Metamorphosis, Ovid Works, V Metamorphosis se stanete broukem z Kafkovy Proměny

V Metamorphosis se stanete broukem z Kafkovy Proměny

Polští vývojáři se inspirovali dílem pražského spisovatele. Půjde o first person dobrodružství

1. 3. 2019
Název: Metamorphosis Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , Žánr: ,

Asi už jste si všimli, že spíš než neustále dokola probírat ty samé hry kvůli každému dalšímu traileru nás víc baví objevovat nové tituly a upozorňovat vás na ně. Třebaže někdy nejde o takové blockbustery. Ale o to více si zaslouží, aby se jim dostalo pozornosti a psalo se o nich také. Metamorphosis od studia Ovid Works je právě takovou hrou a existuje tu hned celá řada důvodů, proč byste se měli o tuto připravovanou novinku zajímat. Tou nejdůležitější je ale skutečnost, že se autoři hry inspirovali stejnojmennou povídkou v češtině známou jako Proměna pražského spisovatele Franze Kafky. V ní se Řehoř Samsa, respektive Gregor Samsa promění v hmyz a právě tato transformace přivedla na nápad vytvořit hru šikovné vývojáře.

V jádru je Metamorphosis logickou dobrodružnou plošinovkou, kterou sledujeme z pohledu první osoby. Hlavním hrdinou je pochopitelně Gregor, který se promění v malého brouka. A tady je třeba hned do popisu vstoupit, protože z toho vyplývá, že nejde o klasickou adaptaci a doslovný přepis, protože příběh hry se bude od literárního díla lišit. Naším úkolem totiž bude zachránit přítele Josefa, který – jak se z vizitky v upoutávce zdá – není nikým jiným než Josefem K. z jiného příběhu Franze Kafky, románu Proces. Josef byl zatčen z neznámých důvodů a nikdo jiný mu pomoci nemůže. Současně ale musí hlavní hrdina odhalit pozadí své proměny, což je rovněž něco, co není původní povídce zcela vlastní.

Můžete využít svých unikátních dovedností a díky malému tělíčku a schopnosti přichytit se na zdi prozkoumávat zdejší svět úplně unikátním způsobem.

Transformovaný je i svět okolo vás, který budete zkoumat. Je zvláštní, není úplně povědomý a je trochu zvrácený, tvrdí autoři. Podobně jako vy sami. Ostatně vaše perspektiva se promění, takže dříve malé prostory se pro vás teď stanou obřím bludištěm. Pokud máte tohle surrealistické dobrodružství podle vývojářů přežít, musíte uplatnit veškerý svůj důvtip. Na cestě na nás čeká spousta environmentálních překážek i hádanek. Na druhé straně můžete využít svých unikátních dovedností a díky malému tělíčku a schopnosti přichytit se na zdi prozkoumávat zdejší svět úplně unikátním způsobem.

Příběh inspirovaný Kafkou nejen co do obsahu, ale i pojetí prý budou moci hráči ovlivnit a narazíte v něm na spoustu výstředních postav z řad lidí i hmyzu. I výtvarné pojetí má vynikat výraznou stylizací, která má dále prohloubit celkový zážitek. Zaq Chojecki, který vede vývoj hry, tvrdí, že má být poctou Kafkovu dílu a jeho světům. Zdůrazňuje však současně, že nejde o přímou adaptaci, protože videohry jsou úplně jiné médium.

Šéf studia Ovid Works Jacek Debowski doplnil, že kombinace first person perspektivy a hádanek v prostředí, kterým se pohybujete, má být trochu jako Portal. Titulu ale má být vlastní rovněž existenciální hloubání typické pro literaturu počátku 20. století. Autoři jsou prý velkými fanoušky Kafky a jeho znalci, ale i úplní nováčci údajně objeví ve hře mnoho překvapení. Polský nezávislý tým Ovid Works sídlí ve Varšavě a na kontě už má dobře hodnocený VR projekt Interkosmos.

Spuštěn už byl oficiální web. Metamorphosis míří na PC, PS4, Xbox One i Switch. Vyjít by měl na podzim tohoto roku. Nejde přitom o první podobnou hru, která se Kafkovým dílem inspirovala. Konkrétně z Proměny vycházela i hra Bad Mojo z roku 1996 nebo titul Metamorphosis od týmu Mito Studio. A pak je tu samozřejmě třeba také adventura The Franz Kafka Videogame z roku 2017.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru