A Way Out

Utečte z vězení v březnové novince A Way Out!

Hrát ji musí dva, zaplatit pouze jeden

12. 3. 2018
Název: A Way Out Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: Datum vydání: 23. 3. 2018

Nebudu vám mít za zlé, pokud slyšíte jméno studia Hazelight vůbec poprvé. Švédští vývojáři totiž mají na svém kontě zatím pouze jedinou vydanou hru, s jejímž názvem byste se už ale mohli začít chytat. Šlo o unikátní kooperační titul A Tale of Two Sons pro Xbox, ve kterém jste mohli ovládat dva hrdiny na jediném gamepadu. Věrni myšlence kooperace pak dovádí lidé z Hazelight Studios do cíle další podobný titul – A Way Out – a s ním i řadu zajímavých a nejenom po stránce hratelnosti přelomových prvků.

Začněme ale od začátku – A Way Out si bere za cíl vyprávět příběh dvojice postav – Vincenta a Lea – kteří se dosud neznají. Podle náznaků, které jsme od vývojářů před vydáním dostali, se poprvé potkají až ve vězení, ze kterého se rozhodnout utéct a následně se budou snažit utéct do bezpečí a spojit se svými rodinami. Samotná zápletka se může zdát na první pohled fádní – mnohokrát jsme ji viděli zpracovanou ve filmech či seriálech – videohry ji ovšem v takovém zpracování ještě nepřinesly. Jak už bylo několikrát řečeno, A Way Out je kooperace a jako taková se musí, nikoliv může hrát ve dvou. V offline variantě půjde o oblíbený splitscreen – který už je také mimochodem vzácnou raritkou sám o sobě – rozdělený obraz ale zůstane doménou i online prostředí. Vývojáři totiž chtějí, aby oba hráči viděli obě perspektivy a očividně tomu podřizují naprosto vše. Ke slovu navíc přichází perfektní distribuční model, pro který se v Hazelight rozhodli. Podle vyjádření na Redditu vývojářům nepřijde fér, že pro hraní na gauči potřebujete pouze jednu kopii a pro online hraní byste za normálních podmínek museli mít kopie dvě. Proto zůstávají podmínky stejné i pro hraní přes internet a druhý hráč nemusí hru vlastnit. Vše by mělo být ošetřeno tak, že si bude moci každý dle libosti stáhnout trial přes Origin nebo online služby obou konzolí a až v momentě, kdy budou pozváni do hry majitelem plné verze, budou moci plnohodnotně hrát. Za zmínku pak určitě stojí i fakt, že zelenou dali tomuto modelu lidé z Electronic Arts, kteřý A Way Out vydávají. Cítíme tady snahu o vykoupení z minulých hříchů, což je přinejmenším záslužné a sluší se po vlně kritiky také poděkovat.

Lidé z Hazelight navíc několikrát zdůraznili, že hru zamýšlejí tak, aby si k ní sedli přátelé – lidé, kteří se dobře znají.

Pojďme ale zpátky ke hře samotné – jak už nějakou chvíli sledujete, vyniká A Way Out hodně zajímavým výtvarným stylem. Ten se nesnaží o naprostý realismus, ale namísto toho zpracovává postavy i prostředí s mírným nádechem animovaných filmů. Výrazné stylizaci pomáhá i fakt, že se příběh neodehrává v současnosti, ale přibližně v sedmdesátých či osmdesátých letech minulého století. I proto si mohli grafici dovolit méně barev a určitě nám dáte za pravdu, že zejména vězeňské pasáže evokují pocit, že se za rohem objeví tvář mladého Clinta Eastwooda, který s vámi bude chtít dohodnout útěk z Alcatrazu. V tomhle ohledu mají vývojáři z Hazelight v rukou obrovský trumf a neokoukanost prostředí i žánru mohou přetavit v obrovský úspěch. Pomoci by tomu pak samozřejmě měly i herní mechanismy, které budou plně v souladu s nutnou kooperací. Lidé z Hazelight navíc několikrát zdůraznili, že hru zamýšlejí tak, aby si k ní sedli přátelé – lidé, kteří se dobře znají – což jasně naznačuje, že o důvěru nepůjde jen uvnitř hry. A pokud se vám zdá tahle pohádka málo bombastická, přidáme ještě slib, že hra nabídne velkou míru znovuhratelnosti. V první řadě se samozřejmě nabízí prohodit si role, ve hře byste ale měli také činit celou řadu rozhodnutí, díky nebo kvůli kterým vám zůstanou některé pasáže skryté. Jak komplexní A Way Out bude po této stránce, si ale nedovolujeme dopředu odhadnout.

Jediné, co nás může v tuto chvíli trápit je herní doba, i na tu ale mají vývojáři případnou odpověď v podobě očekávané ceny – hra by se totiž měla prodávat za necelých 700 Kč. Zní to skvěle, co říkáte? My se samozřejmě těšíme a určitě se na hru podíváme podrobněji hned, jak ji budeme mít k dispozici. Do té doby zůstaňte ve střehu a odebírejte náš kanál, ať nepřijdete o všechna videa, která pro vás chystáme.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru