Valve na Left 4 Dead 3 skutečně nepracují

Hra byla zrušená už před lety. Úspěch Half-Life: Alyx by ale mohl znamenat změnu postoje

20. 1. 2020

Pro herní komunitu není žádným velkým tajemstvím, že ve Valve do tří počítat neumí. Jakkoli slavné značky a tituly ve svém portfoliu mají, číslovky 3 jsme se zatím nedočkali ani u jedné z těch nejvýznamnějších sérií. To platí pro Half-Life, Portal a nakonec i pro kooperativní zombie akci Let 4 Dead, o které se v posledních dnech mluví poměrně dost. Na povrch totiž vyplynuly informace o tom, že ve Valve na dalším pokračování skutečně pracovali, ale snad aby bylo v situaci jasno a fanoušci nemuseli jakkoli divoce spekulovat, tak samotné Valve čerstvě dementovalo jakékoli práce na dalším pokračování.

Načasování pro fanoušky smutného prohlášení se nelze divit. Naplánované brzké vydání VR akce Half-Life: Alyx probouzí ve hráčích zvědavost o tom, co dalšího ve Valve chystají. Do toho Tyler McVicker z YouTube kanálu Valve News Network vypustil ucelený souhrn spekulací a navíc na Twitter napsal, ze Left 4 Dead pro VR je reálné. A zřejmě kombinace těchto faktorů a informací byla už na Valve poněkud příliš a v rozhovoru pro IGN padlo následující: „Zaznamenali jsme zvěsti z posledních měsíců. Před několika lety jsme krátce prozkoumali některé další možnosti série Left 4 Dead, ale teď na ničem souvisejícím s Left 4 Dead nepracujeme, už několik let ne. Je zjevné, že se komunita baví vířením spekulací, nicméně Left 4 Dead není tím, na čem aktuálně pracujeme.“

V těchto několika větách nejde jen o vyvrácení některých spekulací, ale i o poukázání na to, jak kreativní komunita okolo Valve dokáže být. Četným spekulacím nahrával nejvíc fakt, že politika tohoto týmu velí dlouhodobě nic nekomentovat, čili ani nevyvracet. To pochopitelně zapříčinilo přísun velkého množství více či méně důvěryhodných informací, z nichž některé lze přičítat právě Valve. Třeba už v roce 2012 scenárista Chet Faliszek v rozhovoru pro britský Eurogamer možnost existence pokračování nepřímo naznačil. Dalším pozoruhodným příkladem jsou soubory objevené v benchmarku HTC Vive, jež údajně odkazovaly například na jména neznámých nepřátel, na cyklus dne a noci a na další drobné detaily. Jindy pak opět přímo z Valve v rámci jednoho obrázkového návodu unikl snímek z Průzkumníka Windows jednoho ze zaměstnanců Valve, kde byla vidět složka „left4dead3”.

Další specifikou kategorií byly úniky z řad komunity. Té čistě v otázce množství vévodí zmíněný Tyler McVicker z Valve News Network, který v minulost mimo jiné sdílel sérii obrázků (viz galerie výše) zobrazujících východní prostředí a které měly údajně pocházet z jednoho z dřívějších buildů pokračování. Této galerii přitom dodalo na uvěřitelnosti opět samotné Valve a jeden z jejích zaměstnanců. Tím byl Moby Francke, který měl na starosti tvorbu grafických konceptů. Francke sdílel obrázky dvojice postav v šatech, jež by odpovídaly zasazení hry na východ. A podobné situace se kupily, takže komunita začínala mít poměrně jasno v tom, že Left 4 Dead 3 byl v minulosti ve výrobě, byť mlčení Valve patrně naznačovalo ustrnutí na mrtvém bodě. Všichni tedy víceméně čekali na to, jak se vyjádří samotní vývojáři.

Komunitou řízený leak

Patrně nejkreativnější falešný únik o pokračování Left 4 Dead 3 spočíval v hacknutí oficiálního webu hry a předělání odkazu na Facebook. Ten po úspěšném útoku nově směřoval na falešný profil jednoho z vývojářů, na němž byl vyvěšen obrázek potvrzující třetí díl. Oním vývojářem byl Ted Carson, jehož jméno je spojováno i s dalšími úniky a dost dobře se tak může jednat o jednu komplexnější hru na kočku a myš. V tomto případě ale zcela jistě organizovanou samotnou herní komunitou.

A prohlášení přišlo a fanoušky série pochopitelně nepotěšilo. Rozhodnutí ale není definitivní na celá léta dopředu a například už nyní prosakují informace přímo z Valve naznačující veliké překvapení týkající se oznámení Half-Life: Alyx. Zpětná vazba hráčů i obrovský zájem o VR příslušenství Valve Index tým zaskočil a to údajně mělo za následek změnu pohledu na technologii VR obecně. A kdoví, třeba se díky tomuto nakonec přeci jen dočkáme oznámení Left 4 Dead i pro virtuální realitu, nicméně poslední slovo zatím platí a série je aktuálně u ledu. Valve své značky zbytečně neždímá a současný osud této kooperativní zombie akce je toho jasným důkazem.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru