File://maniac, V nové logické adventuře manipulujete se soubory ve svém počítači

V nové hře manipulujete se soubory ve svém počítači

Její svět prozkoumáváte Průzkumníkem ve Windows. Mažete, kopírujete, přejmenováváte

4. 5. 2019
Název: File://maniac Vývojář: Platformy: , , Žánr: , Datum vydání: 27. 4. 2019

Máme moc rádi originální hry, které se nebojí bořit zažité konvence a vystoupit z běžných standardů. Logická adventura se zvláštním jménem File://maniac je právě takovým projektem. A její originalita spočívá právě v tom, na co název odkazuje. Vaším “ovladačem” se totiž stane Průzkumník, Finder či jiný souborový manager, který používáte v závislosti na zvoleném operačním systému. Ve hře postupujete tak, že mažete, přesouváte, kopírujete, přejmenováváte a prozkoumáváte reálné soubory ukryté ve složce se hrou. Ale nebojte se, program tím nijak nepoškodíte, jde o zcela bezpečnou manipulaci.

Interagovat se hrou prostřednictvím souborů a složek je nesmírně zábavné a zároveň si u toho musíte trochu namáhat hlavu, i když dostanete nápovědu.

Detektivka pro Windows, Mac a Linux je k dispozici na portálu itch.io a o její ceně můžete rozhodnout vy sami. Zaplatíte za ni tolik, kolik uznáte za vhodné. Verze pro Mac je momentálně v betě, ale bát se jí nemusíte, dostala rychlou záplatu kvůli bugu a úspěšně jsem ji vyzkoušel. Ke hře navíc obdržíte balíček wallpaperů. Interagovat se hrou prostřednictvím souborů a složek je nesmírně zábavné a zároveň si u toho musíte trochu namáhat hlavu, i když dostanete nápovědu. Bez ohledu na tuto metodu, ale hra samozřejmě disponuje grafikou a i postavu v jejím světě navigujete pomocí myši, než dojdete k dalšímu úkonu, který je třeba vykonat mimo herní okno. Titul spoléhá na neo-noir atmosféru a pixelartovou stylizaci.

Novinka od malého nezávislého italskému týmu Born Frustrated Studio vyšla koncem dubna a nyní na ni k naší velké radosti upozornilo Kotaku. Projekt se zrodil v rámci Global Game Jam 2019, přičemž nápad se zdál autorům tak dobrý, že se jej rozhodli vyladit a vydat. Momentální verzi přitom můžete považovat za jakousi krátkou pilotní epizodu, kterou by autoři rádi rozvedli do série pod názvem File://. Každý díl by přitom měl vlastní zasazení i hádanky. Ne každá další epizoda tak musí nutně být detektivním thrillerem v tomto duchu, v němž pátráte po zločinci. Nicméně jinde autoři zase píší, že se budeme vracet do kyberpunkové budoucnosti. Tak uvidíme.

Zvláštní jednotka vyšetřovatelů se pouští do podvědomí nebezpečných pachatelů. Coby její agent  se snažíte z mysli zločince vytáhnout všechny potřebné informace, aniž byste tu uvízli navždy. Tahle směsice může připomenout leccos, ale pokud jde o atmosféru odvolávají se vývojáři z turínského studia především na kultovní Blade Runner.

Hratelnost může možná takto znít poněkud kostrbatě, ale jakmile se podíváte na video, ihned pochopíte, jak zajímavá myšlenka to je. A současně velmi přímočará na osvojení. Samotní vývojáři povzbuzují hráče, aby se s nimi podělili o své nápady a postřehy na další dobrodružství. Hru pohání engine Unity a jak tvůrci říkají, rádi dělají tituly s nostalgickou náladou a originální hratelností, což File://maniac bezvýhradně splňuje. Mě si získali už neobyčejnou premisou a vám doporučuji vyzkoušet jejich počin také. Skvělý nápad, super zpracování.

Podívejte se, jak se titul v praxi hraje. Ale pozor na spoilery

Nahlásit chybu v článku

6

Napsat komentář

Další články
Nahoru