Valve varuje před nákupy Steam Decku z neoficiálních míst

Valve: Pozor na nákupy Steam Decku z neoficiálních míst

Můžete se stát obětí podvodu, naznačuje. Hráči z některých zemí ale nemají jinou možnost

Zdroj: Valve
12. 1. 2023

Ačkoliv se Steam Deck stal podle četných vyjádření společnosti Valve velmi úspěšným produktem, který si tím pádem samozřejmě pochvalují i zákazníci, stále může být pro někoho problematické se k přenosnému počítači určenému k hraní her dostat. Nákup zařízení totiž probíhá v drtivé většině zemí a regionů výhradně přes Steam a jedinou výjimku v tomto ohledu tvoří Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan a Hongkong, kde se Steam Deck odnedávna prodává skrze síť obchodů Komodo. Společnost Valve tím prodejce označila za oficiálního partnera a nabízí skrze něj veškerý servis, jaký nabízí zákazníkům přes Steam, hráčům to ale nemusí stačit.

Usuzujeme tak ze vzkazu, který se objevil na sociálních sítích, a v nichž společnost Valve varuje před nákupem Steam Decku od kohokoliv jiného. „Ahoj, přejeme vám šťastný nový rok. Máme pro vás ale rychlý vzkaz o oficiálních způsobech, jak si koupit Steam Deck,“ píše Valve a vyjmenovává výše uvedené možnosti. Varuje pak, že pokud by si chtěl kdokoliv zakoupit zařízení v jiném obchodě či mimo Steam, činí tak neoficiálně a s tím by mohly být spojeny značné nepříjemnosti. Nejběžnější praxí pochybných prodejců je v takovém případě podvod, kdy se může celá transakce tvářit důvěryhodně, proběhne i platba, ale zařízení nedostanete nebo vám poštou přijde něco úplně jiného. „Buďte opatrní,“ říkají proto lidé z Valve a je pravděpodobné, že tím mohou nepřímo reagovat na incidenty, které se staly v pozadí a společnost už je musela řešit.

Reakcí na příspěvek Valve ale nejsou jen vtípky a rádoby udivené dotazy typu, zda Valve neprodává Steam Deck skrze Wish se 78procentní slevou?! Někteří hráči jednoduše poukazují na to, že nemají jinou možnost, než se spolehnout na prodejce a zkrátka nákup risknout. Jak uvádí jeden z rozhořčených hráčů, měl štěstí a prodejce mu poskytl i veškerou dokumentaci o nákupu zařízení ze Steamu. Uživatel s přezdívkou Ashraa ale dodal, že bez ohledu na jeho úspěšný nákup je podle něj viníkem Valve a právě výrobce Steam Decku podle něj stojí za celý problémem. „Proč je tak těžké prodávat [Steam Deck] celosvětově [přes Steam],“ ptal se, ale odpověď přímo od Valve nedostal. Suplují ji však poučenější diskutující, kteří se snaží vysvětlit, že fyzický prodej naráží na mnohem větší bariéry a regulace, nad kterými v mnoha ohledech prodejce nemá žádnou kontrolu.

Roli pak hraje samozřejmě i ekonomická stránka věci, tedy například plošná distribuce zařízení do jednotlivých zemí či regionů, případně nemožnost kontrolovat ceny v jednotlivých regionech. A pak je tu samozřejmě fakt, že zařízení nebylo po delší dobu dostupné na vyžádání, takže by ve skutečnosti zřejmě ani nebylo možné cokoliv do kamenných obchodů či skladů online prodejců poslat. Je nicméně pravděpodobné, že se situace výhledově zlepší, alespoň tedy v otázce všeobecné dostupnosti. Stále jsou totiž země, například podle dalšího diskutujícího Norsko, kde se Steam Deck přes Steam koupit nedá.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru