Elite: Dangerous, Frontier Developments, Univerzitní profesor ustanovil nový rekord v Elite Dangerous

Univerzitní profesor překonal rekord v Elite Dangerous

S pomocí vědy našel nejrychlejší cestu vesmírem. Napsal si program na plánování trasy

3. 10. 2019
Název: Elite: Dangerous Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , Žánr: Datum vydání: 16. 12. 2014

Příběhy z vesmírných her máme rádi a věnujeme se jim na Vortexu pravidelně. Tentokrát naši pozornost přilákal nový rekord v Elite Dangerous. Kevin Hamlen známý ve hře též jako Commander Steve Falken hledal nejrychlejší cestu z naší sluneční soustavy do systému Colonia, který je vzdálený 22 tisíc světelných let. A uspěl. Dokonce se svým teprve šestiletým synem Willem po boku. Vtip je v tom, že Dr. Kevin Hamlen učí na texaské univerzitě v Dallasu “informatiku” a k řešení celého problému využil vědu.

Dosavadní rekord držel Commander St4r Fox. Cílové soustavy dosáhl v čase 1:55:32. Nicméně Hamlen v doprovodu syna dokázal jeho výsledek ještě výrazně vylepšit. Jejich společná cesta trvala 1 hodinu 38 minut a 11 sekund. Hamlen si podle svých slov uvědomil, že snaha najít nejrychlejší cestu ze Země do soustavy Colonia je vlastně matematický problém, řekl univerzitnímu magazínu. Je to něco, co lze vyřešit za pomoci vědomostí, které předává vlastním studentům.

Stáhl si mapové podklady a napsal počítačový program, aby pro něj vyhledal optimální trasu.

“Pomyslel jsem si, že by byla legrace zjistit, jak dobře si povedu, když použiji k řešení problému vědu,” prohlásil s tím, že si stáhl mapové podklady a napsal počítačový program, aby pro něj vyhledal optimální trasu. Po ní se pak vypravil společně se svým synem. Nově vyvinutý algoritmus pro hledání ideálních tras může posloužit při dalším prozkoumávání vzdálených systémů a zrychlení celého procesu.

Hamlenův program bere do úvahy různé okolnosti včetně parametrů lodě. Výpočet trasy mu zabral přibližně minutu, aby našel cestu kratší o 27 procent, než jakou doporučuje oblíbená služba  Spansh. Pro svůj let pak profesor zvolil loď Anaconda.

Je přitom úžasné, že se nepustil naslepo do neznáma tak jako mnozí jiní pionýři před ním, ale namísto riskování, že uvízne někde na cestě, sáhl po vědě. Napsat příslušný kód mu prý trvalo asi čtyři hodiny. Musel přitom využít řadu triků, aby si s obrovským množstvím dat poradil normální počítač. Svůj vlastní rekord pak navíc Hamlen dokázal o pár dní později znovu překonat. Vylepšil svůj algoritmus a srazil výsledný čas na 1 hodinu a 29 minut.

Kromě toho, že je to krásný příběh, vnímám to i jako hozenou rukavici dalším statečným pilotům a odvážlivcům s matematickým nadáním. Nechci nikoho k ničemu ponoukat, ale věděl bych o jedné vědecko-herní rodinné dvojici, kterou tvoří otec a syn…

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru