V přenosech ze španělské La Ligy fandí virtuální fanoušci

Zvuky ze série FIFA provází plné tribuny, diváky ale nahrazují textury jak z devadesátek

Zdroj: La Liga
17. 6. 2020

Pokud jste si někdy v poslední době pustili sportovní kanál a sledovali například fotbalové utkání, jistě vám neuniklo, že atmosféra zápasu byla jiná než dříve. Stadiony zejí prázdnotou, což platí i pro střetnutí, která by za jiných okolností lákala davy diváků. Netrvalo ale dlouho a televizní přenosy začaly být oživovány poměrně zajímavým způsobem blízkým nám hráčům – přidáváním virtuálních fanoušků. Začalo to zvuky, tedy skandováním, španělská La Liga šla ale ještě o krok dál. Ke hlasům fanoušků přidala i obraz a záběry ze zápasů nechává digitálně vylepšit. Výsledek není tak přesvědčivý, jak to může v teoretické rovině znít.

Jedna z nejprestižnějších fotbalových soutěží světa po vzoru anglické Premier League a potažmo i naší Fortuna Ligy pouští do přenosů svých zápasů zvuky ze série FIFA. Tím to ale nekončí a vedle toho se La Liga spojila také s norskou společností Vizrt a do svých zápasů přidává rovněž plné tribuny. Neznalý fanoušek tak může zapnout televizi a být na první pohled mile překvapen – ochozy jsou rázem plné. Jenže není potřeba trénované oko, aby člověk záhy odhalil, že tady něco nehraje. A my hráči zmlsaní realisticky vypadajícími davy diváků ze série FIFA okamžitě vidíme, že Vizrt a La Liga se vracejí spíše do devadesátých let.

Nejde o renderované postavy založené alespoň na zjednodušených modelech, ale o statickou texturu, jež by v případě zmíněné série FIFA snesla srovnání klidně i se dvě dekády starým ročníkem.

Bohužel z důvodu nastavení omezení práv nemůžeme další ukázky ze zápasu vkládat tradičním způsobem přímo do článku a sdílet lze pouze odkazy na YouTube. Tam naleznete například sestřihy ze zápasu RCD Mallorcy s FC Barcelonou či z duelu Realu Madrid s SD Eibarem. A jako ukázku zajímavého vypořádání se s mimořádnou situací je rozhodně doporučujeme zhlédnout. Nicméně jak již bylo naznačeno – o bůhvíjakou kvalitu skutečně nejde a důvod je v tomto případě jasný.

Nejde totiž o renderované postavy založené alespoň na zjednodušených modelech, ale o statickou texturu, jež by v případě zmíněné série FIFA snesla srovnání klidně i se dvě dekády starým ročníkem. V texturách je navíc vždy poměrně jasně vidět vzorec, dle kterého se daný obrázek opakuje, což jen podtrhává retro nádech takového přenosu. Poněkud bizarní dojem je navíc ještě umocněn faktem, že „diváci“ jsou vidět jen z pohledu hlavní kamery. I přes podivné zpracování ale musíme kvitovat, že jde o zajímavou snahu o návrat do normálu.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru