Borderlands 3, 2K Games, Troy Baker vysvětluje, proč nedaboval Borderlands 3

Troy Baker vysvětluje, proč nedaboval Borderlands 3

Nepracuji s firmami, které neakceptují odbory, říká. Gearbox jeho tvrzení vyvrací

2. 10. 2019
Název: Borderlands 3 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: Datum vydání: 13. 9. 2019

Když se v dubnu začalo řešit, že se v Borderlands 3 objeví postava Rhyse, známého z adventurního spin-offu Tales from the Borderlands od Telltale, fanoušci se logicky ptali, zda mu svůj hlas opět propůjčí herec Troy Baker. Podobné spojení by nejen dávalo smysl, ale zároveň by šlo o pěkný servis pro fanoušky, prostřednictvím kterého by rovněž došlo na pevnější provázání Tales a hlavní herní linie. Nic z toho se ale bohužel nestalo. Šéf Gearboxu na dotaz jednoho z fanoušků na Twitteru odpověděl, že se na to bude muset zřejmě zeptat Bakera, vzhledem k tomu, že měl slavný dabér podle vývojářůpráci odmítnout. Následně pak Baker zareagoval, že on rozhodně nic neodřekl a že by naopak rád Rhyse namluvil, jenže Gearbox zřejmě nemá zájem. Sami určitě uznáte, že tato a další podobná a v zásadě protichůdná vyjádření nedávala příliš smysl a zdálo se, že za neuzavřením dohody vězí něco víc. Ve skutečnosti totiž šlo o konflikt s odbory, resp. odborovou skupinou SAG-AFTRA, které je Troy Baker členem a jako takovému je mu zakázáno přijímat zakázky, které jsou nabízeny i těm, kdo členy odborového svazu nejsou.

„Celé to je o tom, že Gearbox nechce spolupracovat s odbory,“ řekl Baker v rozhovoru pro VG247 a naznačil, že o problému s vývojáři dlouze jednal. „Dlouho dopředu jsem věděl, že se to stane, že na tuhle debatu dojde,“ řekl pak slavný dabér. A i když prý chápe, že Rhys hraje v Borderlands 3 trochu jinou roli než v adventurních Tales, pořád ho prý incident trápí. „Čekal jsem na telefonát dlouho, ptali se mě, jestli bych tu práci chtěl a já odpověděl, že ano, jenže oni s tím nikdy nepočítali, nikdy by svůj přístup nezměnili,“ uzavřel téma Baker. Uzavřené ale očividně není pro lidi z Gearboxu, kteří se přirozeně brání nepřímému nařčení, že by nebyli ochotní akceptovat podmínky, za kterých jsou členové SAG-AFTRA přijímat zakázky.

Zvláštní na tom všem ale je, že Gearbox mohl spolupracovat s herci jako Ashley Burch, Ray Chase nebo Chris Hardwick, kteří jsou – stejně jako Troy Baker – členové zmiňované SAG-AFTRA.

„Gearbox je texaská firma a jako taková je vázána texaskými zákony – to znamená, že práce nemůže být upřena nikomu na základě toho, jestli je, či není členem některého odborového svazu. Coby společnost, kterou vedou umělci a další jsou zde zaměstnáni, klademe velký důraz na to, aby podmínky odpovídaly požadavkům odborů, nebo je převyšovaly. Zároveň ctíme možnost oslovovat místní umělce kdykoliv je to možné,” vysvětlují vývojáři. Naznačují tak, že nemají problém s adekvátním platovým ohodnocením externě spolupracujících herců a podtrhují skutečnost, že většina oslovených dabérů skutečně pochází z Texasu. Zvláštní na tom všem ale je, že vedle těchto lidí spolupracovali vývojáři například s herci jako Ashley Burch (Tina), Ray Chase (nově obsazený Rhys) nebo Chris Hardwick (Vaughn), kteří jsou – stejně jako Troy Baker – členové zmiňované SAG-AFTRA.

Jejich přítomnost u projektu je navíc v přímém rozporu s vyjádřením odborového svazu, který potvrzuje Bakerovu verzi a tvrdí, že se s Gearboxem nedohodl. Znamenalo by to, že zmiňovaný trojlístek herců postupoval podle pravidel, nebo je v seznamu členů zapsán pod uměleckými pseudonymy, což je praxe, prostřednictvím které mohou konkrétní lidé přijímat i zakázky neschválené odbory. Ani po další slovní přestřelce tak není možné s určitostí říct, zda Baker s ohledem na podmínky Gearboxu spolupracovat nechtěl, nebo zda jednoduše nemohl. A vzhledem k panujícím nejasnostem je možné, že se pravdu nedozvíme nikdy.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru