Unity ruší kontroverzní poplatek za každou instalaci hry

Unity ruší kontroverzní poplatek za každou instalaci hry

Komunita vývojářů o to žádala rok. Společnost se nicméně nevyhne zvýšení ceny za licence

Zdroj: Unity
13. 9. 2024

Rok po vyhrocené kauze kolem enginu i společnosti Unity přichází zpráva, která musí zákonitě potěšit všechny, kdo se rozhodli pomocí této technologie i nadále vyvíjet své hry. Podle vyjádření generálního ředitele Matta Bromberga, který ve funkci před rokem nahradil Johna Riccitiella, společnost zrušila poplatky za instalace, tzv. runtime fees, kvůli kterým mnoho vývojářů her platformu opustilo a začalo využívat jiný engine. Základní problém či nelibost ze strany vývojářů spočívala v tom, že by měli platit za každou jednu instalaci své hry na straně zákazníka, případně platit jednorázový poplatek jako procento z celkového příjmu. Ještě problematičtější ale byly nejasné okolnosti kolem započítávání a kontroly instalací, možnosti zneužití tohoto poplatku proti vývojáři hry a další podobné scénáře, kvůli kterým se autoři her mohli cítit ohroženi. Nic z toho ale už od dnešního dne neplatí a tento krok společnosti Unity se obratem příznivě projevil na stoupnutí ceny akcií.

„Po pečlivé konzultaci s naší komunitou, zákazníky a partnery jsme se rozhodli zrušit poplatek za instalaci našich her, a to s okamžitou platností,“ stojí hned v první větě citované zprávy Matta Bromberga. Dále vysvětluje, že přes 20 let se společnost Unity snažila o „demokratizaci herního vývoje“, ale tento cíl není možné plnit, dokud přetrvává konflikt se zákazníky. „V samém jádru se musí jednat o partnerství stojící na důvěře,“ říká Bromberg a rozhodnutí zrušit poplatky za instalaci opírá i o osobní komunikaci s mnoha vývojáři v uplynulých třech měsících. Spolu s nimi však neřešil jen problém s popisovanými poplatky, ale také jinou cestu, kterou by si Unity zajistilo financování, a to je zdražení placených stupňů Pro a Enterprise, které je podle Bromberga zkrátka nevyhnutelné. Už před rokem, když se společnost rozhodla s platbami za používání svého enginu hýbat, uváděla nezbytnou nutnost zajistit přísun peněz pro další rozvoj enginu, ale také jeho všeobecnou udržitelnost, na čemž se nic nemění.

„Mnohokrát jsem od vás slyšel, že byst si přáli silné Unity a rozumíte, že navýšení cen je nezbytnou součástí procesu, který nám umožní víc investovat v oblasti her,“ vysvětluje dále generální ředitel. Nepřeje si však, aby změna ceny za licenci byla opět jen dalším kontroverzním krokem, ale aby zákazníci jednoduše cítili, že nárůst ceny je férový a stojí za něm hodnota v podobě kvalitního herního enginu. „Jsme si jistí, že pokud zůstaneme dobrými partnery a nabídneme vám kvalitní software a služby, jde jen o zlomek toho, co společně dokážeme,“ říká pak vzletně Bromberg před oznámením nových cen zmiňovaných stupňů Unity Pro a Unity Enterpirse.

Začněme ale bezplatným modelem Unity Personal, který tedy už není zatížen instalačními poplatky a zůstává k dispozici všem vývojářům her, jejichž příjmy nepřesáhnou 200 tisíc dolarů ročně. Od vydání Unity 6 koncem letošního roku pak budou moci vývojáři navíc sami volit, zda nechají ve své hře obrazovku s nápisem „Made with Unity“ či nikoliv. Co se týče licence Unity Pro, její cena se od 1. ledna příštího roku zvýší o 8 procent, tedy konkrétně na částku 2200 dolarů ročně. Využívat ji budou muset všichni, jejichž příjmy z prodeje konkrétní hry přesáhnou v ročním období hranici 200 tisíc dolarů. A pak je tu Unity Enterprise, jehož cena se zvýší o 25 procent a bude platit pro všechny, kteří utrží prodejem svých her za jediný rok více než 25 milionů dolarů. Bromberg rovněž uvádí, že bude existovat i spodní hranice pro tržby z prodeje her, ale že o tom budou kontaktovat své největší partnery jednotlivě.

Co se týče zmiňovaného nárůstu ceny akcií Unity, po setrvalém klesání s drobnými výkyvy vystoupala cena na hranici 19 dolarů a jde tak o instantní 10procentní nárůst v porovnání s průběhem včerejšího dne. Je samozřejmě otázkou, zda se těmito kroky dokáže Unity dostat na čísla před oznámením kontroverzních změn, téměř jistě se ale v blízké budoucnosti nepříblíží svému maximu z roku 2021, kdy se akcie Unity prodávala za necelých 200 dolarů.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru