Valve představí v květnu svůj vlastní VR headset

Valve představí v květnu svůj vlastní VR headset

První obrázek zařízení Valve Index nenaznačuje žádnou velkou revoluci

31. 3. 2019

Rok 2016 byl z pohledu zařízení pro virtuální realitu důležitý zejména pro společnosti Valve a HTC. Jejich vzájemná spolupráce vyústila v headset HTC Vive, který se stal nejvážnějším konkurentem Oculus Rift a s vylepšenou verzí Pro momentálně platí za nejvýkonnější zařízení na trhu. Tento stav už ale zřejmě nebude trvat dlouho, vzhledem k tomu, že po letech přichází ke slovu nová generace VR a do vývoje vlastních headsetů se pouští i firmy, které v první vlně nefigurovaly.

Zajímavě se tak jeví třeba Primax 8K od stejnojmenné společnosti nebo chystaná novinka od HP s kódovým označením Cooper, které už zcela jistě doprovodí i vlastní headset od Valve, která se rozhodla zkusit své štěstí bez spolupráce s kýmkoliv dalším. Na nové zařízení Valve Index nyní společnost Gabea Newella láká prostřednictvím produktové stránky na Steamu a nepřímo potvrzuje všechny spekulace, které se na konto virtuální reality v podání Valve objevovaly v uplynulých měsících.

Co se týče oficiálních informací, kromě samotné fotky zařízení a tvrzení, že nás čeká vylepšený zážitek z virtuální reality, víme jen to, že k odhalení dojde v průběhu letošního května. Nedozvěděli jsme se nic o vylepšených ovladačích Knuckles ani o třech velkých VR hrách, o nichž Gabe Newell mluvil v roce 2017 a zdůrazňoval, že nejde o žádné experimenty. Přesto lze první oficiální fotku spojit s úniky dat a informací z loňského listopadu, s kterými přišel portál UploadVR a kde je totožné zařízení rozebráno a blíže specifikováno. Podle všeho by tedy měl mít Valve Index rozlišení totožné s HTC Vive Pro – tedy 1440 x 1600 bodů pro jedno oko – a pozorovací úhel až 135 stupňů.

Oficiální fotka bohužel potvrzuje i to, že Index nebude schopný na rozdíl od Oculus Rift S fungovat bez sestavy externích snímačů pohybu. Redaktoři webu Arstechnica to vysvětlují na zesvětlené fotce, na které jsou patrné otvory pro infračervené diody, stejně jako tomu je v případě HTC Vive. Určitou nadějí mohou být dvě velké čočky, které by mohly fungovat nejen pro výhled z brýlí ven, ale také pro převrácené sledování pohybu, ovšem v porovnání se zmiňovaným Riftem S jsou pouze dvě a zcela určitě by plnohodnotně neobsáhly celý prostor. Poslední dvě věci, které lze z fotky vyčíst, je zaprvé velký posuvný ovladač na spodní straně Indexu, který je pravděpodobně spojen s nastavením horizontální vzdálenosti očí uživatele a za druhé standardní systém pevnějšího rámu a gumových pásků, pomocí nichž se bude headset upevňovat na hlavu. V tomto ohledu nabídne Rift S licencované užití patentu Sony (skrze spolupráci s Logitechem), tedy pevnou „svatozář“ kolem hlavy, utahující se na zátylku.

Jisté v tuto chvíli také je, že Valve Index bude po svém odhalení promován coby standard pro SteamVR, kde i s největší pravděpodobností zcela nahradí HTC Vive a další modely. Co to bude znamenat pro jednotlivé hry, není v tuto chvíli jisté, dá se ovšem předpokládat, že podpora her ze Steamu bude zachována pro všechny, kdo o ni projeví zájem a půjde pouze o formální krok. Za kolik a kdy se začne Valve Index prodávat, se dozvíme za měsíc.

 

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru