Disaster Report 4: Summer Memories, Granzella, V japonském survivalu budeme čelit ničivému zemětřesení

V japonském survivalu budeme čelit zemětřesení

Disaster Report 4: Summer Memories měl vyjít už v roce 2011. Nyní konečně míří na Západ

21. 6. 2019
Název: Disaster Report 4: Summer Memories Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: , Datum vydání: 7. 4. 2020

Katastrofická survival adventura Disaster Report 4 pojednávající o přežití ve městě zasaženém živelnou pohromou měla původně vyjít už v roce 2011. Ale v důsledku tragického zemětřesení a tsunami, které postihlo Japonsko téhož roku, byl vývoj hry nejprve pozastaven, vydání odloženo a nakonec titul úplně zrušen. Vývojáři ze studia Granzella práce na projektu restartovali až na přelomu let 2014 a 2015 a hra vyšla pod názvem Disaster Report 4 Plus: Summer Memories v listopadu loňského roku. Ale jen v Japonsku. Třetí díl série Disaster Report z roku 2009 pro PSP na Západě nevyšel nikdy, jednička pro PS2 u nás v Evropě debutovala v roce 2003 pod názvem SOS: The Final Escape a posledním u nás vydaným příspěvkem v rámci této ságy byl druhý díl, který vyšel v USA a v Evropě pod názvem Raw Danger! v roce 2007. Obdivovatelé japonské videoherní produkce se proto od počátku obávali, zda se novinky dočkáme také. A nějaké náznaky se během uplynulých let skutečně objevovaly – jako například oficiální web lokalizovaný do angličtiny.

Až nyní bylo ale oficiálně potvrzeno, že neobvyklá hra zamíří i k nám na Západ. Disaster Report 4 vyjde příští rok, a to nejen na PlayStationu 4, kde se hra objevila původně, ale i nedávno oznámený port pro Switch, který v Japonsku vstoupí do prodeje až letos v září, a poměrně překvapivě také na PC. Stejně jako doma v Japonsku nabídne PS4 verze volitelnou podporu pro PlayStation VR. Ve hře si vybereme pohlaví i podobu hlavního hrdiny, který se pokusí přežít zemětřesení a uniknout ze zničeného města, kam právě dorazil ve snaze najít si tu zaměstnání. Je to survival v pravém slova smyslu, kde se musíte vypořádat nejen s nástrahami prostředí, ale i ostatními přeživšími a přitom stále myslet na uspokojení vlastních potřeb, ale třeba i čistoty. Titul je založený na nutnosti rozhodovat se ve zlomku vteřiny i navazování vztahů a rozsáhlých dialozích, které definují další směřování scénáře.

Disaster Report 4: Summer Memories má na Západ dorazit začátkem roku 2020. Hra už má dokonce k dispozici profil na Steamu. Doufejme, že se konverze dočká adekvátní péče, protože někteří hráči si stěžovali, že originál na PS4 neběží zrovna ideálně. I když hra se svou grafikou určitě nepatří mezi absolutní špičku, zjevně se autorům nepovedlo ji optimalizovat tak, jak by si fanoušci přáli. Otázkou zůstává, zda se PC verze rovněž časem nedočká podpory VR jako na PlayStationu. K dispozici ale rozhodně bude limitovaná edice v ceně 90 dolarů zahrnující netradiční balení nebo například soundtrack. Kromě podzimní verze pro Switch se hráči v Japonsku už těší z nových DLC, jejichž příběh je zasazen po událostech základní hry. První kapitola vyšla začátkem června a rozšíření je k dispozici zdarma.

Série Disaster Report je velmi zajímavá sama o sobě a příběh čtvrtého dílu snad ještě zajímavější. Pokud byste se s jejím osudem i náplní hry chtěli obeznámit důkladněji, s radostí vás odkážu na své starší téma, které jsme Summer Memories věnovali. K dispozici je v podobě textu i videa. Autoři hry dokonce spolupracovali se skutečnými záchranáři, hasiči a dalšími odborníky ve snaze zachytit realisticky a věrně průběh, různá nebezpečí a důsledky podobné živelné katastrofy. Mám neobyčejnou radost, že se hry nakonec dočkáme i my Evropě, protože působí velmi originálně a její námět je ve světě videoher dost neotřelý. Jak často se navíc stane, že skutečné neštěstí a obavy z pochopitelné kontroverze jen den před plánovaným vydáním zastaví nový titul, ten je následně zcela zrušen a znovu po mnoha letech úspěšně resuscitován?

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru