The Invincible, 11 bit studios, Starward Industries, The Invincible podle Lema představuje první video ze hry

The Invincible podle Lema představuje první video ze hry

Autor Solaris nebyl z adaptací svých děl nadšený, ale jeho krajané mu zjevně rozumí

Zdroj: Starward Industries
15. 10. 2021
Název: The Invincible Vývojář: Vydavatel: , Platformy: , , Žánr: Datum vydání: 6. 11. 2023

O připravované polské hře The Invincible podle románu Stanisława Lema jsme na Vortexu psali opakovaně. Protože si pozornost hráčů určitě zaslouží. Nyní se přibližně po roce hlásí slibný a ambiciózní projekt opět o slovo. Studio Starward Industries zveřejnilo novou upoutávku, která má skoro dvě minuty, a slibuje, že hra vyjde v příštím roce na PC i nové konzole. Vůbec poprvé můžeme sledovat hru v pohybu, což je určitá náplast na to, že původně zamýšlený letošní termín tým nestihl. Minulý měsíc totiž uplynulo 100 let od narození Stanisława Lema.

Brzy zjistíme, že některá místa jako toto, je lepší vůbec nenavštěvovat. Na to už ale bude pozdě. Lidstvo se totiž neustále tvrdohlavě vydává do míst, na které ještě není připraveno.

Atmosférický teaser nás láká na vizuálně nápaditý výlet na planetu Regis III. Jedná se o o first person retro sci-fi thriller inspirovaný stejnojmenným příběhem, který česky vyšel pod názvem Nepřemožitelný. Ve hře se probudíme na nepřátelském světě a musíme najít pohřešované členy posádky. To ale není náš jediný úkol. Musíme přežít a současně odhalit šokující tajemství této planety. Brzy prý zjistíme, že některá místa jako toto, je lepší vůbec nenavštěvovat. Na to už ale bude pozdě. Lidstvo se totiž neustále tvrdohlavě vydává do míst, na které ještě není připraveno.

Planeta Regis III se nachází v souhvězdí Lyry a hlavní hrdinkou je doktorka Jasna. Je to zkušená vědkyně, která se ale probouzí s částečnou ztrátou paměti a všechno má nějaké zamlžené. Ví jen, že sem nepřišla sama, byla s ní celá posádka. Takže byste zřejmě měli začít s ní. Komunikovat ale nakonec nebudeme nejen s lidmi, ale také stroji, které nám mohou v naší misi pomoci.

Zdejší svět ovlivněný atompunkem se má opírat o pokročilou, ale analogovou technologii, která působí současně futuristickým, ale i svým způsobem zastaralým dojmem. Autoři slibují nelineární příběh, který se má větvit na základě našich vztahů a rozhodnutí. Hru pohání Unreal Engine a její autoři ze studia Starward Industries dříve pracovali  na AAA titulech v CD Projektu, Bloober Teamu nebo Techlandu. Tým sídlí v Krakově, založen byl v roce 2018 a dnes má přibližně dvacet zaměstnanců. 

Jak už jsme psali dříve, vůbec první hra podle díla světoznámého polského spisovatele Stanisława Lema, kterého proslavil mimo jiné román Solaris, má být věrná odkazu předlohy, i když se od ní zjevně v lecčems odchýlí. Titul má být také vědecky smysluplný. Vývojáři se nechtějí zpronevěřit odkazu spisovatele, který byl k adaptacím svých příběhů velmi kritický, a tak se ve scénáři nemají objevit žádné magické prvky. Stanisław Lem navíc podle autorů nikdy nevstoupil do plně digitálního světa, takže jeho příběhy, a tedy i budoucí hru bude definovat takzvaný analogový retrofuturismus.

V tomto světě sice lidé pronikají do vesmíru, ale neznají třeba mobilní telefony.

Nepůjde přitom jen o vědeckofantastickou estetiku 50. a 60. let, ale i fungování samotného titulu, jeho světa a koneckonců i hratelnost. Těšit se můžeme na velké sálové počítače, děrné štítky a osciloskopy namísto moderních plochých dotykových obrazovek. V tomto světě sice lidé pronikají do vesmíru, ale neznají třeba mobilní telefony. Vývojáři proto podle svých slov věnují velkou pozornost designu všech přístrojů, jejich fungování a používání. Zapomenout můžeme na moderní interaktivní uživatelská rozhraní nebo virtuální plánky.

Podle autorů to představuje značnou výzvu, protože třeba zpětná vazba pro hráče, který ovládá nějaký mechanismus, je mnohem složitější, když se nemůžete spolehnout na moderní displej nebo obrazovku zobrazující všemožná data a informace. Jinak si však vývojáři předlohu velmi pochvalují. Dílo Lema je podle nich ideální látkou pro videohru. Věří, že Nepřemožitelný je na jeho poměry relativně přímočarý, a proto se pro adaptaci výborně hodí.

Tohle by byla škoda pokazit

Grafiku ale ovlivnili také výtvarníci a designéři jako Chris Foss, Chesley Bonestell nebo Syd Mead. Vývojáři rovněž vycházeli z podoby skafandrů, lodí a nástrojů z období studené války, které vznikly v Sovětském svazu. Jak si asi dokážete představit, projekt mě zaujal od prvního momentu, když o něm ještě vývojáři mluvili jen v náznacích, nebylo docela jasné, jakým dílem se inspirovali a neukázali nám nic přímo ze hry. S každým dalším screenshotem se mi ale dostává víc a víc pod kůži.

Více podrobností o The Invincible a jeho autorech najdete v našich starších článcích a vřele vám doporučuji sledovat také novinky na Steamu. Určitě se podívejte rovněž na oficiální web hry, kde najdete další detaily a navíc je stejně atraktivní na pohled jako samotná hra. Zavítat můžete i na stránky samotného studia.

Nahlásit chybu v článku

5

Napsat komentář

Další články
Nahoru