This War of Mine míří oficiálně do polských škol

Hra od 11 Bit Studios bude od září na seznamu "doporučené četby". Stala se součástí osnov

Zdroj: 11 Bit Studios
18. 6. 2020

Kdo by nechtěl ve škole hrát hry? Ne tajně pod lavicí nebo na hodině výpočetní techniky, ale jako součást výuky. Zásada Škola hrou Jana Amose Komenského dostane v sousedním Polsku zcela nový rozměr. Hra This War of Mine od týmu 11 Bit Studios z roku 2014 se totiž dostane do školních osnov. Titul pojednávající o skupině civilistů v časech války se probojoval mezi doporučenou látku pro polské středoškoláky.

Tento příklad dokazuje skutečnost, že hry mohou zpracovávat vážná a náročná témata dospělým a ohleduplným způsobem, stejně jako kniha, dokument nebo hraný film. Díky podobným příkladům snad čím dál více lidí začne videohry brát jako rovnocennou součást kultury. Polský premiér Mateusz Morawiecki začal na plánu s vývojáři pracovat před více než rokem a nyní se konečně stal skutečností.

Šéf 11 Bit Studios Grzegorz Miechowski věří, že hry jsou uměleckým dílem a ty moderní jsou přirozeně atraktivní pro mladou generaci. “Hry hovoří jazykem, kterému instinktivně rozumí – jazykem interakce. Když použijeme tento jazyk, hry mohou vyprávět o všem – emocích, pravdě, bojem mezi dobrem a zlem, lidskosti i utrpění,” prohlásil Miechowski.

Hry se podle něj samozřejmě už dřív využívaly při výuce matematiky nebo chemie. “Ale nemyslím, že jsme se kdy setkali s titulem, který by byl oficiálně zařazen do výukového plánu na celonárodní úrovni,” doplnil. Figuruje na seznamu doporučené četby. “Jsem hrdý, že mohu prohlásit, že práce 11 Bit Studios může přispět k vývoji vzdělání a kultury v naší zemi. Může to být průlom pro všechny umělce tvořící hry po celém světě,” dodal Miechowski.

Pamatujete si, jak vás rodiče hnali k večeři, zatímco vy jste museli hrát za domácí úkol něco do školy? My také ne…

Hra This War of Mine se dostane na seznam školní četby počínaje novým školním rokem. Hra je doporučena pro žáky starší 18 let, protože je sama označena ve většině zemí jako produkt pro dospělé. Na této novince mají zásluhu podle vývojářů polský premiér a ministerstvo školství. This War of Mine půjde upotřebit při výuce společenských věd i dějepisu. Hra bude k dispozici zdarma všem polským školám.

Jak vtipně glosuje oficiální tisková zpráva od vývojářů. Pamatujete si, jak vás rodiče hnali k večeři, zatímco vy jste museli hrát za domácí úkol něco do školy? My také ne…

Americký prezident dostal Zaklínače

Poláci jsou známí svým kladným vztahem k videohrám. Váží si jich jako součást kultury a národního dědictví. Jedním z populárních příkladů ocenění polských vývojářů byl okamžik, kdy polský premiér Donald Tusk v roce 2011 daroval americkému prezidentovi Baracku Obamovi titulu Zaklínač 2: Vrahové králů ve sběratelské edici během oficiální návštěvy Polska. Obama později přiznal, že na hry moc není, ale bylo mu prý řečeno, že jde o skvělý příklad polského talentu a přínosu globální ekonomice.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru