformní.

Exkluzivity pro PlayStation 5

Mezi ty jasné exkluzivity patří primárně dávno zajeté série spjaté se značkou PlayStation. Ty nejznámější jsou Gran Turismo 7, rozšíření Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, Horizon: Forbidden West, Ratchet & Clank: Rift Apart, Returnal od finských Housemarque, remake Demon’s Souls a Astro’s Playroom. Vedle toho společnost Sony oznámila také několik menších exkluzivit, mezi něž patří Destruction Allstars a plošinovka Sackboy: A Big Adventure, jež zapadá do univerza LittleBigPlanet.

Časové exkluzivity

Další kategorií jsou přiznané časové exkluzivity, které se později objeví i na ostatních konzolích. Sem spadá Solar AshProject Athia, Ghostwire: Tokyo, Oddworld Soulstorm, Stray, Goodbye Volcano High, JETT: The Far Shore a Bugsnax. Za časovou exkluzivitu můžeme také pravděpodobně považovat akci Deathloop od Arkane Studios a Bethesdy. Tato novinka je prozatím oznámená pouze pro PlayStation 5 a pro PC. Stejně tak na PS5 a PC jako časová exkluzivita míří hra Kena: Bridge of Spirits.

Multiplatformní záležitosti

Velkou část prezentace si pro sebe urvaly i tituly, které dorazí také na ostatní platformy a nebudou pro PlayStation 5 ani časově exkluzivní. Sem spadá Hitman III, NBA 2K21, Godfall, Pragmata, Little Devil InsideResident Evil 8: Village a jedním dechem můžeme přidat také dodatečně oznámený port Control od Remedy Entertainment. Speciálním případem bude Grand Theft Auto V, které dorazí na obě nové konzole, v případě verze pro PS5 se ale hráči mohou těšit na to, že GTA Online bude možné pořídit po první tři měsíce zdarma a současní hráči navíc budou na PS4 od nynějška každý měsíc až do vydání hry na PS5 pravidelně dostávat herní měnu. U obou konzolí pak platí, že GTA Online bude samostatně distribuovanou záležitostí, jež nabídne obsah exkluzivní pro PC i pro nové konzole. Datum vydání Rockstar stanovuje na druhou polovinu příštího roku.

Vyjde i na PlayStation 4

Opomenuti nebyli ani majitelé současné generace konzole značky PlayStation. Ti se mohou těšit na plánovaný příchod Oddworld Soulstorm, third person akci Solar Ash, kočičí plošinovku Stray, adcventuru Goodbye Volcano High, JETT: The Far Shore a Bugsnax.

Je očividné, že i přes některé porty na PlayStation 4 se Sony snaží za pomocí exkluzivit maximálně protlačit nový hardware a na vlastní knihovnu titulů sází ve větší míře než konkurenční Microsoft. Uvidíme, nakolik se tento přístup vyplatí a který z výrobců bude mít nakonec lepší vstup na trh.

Nahlásit chybu v článku

7

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru