Vatikán spouští svůj server pro Minecraft

Vatikán spouští svůj server pro Minecraft

Cílem je nabídnout prostor pro bezpečné hraní. V nabídce byl také server pro ARK, či Rust

2. 12. 2019

Jmenuje se Robert Ballecer, bydlí ve Vatikánu, na sociálních sítích ho sledují desítky tisíc lidí a on sám si říká digitální jezuita. To není začátek žádné sci-fi povídky, ale krátké představení muže, který zasvětil svůj život technologiím, studoval v Silicon Valley a poté se stal církevním otcem. Od té doby je jednou z hybných sil vatikánského pokroku, objíždí nejrůznější technologické konference, sleduje závody formule 1 a lamentuje nad tím, že si nemůže ve Vatikánu předplatit kanál Disney+, aby mohl sledovat seriál Mandalorian. Vedle toho pak mimo jiné podporuje herní komunity a odtud už nebylo daleko ke spuštění speciálního vatikánského serveru pro bezpečné a netoxické hraní Minecraftu. A i když se už objevují první internetoví vtipálci, kteří přišli na server trochu zlobit, sám Ballecer říká, že hlavní myšlenkou je spojovat lidi a nechat jejich internetové přátelství přerůst i do přátelství skutečného.

Myšlenka se v Ballecerově hlavě zrodila už na začátku září – tehdy na svůj twitterový účet umístil anketu, v níž se hráčů ptal, jakou hru by si na vatikánském serveru zahráli. Minecraft vyhrál s přehledem nad tituly Rust, ARK a Team Fortress 2, zajímavé nicméně byly komentáře, kde se fanoušci například ptali, jak je možné, že si nikdo ve Vatikánu nechce zahrát Doom, zda by nebylo možné zvážit nějaké komunitní hraní Diabla, případně jestli budou servery pojmenovány po svatých. Na to Ballecer neodpověděl, ale v tichosti dál připravoval spuštění serveru, které proběhlo o dva měsíce poté.

Tohle není o technologii a vlastně ani o hraní jako takovém; přál bych si, aby se z internetových přátelství těchto lidí stala přátelství skutečná.

„Chtěl jsem spustit server, který nebude tak toxický,“ naráží Ballecer ve videu Rome Reports na častý problém společného místa pro hraní jakékoliv hry. „Zvu ke hraní všechny lidi, kteří chtějí být kreativní a nechtějí lidem nadávat. Na tomto místě se mohou realizovat a navázat nová přátelství. Právě toto poslání je tím nejdůležitějším – tohle není o technologii a vlastně ani o hraní jako takovém. Přál bych si, aby se z internetových přátelství těchto lidí stala přátelství skutečná,“ říká Ballecer. A skutečně, v průběhu listopadu se na jeho Twitteru objevilo hned několik screenshotů ze hry, na kterých podle Ballecera dělají veselí geekové své geekovské záležitosti. Úplně bez problémů se ale provoz serveru neobešel – v momentě, kdy o něm začala informovat média, dorazili první trollové, kteří začali ničit již postavené budovy a vzhledem k tomu, že na takovou možnost nebyl Ballecer ani ostatní administrátoři připraveni, některé stavby budou muset jejich autoři postavit znovu.

Sám Ballecer to ale bere sportovně a ostatní hráči už posílají tipy, čím vším by bylo možné server proti podobným útokům chránit. V mezičase pak administrátoři nedovolují novým návštěvníkům serveru stavět a čekají na to, až Ballecer dorazí do Vatikánu, aby se s ním mohli poradit na dalším postupu. A ano, chápete správně, Robert Ballecer tweetuje z letadla! Snad i z toho důvodu ve vzpomínaném videu pro Rome Report promluvil také o tom, co zřejmě napadne každého, když vidí muže s kolárkem mluvit o posledních novinkách z Googlu, nebo jakým způsobem se vede internet po mořském dnu. Uznává, že to může působit zvláštně, jeho misí však je, přesvědčit lidi, že i muži a ženy církve mohou takovým věcem rozumět a že by nemělo jít o nic zvláštního. „Církev by měla využívat technologii pro spojování lidí, jak nejvíce může. Chybám se určitě nevyhneme, ale dokud takové způsoby nevyzkoušíme, nikdy nezjistíme, jaký potenciál se v moderních technologiích skrývá,“ uzavírá Ballecer.

A na závěr už jen to, na co pravděpodobně čekáte – slavný vatikánský server běží v testovacím režimu na adrese minecraft.digitaljesuit.com, pro hraní pak potřebujete Minecraft na verzi 1.14 bez modifikací. Příjemnou požehnanou zábavu!

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru