Grey Skies: A War of the Worlds Story, Steel Arts Software, Válka světů se dočká další videoherní adaptace

Válka světů se dočká další videoherní adaptace

Autoři hororu Welcome to Hanwell přenesli slavný sci-fi román H. G. Wellse do současnosti

Zdroj: Steel Arts Software
16. 4. 2020
Název: Grey Skies: A War of the Worlds Story Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , Žánr: Datum vydání: 5. 11. 2020

Vědeckofantastický román Válka světů Herberta George Wellse fascinuje a inspiruje od svého vydání na sklonku 19. století. Dočkal se mnoha slavných adaptací – rozhlasových her, filmů, komiksů, muzikálu i videoher. Studio Steel Arts Software chystá další. Autoři průměrně hodnoceného hororu Welcome to Hanwell z roku 2017 chtějí už letos vydat titul prozaicky nazvaný War of the Worlds.

Před pár dny zveřejnili na svém kanálu na YouTube první atmosférickou upoutávku a slibují, že hra vyjde ještě letos na všech hlavních platformách. Na první pohled se může zdát, jako by detaily vývojáři šetřili, ale když se trochu hlouběji ponoříte do jejich webu a sociálních sítí, povede se vám vypátrat další zajímavé podrobnosti. Válka světů v jejich podání bude příběhová 3rd person stealth akce pro jednoho hráče, jejíž hlavní hrdinkou bude mladá žena jménem Harper. Stejně jako předloha nás i videoherní adaptace zavede do Anglie, která čelí mimozemské invazi. Konkrétně se vydáme na venkov. Žádný Tom Cruise, žádné Spojené státy.

Místo konce 19. století žhavá současnost

Příběh titulu se odehrává paralelně s původní zápletkou, která byla ovšem původně zasazena do konce 19. století, tehdejší současnosti. Namísto historického sci-fi se ale dočkáme našich soudobých kulis, což je možná trochu škoda, pokud si mohu dovolit vlastní názor.

Herní adaptaci autorům usnadnila skutečnost, že od roku 2016 nechrání původní dílo autorská práva a mohou s ním tedy nakládat bez nutnosti platit licenční poplatky. To je fenomén čím dál častější, právě proto se tolik především evropských studií upíná k historické literatuře. Vývojáři se naopak chtějí vyhnout tomu, aby se inspirovali rozhlasovou hrou nebo jednou z novějších filmových adaptací režiséra Stevena Spielberga z roku 2005.

Pokud jde o design tripodů, autoři prý vycházeli z jejich popisu v původní knize, ale bylo podle jejich slov samozřejmě těžké navrhnout něco, co by fungovalo v moderní hře a současně se to nepodobalo něčemu, co už známe. Ostatně tyto stroje se neobjevily zdaleka jen ve Válce světů, ale i v dalších filmech a hrách. Doma jsou namátkou například v sérii Half-Life. Ne, s tímhle nápadem Valve opravdu nepřišli jako první.

Na obzoru se nicméně přeci jen objevil jeden potenciální problém. Autoři naznačili, že možná budou muset hru přejmenovat, protože filmová společnost Paramount Pictures obnovila svou ochrannou známku na hru s tímto názvem. V každém případě budou podle svých slov postupovat velmi opatrně, což je pochopitelné.

Válka světů měla pracovní název Grey Skies

Někteří hráči se třeba na YouTube vyjádřili kriticky k technickému zpracování. Stylizace obecně sklízí pochvalu, ale grafika je prý zastaralá. Podle mě nevypadá prostředí vůbec špatně s ohledem na to, že se nejedná o AAA produkci. Tripod mě také nijak neuráží. Další péči si ale rozhodně zasluhuje hlavní hrdinka a její animace. Pohyby působí toporným dojmem a tvář je skoro strnulá. To uznávají i samotní vývojáři a říkají, že konečný model i motion capture bude lepší.

Studio Steel Arts Software bylo založené v roce 2015 a pokud zabloudíte na jeho oficiální stránky, zjistíte, že ještě před slavnostním oznámením War of the Worlds dělali na projektu s pracovním názvem Grey Skies. Jak se nyní ukazuje, jde o tentýž titul. Už před pár měsíci přitom slibovali, že půjde o napínavý atmosférický thriller.

Na Facebooku a na Twitteru se pak v posledních týdnech dělili o další zajímavé detaily a materiály. Prozradili například, že hlavní role se ujme herečka Francesca Louise White. Propůjčí jí svůj hlas a natočí rovněž s pomocí technologie motion capture veškeré scény. Za pozornost rozhodně stojí i detailní záběry na zmíněné tripody, které není možné na videu tak důkladně prozkoumat.

Hru jinak pohání technologie Unreal Engine od Epicu a War of the Worlds podle Steel Arts Software nenabídne žádnou formu multiplayeru. Titul vyjde ještě letos na PC, PlayStation 4, Xbox One i Switch.

Grey Skies: A War of the Worlds Story, Steel Arts Software, Válka světů se dočká další videoherní adaptace

Válka světů ve světě videoher

Jak už bylo řečeno, adaptace slavného románu se zdaleka neomezují jen na rozhlasové hry, filmy, komiks nebo muzikál. Dočkali jsme se už několika videoher. Ta první vyšla už v roce 1982 na automaty a šlo o akci. O dva roky později vyšla adventura pro ZX Spectrum. Mnohem známější jsou ale tituly vycházející z muzikálu Jeff Wayne's The War of the Worlds. V roce 1998 vyšla real-time strategie pro PC a o rok později stejnojmenná akce s vozidly pro původní PlayStation. Skutečně odstrašující adaptací je pak zjevně dva roky stará akce The War of the Worlds: Andromeda pro PC.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru