Last Train Home, THQ Nordic, V Rusku se volá po zákazu českého Last Train Home

V Rusku se volá po zákazu českého Last Train Home

Hra o legionářích prý odporuje ruským hodnotám, podněcuje nenávist a ovlivňuje vývoj dětí

Zdroj: koláž/Vortex
14. 8. 2024
Název: Last Train Home Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr: Datum vydání: 28. 11. 2023

Strategie Last Train Home od brněnského studia Ashborne Games zpracovává nepříliš využívanou látku československých legií. Příběh fiktivního posledního vlaku a návratu legionářů po konci první světové války přes celé Rusko a Vladivostok není věrnou historickou rekonstrukcí, což ovšem vývojáři ani nikdy netvrdili, ale v průběhu hry narazíme i na některé známé události. Klíčovým tématem je pak boj mezi Rudou a Bílou armádou a ruská občanská válka, přičemž ve hře stojíme proti bolševikům. Zpracování se už před vydáním řadě Rusů nepozdávalo a své názory pak reflektovali i v recenzích, ovšem nyní přichází mnohem výraznější reakce, a to přímo od petrohradské prokuratury, která požaduje zákaz hry v Rusku.

O žalobě, kterou citovala vedoucí tiskové kanceláře petrohradského soudu Daria Lebeděvová na ruské síti Telegram, informoval například ruský web Meduza nebo ruská mutace Forbesu. Žalobu nyní eviduje okresní soud Okťabrskij v Petrohradě, podle webu Kommersant bude projednávána 22. srpna, kdy jsou na programu „extrémistické materiály“. Prokuratura v ní uvádí, že hra odporuje tradičním ruským hodnotám, nařizuje hráčům provádět kruté herní akce, vytváří v dětech dojem, že informace předkládané z ruských zdrojů jsou nepravdivé a též podněcuje nenávist a nepřátelství vůči ruským úřadům a vojákům Rudé armády. Vyčítá Last Train Home, že obsahuje nepravdivé a zavádějící informace o činnosti státních orgánů a úředníků během ruské občanské války a formuje vůči nim negativní postoj, zároveň popírá historická fakta a glorifikuje představitele československých legií, což může dle prokuratury poškodit duševní a sociální zdraví a mít vliv na vývoj dětí.

Hra odporuje tradičním ruským hodnotám, vytváří v dětech dojem, že informace předkládané z ruských zdrojů jsou nepravdivé a podněcuje nenávist a nepřátelství vůči ruským úřadům a vojákům Rudé armády.

Dále hra dle prokuratury nepočítá s jakýmkoli soucitem s obětí nebo nebo negativním a odsuzujícím postojem ke krutosti a násilí. Daria Lebeděvová citovala i závěry odborníků z Petrohradské státní univerzity, podle nichž hra „zahrnuje cílené působení na veřejné mínění s cílem podkopat historické základy a vlastenecké tradice v Ruské federaci a narušit duchovní a morální hodnoty“. A kvůli tomu je požadován její zákaz skrze Steam, což není dle Kommerstantu nic neobvyklého a soud v Petrohradu podobné zákazy řeší často. K situaci už se za vývojáře každopádně krátce vyjádřil i sám Petr Kolář, šéf studia Ashborne Games. „I když se jedná o příběh fiktivního posledního vlaku, Last Train Home jsme dělali na základně dostupných historických pramenů, se snahou neukazovat válku černobílou. V průběhu hry mohou hráči vidět všechny strany konfliktu i v nelichotivém světle. Naše stanovisko k současné kauze ještě diskutujeme s THQ Nordic,“ uvedl Kolář pro Vortex.

Pokud vás nicméně Last Train Home doteď míjelo a nyní vás zaujalo, můžete si zde či níže připomenout naši recenzi. A shodou okolností je hra nyní i ve slevě na Steamu.

Nahlásit chybu v článku

23

Napsat komentář

Další články
Nahoru