The Callisto Protocol, Krafton, Recenze The Callisto Protocol

The Callisto Protocol obdrželo první patche

Studio Striking Distance začalo s opravou hry ihned po vydání. Zaměřují se na PC i Xbox

Zdroj: Krafton
5. 12. 2022
Název: The Callisto Protocol Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , Žánr: , , Datum vydání: 2. 12. 2022

Hra The Callisto Protocol od vývojářů ze studia Striking Distance byla jedním z nejočekávanějších titulů letošního roku. Už jen přítomnost duchovního otce série Dead Space Glena Schofielda slibovala mnohé, ovšem výsledek nakonec nedopadl tak, jak by si většina hráčů přála. Pomineme-li některá designová rozhodnutí, jejichž hodnocení může být samozřejmě individuální, hra selhala technicky zejména na počítačích a problémy vykazovala i verze pro Xbox Series. Vývojáři ovšem nelenili a pustili se v podstatě ihned po vydání do mohutného opravování, které už přináší první výsledky. Na všech platformách je po prvním patchi určeném jen hráčům na PC dostupný patch, který posouvá hru na verzi 1.006, resp. 1.06 a odstraňuje některé z palčivých nedostatků, zabraňujících užít si hru plynule a bez padání.

Už den po vydání hry dorazila první oprava do PC verze, která se zaměřila na kompilaci shaderů způsobujících výrazné poklesy frameratu. Zejména ve chvílích, kdy se kolem hlavního hrdiny objevilo více nepřátel najednou, klesala frekvence snímků velmi hluboko a i podle analýzy odborníků z Digital Foundry se stala v podstatě nehratelnou. Důvodem bylo načítání shaderů v reálném čase, které jednoduše počítače nezvládly, namísto kompilace ještě před spuštěním, jako tomu bývá u jiných titulů. Tenhle problém je, zdá se, odstraněn, neznamená to ale, že by hra byla rázem plynulá a bez dalších problémů. Ve smyslu optimalizace je na tom PC verze opravdu nedobře a nic na tom alespoň prozatím nemění ani v úvodu zmiňovaný společný patch. „Na optimalizaci pracujeme pro patche v nadcházejících dnech,“ slíbili však vývojáři na Twitteru už během víkendu a dnes uvolnili další sadu oprav.

Jak už bylo uvedeno, týkají se také konzolí, zejména pak verze pro Xbox Series, v níž stoprocentně nefunguje ray tracing. Zatímco stíny vytvářené touto technologií fungují v režimu kvality na Xboxu Series obstojně, ve hře zcela absentovaly odlesky vytvořené pomocí ray tracingu, což ale nebyli vývojáři ještě schopní vyřešit a nápravu slibují v dalších týdnech. Nyní se zaměřili především na stabilitu hry a další, blíže nespecifikované oblasti chyb, nicméně slíbený trvalý přísun patchů zní slibně a je pravděpodobné, že se už v tomto týdnu dostane The Callisto Protocol po technické stránce z nejhoršího. „Vnímáme vás. Jak jsme uvedli v [oficiálním] tweetu, budeme komunikovat a přinášet vám aktualizace. Chceme, abyste si zahráli hru tak, jak jsme ji zamýšleli,“ napsal pak na svůj Twitter autor projektu Glen Schofield.

Je samozřejmě otázkou, jak rychle Striking Distance dokáže poskytnout očekávané patche a jestli budou hráči ochotní vzít hru na milost. Komentáře na internetu samozřejmě neodráží většinové přijetí hry, jsou ale jasným indikátorem, že něco není v pořádku. Ostatně, sám Schofield souhlasí s kritikou, že v takovém stavu neměla být hra vydána a potvrzuje, že si tým „všechny nedostatky neuvědomil“… Pokud vás zajímá víc a chtěli byste se podívat, co si o hře myslíme my, vyražte vstříc recenzi od Jirky, ať už textem nebo videem.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru