Velká Británie volá po zodpovědném přístupu k loot boxům

Velká Británie chce zodpovědný přístupu k loot boxům

Vývojáři buď uplatní jasná pravidla, nebo budou čelit legislativě. V popředí jsou zájmy hráčů

Zdroj: Electronic Arts
18. 7. 2022

Zástupci vlády Spojeného království opět vyzvali herní vývojáře, aby zaujali zodpovědnější postoj k loot boxům v zájmu ochrany hráčů. V opačném případě prý zváží konkrétní legislativní kroky, které by je k tomu donutily. „Chceme zabránit tomu, aby děti bez souhlasu rodičů utrácely na internetu a aby je k tomu vedly platby ve hrách, jako například za loot boxy,“ uvedla podle zprávy magazínu VGC ministryně kultury Nadien Dorries. Dodala, že herní společnosti musí udělat více pro zajištění kontroly a věkových omezení, aby si mohly děti užívat hry bezpečně a rodiče měli jistotu, že nedojde k bezbřehému utrácení za digitální obsah.

Podstatné je nicméně dodat, že výzva stojí stále v rovině apelu a není podložena žádnými formálními opatřeními, podle kterých by měly herní společnosti postupovat. Platit by ovšem mělo, že pokud se situace nezlepší – i když míru závažnosti patrně posuzují jednotliví členové vlády subjektivně – začnou příslušná ministerstva jednat. Prvním krokem má být bez ohledu na vývoj situace vytvoření pracovní skupiny, kterou zaštítí Ministerstvo pro digitální technologie, kulturu, média a sport. Skupina by měla zahrnovat členy z řad zástupců herních společností, výrobců konzolí a regulačních orgánů, kteří by měli v ideálním případě sestavit dokument, ve kterém budou jasně vymezená opatření na ochranu hráčů a snížení rizika jakéhokoliv zneužití či nežádoucího ovlivnění dětí.

V tomto bodě se britská vláda opírá o studii zmiňovaného ministerstva z roku 2020, která přišla se závěrem, že hráči, kteří si zakoupili loot boxy, se mohou s větší pravděpodobností potýkat s problémy spojenými v obecné rovině s hraním hazardních her, duševním zdravím a financemi. Riziko se pak mělo zvyšovat právě u dětí a mladistvých, což jsou nežádoucí vykřičníky, které chce britská vláda řešit. Jako příklad budoucích opatření uvádí širší rodičovskou kontrolu, kterou však už výrobci vedoucích konzolí – Sony, Microsoft a Nintendo – na svých platformách podporují. Přesto zástupkyně britské herní asociace Jo Twist uvedla, že budou zodpovědně hledat další cesty ochrany hráčů a navážou na dosavadní práci spojenou se zvyšováním povědomí o nástrojích rodičovské kontroly. „Těšíme se na úzkou spolupráci s vládou a dalšími organizacemi v pracovní skupině,“ uvedla Twist.

Otázkou ale samozřejmě zůstává, nakolik aktivní chce vláda Velké Británie být a jak aktivně proti vývojářům či výrobcům konzolí v budoucnu vystoupí. Nejde totiž o první podobnou vlnu, která navíc není aktuálně posílena slyšením u vlády, jako tomu bylo před dvěma lety. Snahy ukotvit loot boxy do legislativy ošetřující a regulující hazardní hry můžeme navíc sledovat už několik let do historie a v tomto ohledu se stále nic aktivního neděje. Tedy na rozdíl od Belgie či Nizozemska, kde k regulaci loot boxů došlo a dá se očekávat, že v dalších zemích Evropské unie se budou podobné tendence zvyšovat. Jsou tomu ostatně necelé dva měsíce, kdy zástupci 20 spotřebitelských skupin z 18 zemí EU, včetně Česka, podepsali společný dokument, která má sloužit jako opora vládám jednotlivých států k řešení popisované otázky.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru